« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursa maçındaki taktiği ben yaptım

Galatasaray Antrenörü Johan Neeskens, son haftalarda alınan kötü sonuçları yorumlayarak, “Futbolcularımızın mental olarak iyi hazırlanmaları lazım” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Galatasaray Televizyonu'nda yayınlanan, “Neeskens'le Soru Cevap” programına katılan Hollandalı çalıştırıcı, “Galatasaray'daki hem puan hem de performans olarak düşüşün temel sebebini nasıl yorumluyorsunuz? Takımın kötü performans göstermesinin temel sebebi nedir?” sorusu üzerine, sezonu en erken açan takımın Galatasaray olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“22 haziranda maçlara başladık. Lige baktığımızda en fazla maç oynayan takım biziz. Bunun haricinde futbolcularımızın mental olarak iyi hazırlanması lazım. Ama bu kesinlikle pas alışverişi ve topa sahip olmakla alakalı bir durum. Yapacağınız hareketlerde daha akıllıca davranmanız lazım. Bursaspor maçına baktığımızda topu ayağımıza aldığımız zaman rakip çok akıllı taktik fauller yaptı. Bizim de aynı şeyleri yapmamız gerekebilir. Ama dediğim gibi uzun zamandır maç yapıyoruz. 22 hazirandan beri çok yoğun bir maç periyotuna sahibiz. Fakat mental olarak iyi hazırlanmamız lazım. Bu durum tamamen topun ayağımızda kalma süresiyle alakalı bir durum. Futbolcularımıza bu güveni bizim vermemiz lazım. Onların da bunu sahaya yansıtmaları lazım.”
Neeskens, Bursaspor'a karşı göstermek istedikleri performansı ortaya koyamadıklarını ifade ederek, “Teknik direktörümüz Frank Rijkaard'ın takımın başında olmaması bir bahane olmamalı. Perşembe gününden biz kadroyu değerlendirmiştik. O yüzden kimlerin ilk 11'de başlayacağını biliyorduk. Onun haricinde maç içindeki kararlar, maç içindeki değişiklikleri sayın Rijkaard tamamen bana bırakmıştır ve benim kararlarımdır” diye konuştu.
Arda'nın forvette oynamasıyla ilgili yapılan eleştirileri değerlendiren Neeskens, şöyle devam etti:
“Bu konuyu daha önce sayın Rijkaard'la da konuştuk. Bu konuyu mutlaka masaya yatırdık ve böyle bir karara vardık. Çünkü Bursaspor'un stoperlerini hatırlayalım, ikisi de uzun boylu stoperler ve bu tip oyuncular Arda gibi daha kısa oyuncularla oynamayı sevmezler. Öyle bir insiyatif kullandık. Ve böyle bir karar verdik. Onun haricinde maçın içinde zaten Arda tamamen o pozisyon kalmadı, bazı pozisyonlarda Kewell öne geçti, bazı pozisyonlarda Keita'yı gördük onun yerinde, devamlı kendi aralarında değiştiler. Gösterdiğimiz performansı tamamen Arda'ya bağlamamak lazım ya da kişiselleştirmemek lazım. Çünkü onun haricinde top kaybı yaptık, organize olamadık en önemlisi bu. Ve tabii bunlar olmayınca saha içinde organizasyon sorunu olunca, mutlaka gereksiz top kayıpları geldi.”

“SİSTEM DEĞİŞMEDİ”

Galatasaray'ın 4-4-3 sistemine döndükten sonra sıkıntıların yaşandığı şeklindeki yorumlara katılmadığını belirten Neeskens, şöyle konuştu:
“Bu kesinlikle sistemle alakalı bir şey değil çünkü Fenerbahçe maçından sonra sistem değişti görüşlerine ben katılmıyorum. Ondan önce de 4-3-3 oynuyorduk. Şimdi de 4-3-3 oynuyoruz. Oynayan oyuncularımız zaten genelde aynı oyuncular. Burada sadece sıkıntı olan ilk başta 3 gol ortalamasıyla oynayan takımın yaptığı önde daha fazla topa sahip olmak, daha fazla önde basmak, daha fazla oyunu domine etmekti ve paslaşma yüzdemiz daha fazlaydı. Ama son maçlara bakıldığı zaman paslarda hatalarımız var. Fazla topa sahip olamıyoruz. Fazla top yapamıyoruz. Böylelikle rakibi baskı altına alamıyoruz. Rakibi baskı altına alamadığınız zaman da attığınız gol seviyesi düşebiliyor. O zaman da aynı sistemle oynuyorduk. Şimdi de aynı sistemle oynuyoruz. Kesinlikle sistemle alakalı değil” şeklinde konuştu.

“RAKİPLERİN DEĞİL, BİZİM PERFORMANSIMIZ ÖNEMLİ”

Lig yarışının kızışmasıyla ilgili bir soru üzerine de Neeskens, “Kesinlikle burada futbolun güzelliğini görebiliyorsunuz” dedi.
Hollandalı teknik adam, ligin başlangıcında bütün medyanın sadece Galatasaray ve Fenerbahçe üzerine odaklandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Beşiktaş iyi bir başlangıç yapamadı ama daha sonra onlar da son maçlara bakıldığında iyi bir seri yakaladı. Geriden gelen Bursaspor var. Onlar da aynı şekilde. Bunlar hep futbolun güzelliği, ama burada şunu da konuşmak lazım. Kesinlikle rakiplerimizin performansı önemli değil burada, bizim ne yaptığımız önemli. Bizim gösterdiğimiz performans önemli.”
UEFA Avrupa Ligi'nde Panathinaikos ile grup liderliği maçı oynayacaklarını belirten Neeskens, “Bu grubu kesinlikle lider olarak bitirmek istiyoruz. Ne kadar zor bir rakiple karşılaşacağımızı biliyoruz çünkü Panathinaikos'un yaptıkları ortada. Ligdeki performansı da ortada. O yüzden mutlaka zor bir maç olacaktır ama bizim kesinlikle UEFA Avrupa Ligi'nde amacımız grubu lider bitirmek” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz