BURSA HABERLERİ NİLÜFER HABERLERİ

Bursa İTÜ Evi kapılarını açtı

DHA
15.10.2017 - 11:10Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)- BURSA İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği’nin (Bursa İTÜDER) Bursa’nın merkez Nilüfer İlçesi Çamlıca Mahallesinde yapımını tamamladığı, mimari estetiği ile dikkat çeken Bursa İTÜ Evi, gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete girdi.

Geçtiğimiz yıllarda temeli atılan ve kısa süre önce yapımı tamamlanan Bursa İTÜ Evi, görkemli açılış töreni ile kapılarını açtı. Yoğun katılımın olduğu törende Bursa İTÜ Evi’nin kurdelesini Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hüseyin Şahin ve Zekeriya Birkan, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Bursa İTÜDER Başkanı Hasan Tuğcu, İTÜ yetkilileri, dernek üyeleri, Bursa iş ve siyaset dünyasının önde gelen isimleri birlikte kesti.

TUĞCU: BURSA’DAN İTÜ’YE KÖPRÜ OLACAK  

Törende açılış konuşmasını yapan Bursa İTÜDER Başkanı Hasan Tuğcu, dernek olarak Bursa İTÜ Evi’ni Bursa’dan İTÜ’ye bir köprü olması hedefiyle gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. 2023’te 250 yıllık bir geçmişe sahip olacak İTÜ’nün her zaman Türkiye’nin ve dünyanın saygın üniversiteleri arasında yerini aldığını hatırlatan Başkan Tuğcu, “Cumhuriyetimizin 100. yılında 250. yılını kutlayacak olan üniversitemiz, ‘Asırlardır Çağdaş’ sloganıyla, üst düzeydeki eğitim öğretim kalitesini korurken, bizler de Bursa İTÜDER olarak İTÜ’nün alanındaki liderliğini devam ettirebilmesi için çalışmalar yapmanın gayreti içindeyiz” dedi. Bursa İTÜ Evi’nin mimari tasarımı ile kent estetiğine önemli katkı koymasının yanında pek çok aktivitenin gerçekleştirilmesine de imkân sağlayacağını ifade eden Başkan Hasan Tuğcu, “Dikkat çeken mimarisinin yanında birçok aktivitenin gerçekleşmesine imkan sağlayacak olan İTÜ Evi, Nilüfer Belediyesi’nden yap işlet devret modeliyle aldığımız ve şirketleşme yöntemiyle yaptığımız bir projedir. Kentimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

REKTÖR KARACA: İTÜ HER ZAMAN HER ALANDA ETKİN

İTÜ’nün 244 yıllık geçmişi boyunca eğitimde, araştırmada ve girişimcilikte önder olmuş bir okul olduğuna dikkat çeken İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Bununla da gurur ve onur duyuyoruz. Ülkemizin modernleşmesi noktasında, her alanda üzerine düşen vazifeyi almayı bilen de bir okul; hala daha almayı biliyor. Bugün Bakanlar Kuruluna baktığınızda yapı olarak İTÜ’lüler, hala domine etmiş hala daha etkin bir durumdadır. Bunun için başbakanımızla ve bakanlarımızla gurur ve onur duyuyoruz” dedi. İTÜ olarak üçüncü nesil üniversite olmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Ülkemizin en büyük ihtiyacı modernleşmesinde ciddi katkılar sundu ama bu yetmez. İlklere imza atan üniversitemiz 80’li yıllarda ilk nükleer reaktörü kuruyor. Fakat o dönemde ciddi bir irade olamadığından dolayı mezunlar ya vefat etti ya da bıraktılar bu işi. Şimdi yeni bir irade var. Gerçekten bunu önemsiyoruz. Nükleer enerji deyince akıllara reaktör ya da kirlilik gelmesin. Çok önemli. Her alanda her enerji kaynaklarına ulaşabilir olmalıyız” dedi. Bursa’nın öncü bir kent olduğunu da söyleyen Rektör  Karaca, şöyle konuştu:

“Ankara, İzmir demiyorum. Gerçekten İstanbul ile yarışabilecek bir şehir. Çünkü Osmanlı’ya bir başkent olmuş, onurlu bir şehir. Bir sürü ilim adamları ve bilim adamları yetiştirmiş bir kent. Bu açıdan çok önemli böylesine bir yerde Bursa İTÜ Evi’ni kazandırdığı için Bursa İTÜDER Başkanı Hasan Tuğcu’ya teşekkür ediyorum. İki yıl önce Bursa İTÜ Evi’nin temeli atıldığı anı çok iyi hatırlıyorum. İşe başlamak çok önemli, bitirmek çok daha da önemlidir. Gezdiğimiz tesisin alt yapısıyla ve niteliğiyle onur ve gurur duyduk. Bunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

ÇELİK:İTÜ İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR

İTÜ’nün köklü bir geçmişe sahip olması itibariyle Türk tarihte önemli simleri yetiştiren bir ilim yuvası olduğunun altını çizen Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, “1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümâyun ile yola çıkan ve 1944 yılında adına alarak bugünler gelen İTÜ…Rahmetli Süleyman Demirel, rahmetli Necmettin Erbakan, rahmetli Turgut Özel ve Recai Kutan gibi son derece değerleri Türk siyasi hayatına kazandıran önemli bir üniversiteden ve onun buradaki evinden bahsediyoruz. Dün itibariyle şerefli bir levhası olan İTÜ, bugün itibariyle baktığımız zaman ise ‘Martı’ ve ‘Arıkopter’ gibi pek çok ilklere de imza atan bir ilim yuvası ve bilim merkezi. 244 yıllık süreçte İTÜ’yü İTÜ yapanları rahmetle ve minnetle anıyorum, yaşayanları da tebrik ediyorum” dedi.

Sanayi devrimi ile Osmanlı bütün gelişmeleri İTÜ ve benzeri müesseseler ile takip ettiğini hatırlatan Faruk Çelik, “Yeni bir üretim anlayışını her zaman karşımıza çıkmış ve bu yeni üretim anlayışını da eğitimle karşılama anlayışıyla adına sürekli müesseselerimizi yenileme gayreti içerisinde olmuşuz. Değişim dönüşüm; dün vardı, bugün de var, yarın da olacak. Bu değişim dönüşümde asıl olan ülkemizi ve toplumumuzu hazırlamaktır. İTÜ gibi üniversitelerimizin ana amaçlarından biri bu değişim ve dönüşümü gerçekleştirebilmek ve buna toplumu hazırlayabilmektir” diye konuştu. Çelik şöyle devam etti:

“Her şeyin makineleştiği ve robotlaştığı bir çağda yaşıyoruz. Hatta yapay zekayı konuşan bir dünya var. Böyle bir sürecin içerisinde yaşarken olanlar, geldiğimiz noktada yetinmek, doğru olmayacağının düşüncesindeyim. Onun için İTÜ ve diğer üniversitelerimiz, bürokrasiye memur yetiştiren kurumlar olmak değil; bilim insanı yetiştirme noktasında örgütlenmeli ve geleceği şekillendirme amacında böyle bir bakış açısını kendilerine rehber edinmelerinin son derece doğru ve önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Yaşadığımız medeniyet coğrafyasında keşke petrol değil de mürekkep akmış olsaydı. Petrol aynı zamanda akarken kanında akmasına sebep oldu. Çünkü petrol ile mürekkep birlikte akmadı. Birlikte akmayınca bilimden yoksun sermayenin bir anlam ifade etmediğini yaşanan bu yüzyıllar sürecinde net bir şekilde görmüş olduk. Doğu’ya doğru bakıldığında cihat kelimesinin çok geçtiği görülüyor. Evet cihat kavramı önemlidir. Bizim literatürümüzde de önemlidir. Ama asıl gerçek cehaletle cihat edebilecek bir anlayışı bu müesseseler sayesinde mücadele edebilmeyi kökleştirdiğimiz zaman bütün sıkıntılarımızın ortadan kalkacağı inancı içerisindeyim. Bu inancımızı koruyacağız ama evrensel değerlerle buluşma noktasında hız alacak şekilde sağlıklı bir bakışı ortaya koymamız gerekiyor.”

Çelik sözlerini “Bursa İTÜ Evi için buluştuğumuz Bursa üreten bir şehirdir, katma değer koyan bir şehirdir, milyonları bünyesinde barındıran ve gelişime açık olan bir şehirdir. Ben inanıyorum İTÜ Evi aynı zamanda thinktank (beyin takımı) evi noktasında Bursa’ya ve Bursa’nın geleceğine çok ciddi değer katacaktır. Bu anlamda İTÜ’nün bir mensubu olarak, böyle güzel bir evin inşası adına Hasan Tuğcu kardeşimin şahsında emeği geçen herkesi kutluyorum. İTÜ Evi’nin Bursa’mıza geleceğimize katkılar sunmasını diliyorum” cümleleriyle tamamladı.  

BOZBEY:BÜYÜK BİR EMEĞİN KARŞILIĞINDA OLUŞTU

İTÜ Evi Bursa ve Nilüfer’e hayırlı uğurlu olmasını dileyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Temeli nasıl atılmıştı ve bugün nerelere gelindi. Yönetim kurulunun azminin, cesaretinin ve mücadelesinin bir sonucu olarak, ortaya çıkan bir yapı Bursa İTÜ Evi,  büyük bir emeğin karşılığında oluştu. Onun için burada bundan böyle ben, inanıyorum ki hem bilimsel hem de sosyal anlamda İTÜ mezunları, bir araya gelecekler, en iyi şekilde değerlendirecekler, zaman zamanda nostalji yaşayacaklar. Tüm İTÜ’lülere açık olması kadar bizim gibi diğer üniversite mezunlarına da açık olduğunun sözünü verildi. Her ne kadar Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu olsak da netice itibariyle bizlerde buradan faydalanacak olacağımızdan dolayı bu imkanı sağlayan Bursa İTÜDER Başkanı Hasan Tuğcu’ya ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.   

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nilüfer haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nilüfer haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa İTÜ Evi kapılarını açtı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı