BURSA HABERLERİ

Bursa'da 10 ayda bin 652 şirket kuruldu

AA / Haluk Yüksel
04.12.2014 - 10:54Son Güncelleme :

- BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay: "Ülkemizde ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler, Bursa'daki firmalarımızı da doğrudan etkiliyor"

YEREL HABERLER BURSA

AA / Haluk Yüksel

BURSA (AA) - Bursa'da bu yılın 10 ayında bin 652 şirketin kurulduğu bildirildi.

BTSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ekonomide kasım ayında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Geçen ay yapılan G-20 zirvesinde özellikle dünya ekonomisinde vasat büyüme endişelerinin dile getirildiği ve büyümenin hızlandırılması için yatırımlara ağırlık verilmesinin kararlaştırıldığı hatırlatılan açıklamada, söz konusu zirveden çıkan sonuçların, dünya ekonomisinde büyüme kaynaklı endişelerin 2015 yılında da süreceğini ortaya çıkardığı belirtildi.

Dünya ekonomisinde ABD, İngiltere, Kanada, Kore gibi ülkeler daha hızlı büyürken Avrupa Birliği ve Japonya'da durağanlık, gelişen ülkelerde ise yavaşlamanın öne çıktığı ifade edilen açıklamada, emtia fiyatlarındaki gerilemenin Rusya, Brezilya, Endonezya gibi gelişen ülkeleri olumsuz etkilediği, bu üç ülkede de kasım ayında Merkez Bankalarının faiz artırmak zorunda kaldığı vurgulandı.

Kasım ayında jeopolitik risklerin de artarak sürdüğü belirtilen açıklamada, "Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı çatışmalar yoğunlaşmıştır. Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeler ise batı ile Rusya ilişkilerini daha gergin hale getirmiştir. Bununla birlikte jeopolitik risklerin mali fiyatlamalar üzerindeki etkisi sınırlı kalmaya devam etmektedir. Dünya ticareti ise ekonomik yavaşlama, küresel mali piyasalardaki dalgalanmalar ve jeopolitik riskler ile kasım ayında da zayıf kalmaya devam etmiştir" görüşü kaydedildi.

- "Cari açıktaki iyileşme"

Türkiye ekonomisinde iktisadi faaliyetlerde ılımlı toparlanma ve büyümenin sürdüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye ekonomisi yüzde 3,0-3,5 aralığında bir büyümeye devam etmektedir. Açıklanan veriler içinde dış ticaret ve cari açıkta iyileşme sürmektedir. Enflasyonda katılık devam ederken, işsizlik oranı da yeniden iki haneli rakamlara yükselerek yüzde 10,1'e çıkmıştır. Türkiye ekonomisi açısından olumlu ve önemli bir gelişme petrol fiyatlarındaki gerilemeyle ortaya çıkmaktadır. Petrol fiyatlarında yaşanan yüzde 30'a varan gerilemeyle 2015 yılında enflasyon ve cari açıkta önemli bir iyileşme olacağı beklentisi artmıştır. Bu gelişme Türkiye'yi diğer gelişen ülkeler içinde pozitif ayrıştırmaktadır. Bu koşullar altında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası sıkı para politikasını Kasım ayı içinde de sürdürmüş ve faiz oranlarında değişikliğe gitmemiştir. Merkez Bankası enflasyon görünümünün yeni yılın başından itibaren iyileşeceğini öngörmektedir. Cari açıktaki iyileşme de Merkez Bankasının hedeflerini kolaylaştırmaktadır."

- 10 ayda bin 652 şirket kuruldu

Kasım ayı içinde yaşanan ve özellikle reel kesimin motivasyonunu artıran gelişmenin ise hükümetin açıkladığı yapısal reform programları olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Dokuz alanda açıklanan yapısal reformlar içinde yüksek katma değerli ve ileri teknoloji yoğunlukla üretim, aramalı girdilerinin Türkiye'de üretilmesi ve enerji verimliliği gibi alanlardaki yapısal reform programlarının Bursa’nın dönüşüm hedefleri ile de uyumludur. Bursa, ocak-ekim döneminde Türkiye ihracatından aldığı yüzde 8,51’lik pay ile ikinci sıradaki yerini korumuştur. Bursa'nın ihracatı söz konusu dönemde 10,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bursa'da yılın ilk 10 ayında bin 652 şirket kurulurken 298 şirket kapandı."

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa'nın, ülke ekonomisinin dışarı açılan kapısı konumunda bulunduğunu ifade ederek, "Ülkemizde ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler, Bursa'daki firmalarımızı da doğrudan etkiliyor. Türkiye'nin en büyük ticaret ve sanayi odası olarak üyelerimizin faaliyetlerinde ve yatırım planlarında yol gösterici nitelik taşıyan çalışmalarımızı önümüzdeki aylarda da sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa'da 10 ayda bin 652 şirket kuruldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:23
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı