BURSA HABERLERİ

"Bursa Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı

AA / Haluk Yüksel
23.01.2015 - 16:25Son Güncelleme :

- Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı Acar: "Şehirlerin yeniden imar ve inşasında, her bir şehrin kendi kimliğine, ruhuna, varlığına şehri oluşturan alt değerlere ve şehre biçilen vizyona göre yeniden yapılanması ve planlanması lazım"

AA / Haluk Yüksel

BURSA (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakan Danışmanı ve İller Bankası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Acar, "Şehirlerin yeniden imar ve inşasında, her bir şehrin kendi kimliğine, ruhuna, varlığına şehri oluşturan alt değerlere ve şehre biçilen vizyona göre yeniden yapılanması ve planlanması lazım" dedi.

Acar, Bursa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Bursa Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, insanların kimliği, kişiliği olduğu gibi şehirlerin de kimliği ve ruhunun olduğunu söyledi.

Şehirlerin ruh ve kimliğini oluşturan parametreleri, tarih, kültür, coğrafya, jeo-stratejik konum, ekonomi, sosyal yapı unsurları diye sıralayan Acar, "Şehirlerin ruhunu, kişiliğini, kimliğini oluşturan alt değerler açısından bakıldığı zaman Bursa, batılı kavramlarla düşünecek olursak, şehre birden çok kimlik, kişilik verebilecek zengin değerleri barındıran, temsil eden, köklü, tarihi, coğrafi ekonomik ve insani değerleri hep taşıya gelmiştir" diye konuştu.

Acar, Bursa'nın şehir kimliği bakımından en başta çalışılması, ele alınması gereken kentlerden biri olduğuna dikkati çekerek, şehir kimliği çalıştaylarını ülke çapında, stratejik mekansal planlama çalışmalarıyla başlattıklarını belirtti.

Ülkenin her bir metrekaresinin envanterinin çıkarıldığı, gelecek vizyonu ve şehir planlamalarının buna göre yapıldığı yeni bir mekansal planlama ve yeniden ihya ve imar sürecinin ciddi bir altyapısını oluşturma çalışmalarının yapıldığını anlatan Acar, şunları kaydetti:

"Şehirlerin yeniden imar ve inşasında, her bir şehrin kendi kimliğine, ruhuna, varlığına şehri oluşturan alt değerlere ve şehre biçilen vizyona göre yeniden yapılanması ve planlanması lazım. Çalıştayların 14'üncüsünü Bursa'da yapıyoruz. Hedefimiz; 81 ilde şehir kimliği çalıştaylarını, şehirde yaşayan insanlarla beraber yaparak bu stratejik mekansal planlamaya da ciddi bir referans olsun, hem de şehri yönetenler şehirle ilgili düşüncesi olanlar, şehrin gelecek vizyonuna baktıkları zaman ellerine vereceğimiz sonuç raporunu ciddi bir bilimsel kaynak, referans kitap olarak ellerinin altında bulunsun arzu ettik."

Toplantıda, Bursa Vali Vekili Ergun Güngör ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç hazır bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden "Bursa Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 16 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Bursa Şehir Kimliği Çalıştayı" tanıtım toplantısı haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:24
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı