Eğitim Haberleri

  Bursa’da eğitimcilere polis müdahalesi

  DHA
  10.09.2014 - 17:30 | Son Güncelleme:

  Bursa’da çeşitli sendikalara bağlı okul müdürleri ve kendilerine destek veren öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde okul müdürlerine uygulanan yer değiştirmeleri protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Eğitimciler yürüyüş sonrası Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü binasına girerek, puan ve norm durumu ile ilgili yetkililer ile görüşmek istedi. Ancak binaya girişleri engellenen sendika üyesi öğretmenler ile çevik kuvvet arasında arbede yaşandı.

  Bursa’da 482 okul müdürünün 286’sının yerinin değiştirilmesini protesto etmek için Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Aktif Eğitim-Sen üyesi okul müdürleri ve öğretmenler, Osmangazi İlçesi Fomara Meydanı’nda toplandı. Yaklaşık 500 kişilik grup, slogan atarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasına kadar yürüdü. Sendika temsilcileri, burada yaptıkları konuşmanın ardından binaya girerek, daha önce randevu aldıkları İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya ile puan ve norm durumları hakkında görüşmek istedi. Ancak eğitimcilere polis tarafından Sarıkaya’nın yerinde olmadığı söylendi. Bunun üzerine eylemciler binaya toplu halde girmek isteyince polis engeline takıldılar. Kalabalık grubun içeri girme çabası, çevik kuvvet ekiplerinin kalkanlarla müdahale etmesiyle son buldu. Kısa süreli gerginliğin yaşandığı olayda ardebede çıktı. Sendika üyesi öğretmenler bu gerginlik sırasında ’Devlet memuru değil, hükümet cariyesi istiyorlar’, ’Öğretmen içeri, polis dışarı’, ’Öğretmene kalkan eller kırılsın’ şeklinde slogan attı.

  Daha sonra ikinci kez binaya girmek isteyen eğitimciler, bu kez de takviye olarak gelen çevik kuvvet ekiplerinin kalkanlı müdahalesiyle karşılaşınca, binaya girmekten vazgeçerek, bu süre içinde çevreye attıkları çöpleri toplayıp, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünden ayrıldılar.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı