BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bursa Barosu'ndan, hayvan hakları çağrısı

DHA
04.04.2018 - 14:01Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA) - BURSA Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Ümran Babacan, hayvanların mal statüsünden çıkarılarak yaşam haklarının teminat altına alınmasını; kötü muamele edenlere etkin cezalar verilmesi yönünde yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle  Bursa Barosu Başkanlığı basın  açıklaması yaptı. Başkan Yardımcısı Atila Atik, Sayman Metin Öztosun ve Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatların katıldığı toplantıda açıklamayı, Komisyon Başkanı Av. Ümran Babacan okudu. Dünya üzerinde milyonlarca sokak hayvanınınaçlık, barınma ve iklim koşulları ile mücadele ettiğini şiddet ve istismara maruz kaldığını söyleyen Babacan şunları söyledi:

“Sokak hayvanları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu istenmeyen gerçekleri maalesef yaşıyorlar.  5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası yetersiz kalıyor. Bu konuda daha etkin koruma sağlayacak yasal düzenlemelere gidilmesi gerekmektedir. Hayvanlar, mal statüsünden çıkarıılıp, yaşam hakları teminat altına alınmalı;. Kötü muameleye maruz kaldıklarında etkin cezalar verilmeli.  Ayrıca bu hayvanların deney malzemesi olmamalı. Fiziken ve ruhen büyük yaralar aldıkları eğlence amaçlı sergilenmelerinin de önüne geçilmelidir. Sokak hayvanlarına,  tedavi  ve rehabilite hizmetlerinin uygulandığı kamu ve özel kurum ile kuruluşların etkin denetime tabi tutulması gerekmektedir. Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi ile sokakta yaşayan hayvanların yeterince zor olan hayat mücadelelerine olumlu katkı sunulabilecektir. ”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa Barosu'ndan, hayvan hakları çağrısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı