Gündem Haberleri

  Bursa'da 9 kişinin öldüğü hastanede onarım başladı

  Işıl ARSLAN- Faruk KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  21.12.2009 - 16:06 | Son Güncelleme:

  BURSA'da geçen Mayıs ayında elektrik kontağından çıkan yangın sonrası genel yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 1'i yangın sonrası sevk edildiği hastanede olmak üzere toplam 9 kişinin yaşamını yitirdiği hastanede onarım çalışmaları başladı.

  İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, gazetecilere gezdirdiği hastanedeki onarımın 2010 yılı Nisan ayında tamamlanacağını söyledi.

  Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nin zeminin 2 altındaki Radyoloji Ünitesi'nde bulunan elektrik kontağından çıkan yangında, hastanenin 3'üncü katında bulunan genel yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 8 kişi yaşamını yitirmişti. Ağır yaralı halde kurtarılan başka 1 hasta ise sevk edildiği hastanede yaşamını yitirmişti.

  7 ay önce meydana gelen yangının ardından ameliyathaneleri devre dışı kalan ve sadece acil ve poliklinik hizmeti veren Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde onarım çalışmaları başladı. Çalışmaları hastanede düzenlediği toplantıyla duyuran İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerince hazırlanan rapor sonrası proje çalışmalarına başladıklarını belirtti. Vatandaşlardan onarım çalışmasının gecikmesi ile ilgili tepkilerin olduğunu dile getiren Akan, “Bu süreçte hem kamuoyu hem de vatandaşlarımız hastanenin onarım süreci ile ilgili yaşanan gecikmelerden dolayı haklı tepki gösterdi. Fakat müdürlüğümüz ve bakanlığımız olayın gerçekleştiği ilk andan itibaren hastanemizin bütün kademeleri ile bir an önce hizmete girmesi için çalışmaları başlatmıştır” dedi.

  Onarım çalışmalarını 2010 yılının Nisan ayında tamamlanmayı hedeflediklerini kaydeden Akan, kadın doğum servisinin bulunduğu bölümde iki ameliyathaneyi devreye soktuklarını dile getirdi.

  ‘FATURALAR ÖLEN HASTA YAKINLARINA YANLIŞLIKLA GİTTİ’

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İl Sağlık Müdürü Akan, “Ölen hasta yakınlarına tedavi masraflarını içeren faturalar göndermişsiniz. Doğru mu?” şeklindeki bir soruyu, “Bir talihsizlik yaşandı. Faturalar ölen hasta yakınlarına yanlışlıkla gitti. Alt kademedeki arkadaşlarımızın hatası oldu. Hata fark edilir edilmez, evlerine giderek faturalar geri alındı ve kendilerinden özür diledik. Yanlışlık düzeltildi” diye yanıtladı.

  BURSA, DOMUZ GRİBİNDE İYİ SINAV VERDİ

  İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, basın toplantısında domuz gribiyle ölüm olaylarıyla ilgili soruyu da cevaplandırdı. Akan, “Ocak ayından itibaren domuz gribinde sayı artabilir açıklaması yapılmıştı. Bursa bu anlamda ne gibi önlemler aldı?” sorusunu, şöyle yanıtladı:
  “Bize göre Bursa’nın imkanları yetersiz olmasına rağmen, domuz gribinde iyi bir sınav verdi. Bursa’da domuz gribinde gelinen nokta, pik seviyesi düşürülmüş durumda. Kasım ayında başvuranların sayısının yarısı şu an hastanelere başvurabiliyor. Bu çok güzel bir gelişme. Ocak ayında böyle bir pik durumu olabilir mi? ‘Olabilir’ Hakikaten bizde sayısı çok düşmüştür. Aşı konusunda ciddi bir artış var. Bize 70 bin aşı gelmişti. İlk başlarda 3-5 binlerle ifade edebilirdik ama şu an neredeyse 70 binin yarısını geçmiş durumdayız. Hızlı bir talep var. Panik havası düşünce, vatandaşlarımız yapması gerekenleri gerçekleştiriyor. Aşılanmaya karşı büyük talep var. Bakanlık Bursa’da domuz gribinden ölenlerin sayısını 11-12 olarak açıkladı. Domuz gribinden direkt ölüm vakası yok. Akciğer kanseri, kalp yetersizliği yada diyabetik bir hasta veya ileri derecede böbrek yetmezliği olan insanda normal gribal enfeksiyon vücut direncini düşürdüğü için ölümcül olabiliyor. Bursa’daki ölüm olayları tamamen bu şekildedir.”

  Toplantının ardından Sağlık Müdürü Özcan Akan, hastane yetkilileriyle birlikte, hastaların yaşamını yitirdiği yitirdiği genel yoğun bakım ünitesini basın mensuplarına gezdirdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı