« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursa Valisi'nden 'olay' açıklaması

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursaspor-Beşiktaş karşılaşması öncesi yaşanan olayları değerlendirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Vali Harput, "Bu olayın istihbaratı söz konusu değil. Maalesef yok. Orada beklenmeyen durumla karşı karşıya kalındı" dedi.

Bursaspor ile Beşiktaş arasında oynanacak lig karşılaşması öncesinde, Bursaspor taraftarlarının çıkardığı olayların yankısı sürüyor. Olaylarla ilgili, Beşiktaş kafilesini Bursa'ya gelmesini izin vermesi nedeniyle eleştirilerin odağında bulunan Bursa Valisi Şahabettin Harput Bursaspor'un resmi televizyonuna açıklamada bulundu. Şu ana kadar 'istemezuk' anlayışıyla insanların keyfi taleplerinin kabul gördüğünü ifade eden Harput, "Meydan onlara bırakıldı. Hep yasaklarla bu ülke bir yere geldi. Yasaklanan belki 300-500 kişiydi ama bu yasakların uyguladığı kişi 10 binler idi. 10 binlerin yasaklanmasının hiçbir hukuki mantığı olamaz. suçlarınv e cezaların şahsiliği ilkesinden hareketle ve sporun temel amacının da dostluk, centilmenlik, kaynaşma, turizm, barış ve benzeri özellikleri taşıması maksadıyla sporun anlamına uygun şekilde yapalım diye bir karar alındı" dedi.

"ÖNGÖRÜLENDEN FAZLAYDI"

Bursa'da yaşanan olayların beklenilenden fazla olduğunu kaydeden Vali Harput, "Bursa'da şimdiye kadar polise yönelik hareket olmamıştı. Doğrudan doğruya polise yapılan bir olay ve 19 polis yaralı. Araçlar tahrip edilmiş. Bunu vicdan sahibi hiçbir insanın 'doğrudur' diyeceği bişey var mıdır, olamaz. Bu güne kadar böyle birşey olmadığı için poliste böyle birşey beklemiyordu. Bu olayın istihbaratı söz konusu değil. Maalesef yok. Orada beklenmeyen durumla karşı karşıya kalındı" diye konuştu.

"KARARLILIKLA ÜZERİNE GİDİLECEKTİR"

Maç günü meydana gelen olayların, 'istemezuk' zihniyetiyle hareket eden insanların karara karşı tepkisini çok farklı boyutta gördüklerini ifade eden Harput, "Polisi hedef alan ve hiçbir şekilde tam bir terör görüntüsü içinde meydana gelen bu görüntülerin sporla, sporculukla taraftarlıkla hiçbir alakası yok. Bundan dolayı çok üzüldük hem de bu olayı çıkaranların, teşfik edenlerin de üzerine devletin bütün organları kararlılıkla gidilecektir. Vatandaşlarımız maç izlemek üzere gelmişlerdi. Bunlar ciddi üzüntü duydular. Bu olayları yaşayan izleyen herkes üzüldü" şeklinde konuştu.

"FEDERASYON BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜK"

Maç günü Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ile görüştüklerini belirten Şahabettin Harput, "Başın federasyon başkanıyla birkaç kez görüştük. Kendisiyle müsabakanın 1 saat ertelenmesi konusunda mutabakat içine girdik. Ancak daha sonra iptal edildiğini basından duyduk. Müsabakanın iptal edilmesi bizi üzdü. Ancak TFF, yetkilerini kullanarak, ilgili hükümlerini uygulamıştır" dedi.

"BURSASPOR KULÜBÜ ÖZVERİ GÖSTERDİ"

Müsabakanın iptal gerekçesi olan olayların, Beşiktaş'a ve Beşiktaşlılara karşı olmadığını belirten Vali Harput, "Sporla alakalı olay değildir. Saha içinde de hiçbirşey söz konusu değildir. Saha dışında bir kısım taraftar olmayan holiganların doğrudan polislere karşı yapmış olduğu bir saldırı vardır. Bu saldırının önlenmesi için Bursaspor büyük bir özveri ve kararlılıkla bizimle sürekli iş birliği halinde duruş sergilemiştir" şeklinde konuştu.

"YÖNETİMİN İHMALİ YOK"

Bursaspor yönetiminin konuyla ilgili en ufak ihmali olmadığı belirten Vali Şahabettin Harput, "Bursaspor yönetimini en ufak ihmali yoktur. Verilecek ceza duruma göre verilmesinin hukukta mantığı olmaz. Raporlarımız hazır. Bizden bilgi istendiği zaman federasyona ulaştırırız. Taraftarın cezasını hukuk veriyor zaten. 'Biz Beşiktaşlıları istemeyiz' söylemi tamamıyla faşist yönetimin ürünüdür" diye konuştu.

"CEZAYI HUKUK VERECEK"

Vali Harput sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul'daki olaylar üzücüydü. Her olay bizim ciğerimizi yakar. Olayların akıbeti ne oldu bilmiyorum ancak, benim evladıma birşey olysa, birisi vursa, yine onun cezasını hukuka bırakmak durumundayım. Yaralananlar bizim çocuklarımız olabilir ama cezayı hukuk ve adalet verecek. Biz veremeyiz. Bunu herkes bilecek. Yanlış buradadır. Bu konuda iş birliği yapacağız ve sporda bu hareket Bursa yeni bir güzelliğe böylece bir kapı açıyor. 'İstemezuk' anlayışıyla değil, olması gerekenin hakim kılması noktasında bir hareket başlıyor Bursa'da. Herkesin, aklı selim sahibi olan tüm medyanın doğruya destek vermesi noktasında yapacağı el birliğiyle yeni dönem başlayacaktır. Ev sahipliği de Bursa'ya düşecektir."

MHP BURSA İL BAŞKANI: "BURSA VALİSİ SAYIN ŞAHABETTİN HARPUT ARTIK ŞEHRİ İDARE EDEMİYOR"

Öte yandan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu, Vali Şahabettin Harput'un artık şehri yönetemediğini söyleyerek, "Sayın Harput, şehrimizin ve halkımızın hassasiyetlerini okuyamamaktadır. Şehrimizin aktif ve dinamik yapısına yeterli olamamaktadır" dedi. Topçu, Harput'u 'siyasete daha fazla zaman ayırmakla' da suçladı ve "Ortada bir suç ve ceza varsa ilgilisi Bursa Valisi'dir. Çünkü; Valimizin devlet işlerine fazla zaman ayırmadığını, ihmal ettiğini düşünmekteyiz. 12 Haziran seçimlerine bir ay kalmış olmasına karşın, Bursa Milletvekili Adayı olan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanından ayrılmadığını, bütün seçim çalışmalarında yanında olduğunu görüyoruz. Sayın Valimize çağrımız şudur; Başbakan Yardımcısının seçim çalışmalarında yanında bulunmanız yasalara uygun olabilir, ancak etik değildir. Bursa halkı ve siyasetçileri olarak yaptığınızı yanlış buluyor işinize bakmanızın daha uygun olacağını düşünüyoruz. Aksi halde yanlış kararlarınızla, görevinizi ihmalinizle şehrimize daha çok zarar vermeye devam edeceğinize inanıyoruz" dedi.

"BURSA VALİSİ DOĞRUDAN SORUMLUDUR"

Tevfik Topçu, Bursa'da oynanan Türkiye - Ermenistan maçında da stada Azerbaycan bayraklarının sokulmasını yasakladığını, kardeş ülke bayraklarının çöp kutularından çıkarıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

"Bu karar ve sonuçları Bursa halkını çok üzmüş, büyük tepkilere neden olmuştur. Türk Milletinin ve Bursa Halkının milli hassasiyetine ters düşmüştür. Alınan bu karar yüzünden Vali Harput hala Bursa halkının vicdanlarında aklanmış da değildir. Bursa halkı da hala bunu unutmuş değildir. Bursaspor-Beşiktaş maçının bu olaylar nedeniyle, başlamadan, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hiç oynanmadan, Beşiktaş taraftarı ve takımı sahada ve stat tribünlerinde olmamasına karşın iptal edilmesi yasalara uygun olsa da haksız bir uygulamadır. Bu ağır kararın alınmasında Bursa Valisi'nin görüşünün sorulması ve duyumlarımıza göre aynı yönde karar bildirmesi Bursa'nın ve Bursaspor'un çıkarları adına üzüntü vericidir. Bursa Valisi artık şehrimizi idare edememektedir. Şehrimizin ve halkımızın hassasiyetlerini okuyamamaktadır. Şehrimizin aktif ve dinamik yapısına yeterli olamamaktadır."


Bunları da Beğenebilirsiniz