BURSA HABERLERİ

"Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali"

AA / Büşra Nur Özcan
09.03.2016 - 14:26 |Son Güncelleme :

- Devlet Tiyatrolarınca organize edilen festivalde, Türkiye'nin yanı sıra Makedonya, Slovakya, Bosna Hersek, Romanya ve Bulgaristan'dan tiyatro grupları sahne alacak

AA / Büşra Nur Özcan

BURSA (AA) - Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali", 12 Mart'ta başlayacak.

Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu'nda, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı "Erkek Arkadaş" oyunuyla başlayacak festivalde, 27 Mart'a kadar 6'sı yabancı, ikisi şehir tiyatroları ve üçü özel tiyatrolara ait olmak üzere 11 oyun sahnelenecek.

Festivalde, Eskişehir Büyükşehir ile Bakırköy belediyelerinin şehir tiyatroları, İstanbul Devlet Tiyatrosu ile Makedonya, Slovakya, Bosna Hersek, Romanya, Bulgaristan'dan grupların oyunlarına yer verilecek.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topçu, festivalin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, etkinliğin dünyanın tanınmış tiyatro topluluklarının Türk tiyatro izleyicisiyle buluşması için bir fırsat olduğunu söyledi.

Festival kapsamında Balkan ülkelerinde tiyatroya büyük katkı sağlamış tiyatro topluluklarının öncelikli olarak yer alacağını belirten Topçu, şöyle konuştu:

"Tiyatro İntakt, Yabancı Sahne ve Kara Kabare gibi özel Türk tiyatro grupları da seyirciyle buluşacak. Geçmiş yıllardan farklı olarak bu yılki festivalde, 4 farklı atölye çalışması gerçekleştirilecek. Atölye çalışmaları kapsamında Arnavutluk'tan gelen Adonis Filipi, 13-14 Mart'ta 'Oyunculukta Harekete Dayalı Doğaçlama', 19-20 Mart'ta Uçan Eller Kukla Evi, çocuklar için 'İlk Kuklam', 23 Mart'ta Celal Eldeniz, 'Ses Nefes' ve Burcu Hallaçoğlu ile Serap Uluyol, 'Hayalgücü ve Beden' konularında eğitim verecek. 27 Mart'ta Dünya Tiyatro Günü olması nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlenecek."

Ahmet Vefik Paşa Sahnesi ve Feraizcizade Oda Tiyatrosu'nda sunulacak oyunların programı şöyle:

12 Mart: Erkek Arkadaş (İstanbul Devlet Tiyatrosu)

14-15 Mart: Promethus (Makedonya Üsküp Türk Tiyatrosu)

16 Mart: Maymunlaşma (Tiyatro İntakt)

16-17 Mart: Leni (Slovak Ulusal Tiyatrosu)

18-19 Mart: Aslan Asker Şvayk (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları) ile Lena, Leyla ve Ötekiler (Bakırköy Belediye Tiyatrosu)

20-21 Mart: Tavuk (Bosna Hersek)

21 Mart: Suç ve Ceza (Yabancı Sahne)

22-23 Mart: Parlak Hafta (Romanya İoan Slavici Klasik Tiyatrosu)

24-25 Mart: Noel Arifesi (Romanya Queen Mary Tiyatrosu)

25 Mart: Kamamber (Kara Kabare)

26-27 Mart: Çığ (Bulgaristan Köstendil Belediye Tiyatrosu)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden "Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mart 2016 tarihinde saat 14 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:39
 • Güneş
  08:09
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı