Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bursa sahilleri, 5'i hariç hepsi temiz çıktı

  A.A.
  28 Temmuz 2007 - 12:24Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 12:24

  Bursa Sağlık ile Çevre ve Orman müdürlükleri tarafından Gemlik, Mudanya, Karacabey ve İznik Gölü sahillerindeki 22 noktada yapılan ölçümler, Bursa sahillerinin 5'i hariç temiz olduğunu ortaya koydu.

  AA muhabirinin Bursa Sağlık Müdürlüğünden aldığı bilgilere göre, Sağlık Müdürlüğünün İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleriyle birlikte Marmara Denizi'nin güney sahil şeridinde yer alan Karacabey, Mudanya, Gemlik ilçeleriyle İznik Gölü kıyılarında, vatandaşların yaz aylarında rağbet ettiği 22 noktada periyodik yaptığı ölçümler devam ediyor.

  Ekiplerin ocak-mayıs döneminde ayda bir, haziran ayından itibaren de 15 günlük periyotlar halinde yaptığı ölçümlerde, Gemlik ve Mudanya'daki 5 plaj dışında Bursa sahillerinin temiz olduğu anlaşıldı.

  Son ölçümlerde, normalde 100 mililitrede en fazla 1000 olması gereken koli basili miktarı, Gemlik Narlı Plajı ile Mudanya sahilindeki Altınkum ve Burgaz Halk plajlarında 2 bin 400, Gemlik-Karacaali İzcilik Kampı, Mudanya Zeytinbağı Halk Plajı'nda ise bin 100 olarak ölçüldü.

  Bursalıların özellikle hafta sonu tatillerini değerlendirdikleri Gemlik sahilindeki Kurşunlu Köyaltı Halk Plajı, Mudanya sahilindeki Yeniköy Halk Plajı ve İznik Gölü sahilindeki Darka Tatil Köyü'nün mililitrede tespit edilen 3-4 koli basili miktarıyla, Bursa'nın en temiz plajları olduğu belirlendi.

  Gemlik sahilindeki Büyükkumla Halk Plajı 23, Küçükkumla Orman Kampı 13, Hasanağa İzcilik Kampı 64, Gemsaz Halk Plajı 14, Kumsaz Halk Plajı 20, Mudanya'daki Kızılay Kampı 93, Kumyaka Özel İdare Kampı 530, Eşkel, Karacabey-Bayramdere, Göllüce ve Orhangazi Halk plajları 150, Eğerce Halk Plajı 530, Kurşunlu Halk Plajı 15 ve İznik Gölü kıyısındaki İnciraltı Mevkii Halk Plajı 20 koli basili ile temiz sahiller arasında yer aldı.

  Bu arada, Haziran ayındaki ölçümlerde, sadece Karacabey'deki Bayramdere, Yeniköy ve Kurşunlu ile Mudanya'daki Eşkel plajlarının temiz olduğu tespit edilmişti.

  Gemlik sahilindeki, Narlı Halk Plajı, Karacaali İzcilik Kampı, Büyükkumla Halk Plajı, Küçükkumla Orman Kampı, Hasanağa İzcilik Kampı ve Gemsaz Halk Plajı'nda, en fazla bin olması gereken koli basili miktarı 2 bin 400 çıkarken, Kumsaz Halk Plajı ve Kurşunlu Köyaltı Halk Plajı'nda bu sayı bin 100 olarak belirlenmiş, Mudanya'da Kızılay Kampı, Burgaz Altın Kum Halk Plajı, Kumyaka Özel İdare Kampında 2 bin 400 ölçülen 100 mililitredeki koli basili miktarı, Burgaz Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı ve Eğerce Halk Plajı'nda bin 100 olduğu saptanmıştı.

  Ölçümlerde, sadece Karacabey'deki Bayramdere, Yeniköy ve Kurşunlu ile Mudanya'daki Eşkel plajlarında, koli basili miktarının kabul edilebilir değerlerde olduğu saptanmıştı.
  Yetkililer, bölgedeki hava koşulları ve rüzgarın yönünün deniz kirliliğini etkilediğini, bu yüzden önceki ölçümde çok temiz çıkan bir plajın bir sonraki ölçümde en kirli plaj olabileceğini söylediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı