BURSA HABERLERİ YILDIRIM HABERLERİ

Bursa’da çocuklara çevre bilinci aşılanıyor

DHA
07.04.2018 - 13:02Son Güncelleme :
DHA

BURSA, (DHA)- BURSA’da Çevre koruma ve kaynakların geri dönüşümü konularında ilçede titiz çalışmalar yürüten Yıldırım Belediyesi, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak adına öğrencileri bilinçlendiriyor.

Geri Dönüşüm atıklarının toplandığı tesisleri ziyaret eden İhsan Dikmen 3. İlköğretim Okulu öğrencilerine geri dönüşüm ve çevre bilinci konusunda eğitim veren Yıldırım Belediyesi ekipleri, öğrencilere geri dönüştürülebilir atıkların nasıl toplandığı ve hangi yöntemlerle dönüşüm yapılarak tekrar üretime uygun hale getirildiği konusunda bilgi verdi. Yıldırım Belediyesi’nin son 4 yılda topladıkları 62 bin 325 ton ambalaj atığı sayesinde yaklaşık 1 milyon 60 bin ağaçtan oluşan bir ormanı kesilmekten kurtardığına dikkat çeken ekipler, topladıkları 2 bin 70 ton atık camın geri dönüşüme kazandırılmasıyla da 207 ton petrole eşdeğer enerji tasarrufu sağlandığını öğrencilere aktardı.  Bitkisel atık yağlardan 4 yılda 70 bin 171 kilo toplayarak yaklaşık 82,3 milyar litre suyun kirletilmesine mani olduklarını belirten ekipler, bu atık yağların dizel yakıta dönüştürülmesi ile ekonomiye katkı sağlandıklarını, toplanan 15 bin 689 kilo atık pil sayesinde de yaklaşık 484 milyar litre suyun ve 3 bin 232 dönüm toprağın zehirlenmesine mani olduklarını öğrencilere bildirdi. Verilen bilgilerin ardından tesisi gezen öğrenciler, ambalaj atıklarının türüne göre nasıl ayrıştırıldığını ve geri kazanım tesislerine gönderilmek üzere hazırlandığını yerinde inceledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yıldırım haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yıldırım haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa’da çocuklara çevre bilinci aşılanıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı