BURSA HABERLERİ

Bursa’da UNESCO coşkusu 2. Yılında

DHA
23.06.2016 - 14:16 |Son Güncelleme :

Bursa’da UNESCO coşkusu 2. Yılında

DHA

BURSA, (DHA) - BURSA’nın,  ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası’ ilan edilişinin 2'nci  ıldönümü kutlama etkinlikleri, Tophane Meydanı’nda gerçekleştirilen programla başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Bursa’nın ‘Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu’ temasıyla; Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Köklü tarihi ve kültürel değerleriyle dikkat çeken Bursa’nın, ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası’ ilan edilişinin 2. yıldönümü, bu yıl da Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programlarla kutlanıyor.

Tophane Meydanı’nda gerçekleştirilen ‘UNESCO Dünya Mirası Bursa Günü Kutlamaları’, vatandaşlardan ilgi gördü. İbrahim Benlioğlu ve öğrencilerinin ney dinletisi ile huzur dolu anlar yaşayan vatandaşlar, ‘Geleneksel El Sanatları Sanatkârlarının UNESCO Dünya Mirası Bursa Temalı Eserlerinin Sergisi’ni büyük ilgiyle izledi. Tezhip sanatçısı Arife Aktuğ, çini sanatçısı Nükhet Poyraz, dokuma sanatçısı Hatice Yüksel, ebru sanatçıları Zeynep Gültekin ve Mutlu Çatalkaya, naht ve kat’ı sanatçısı Gül Kölük, hat sanatçıları Beytinaz Kükrek ve Demirali Kurtulmuş, açılan stantlarda ürünlerini tanıttı. Program kapsamında Karagöz Sanatçıları Osman Ezgi ve Ercan Aksakal sahneye çıkarak Bursa’nın Dünya Mirasları konulu ‘Patrimonito’nun Yolu’ adlı gösteriyi sundu.KÜLTÜREL TURİZME KATKIBursa’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası yolculuğuna yoğun emek veren Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu, UNESCO sürecini anlatarak, “Bursa, 22 Haziran 2014’de Katar’da gerçekleştirilen ‘38. Dünya Mirası Komite Toplantısı’nda Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık Köyü ile ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi. Bursa için çok onur verici bir durumdu bu. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Alan Başkanlığı ekibi olarak çalışma sürecinde çok büyük emekler, yoğun uğraşlar verdik ve sonuçta bu başarılı noktaya geldik. Şu anda Dünya Miras Listesi’nde, dünyada 1031, Türkiye’de ise 15 tane alan var. Bursa, bunlardan bir tanesi ve bu yüzden çok önemli. Çünkü bu durum, kültürel turizm açısından Bursa’ya çok önemli bir potansiyel getirmiş oldu. Kente gelen turistler sadece bu rotayı bile takip etseler, Bursa’nın değerlerini büyük oranda görebilmiş oluyorlar” dedi.

İznik’in geçici listede olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Dostoğlu, İznik’in de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesini temenni ettiklerini ve devamında da Bursa’nın tüm güzelliklerinin öne çıkmasını istediklerini kaydetti. Dostoğlu, her yıl 22 Haziran’ın ‘UNESCO Dünya Mirası Bursa Günü’ olarak kutlanacağını ifade etti.

PROGRAMLAR SÜRÜYOREtkinlikler kapsamında 25 Haziran Cumartesi günü Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM), 14.00 ve 16.00 saatleri arasında ‘Kültürel Rotalar İçerisinde UNESCO Dünya Mirası Kentler’ paneli gerçekleştirilecek. Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu’nun oturum başkanlığını yapacağı panelde, Türkiye’de Kültürel Rota Planlaması ve Miras Koruma, İpek Yolu Kültür Rotası, Türkiye-Balkanlar Kültür Rotası, Evliya Çelebi Kültür Rotası bildirileri sunulacak. Ayrıca ‘Bursa’nın Üstün Evrensel Değeri’ konulu açılan sergide 10 Temmuz tarihine kadar, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi üzerindeki alanda, 10 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında ise Yeşil Külliye’de görülebilecek.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Bursa’da UNESCO coşkusu 2. Yılında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Haziran 2016 tarihinde saat 14 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bursa’da UNESCO coşkusu 2. Yılında haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:39
 • Güneş
  08:10
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı