BURSA HABERLERİ OSMANGAZİ HABERLERİ

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av.Şendoğan: Kadınlarımız hala eşit yurttaş değil

DHA
05.12.2017 - 12:36Son Güncelleme :
DHA

Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA) – BURSA Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nazlı Ceren Şendoğan, “Kadının her şeyden önce özgür birey olduğunun kabul edilmemesi kadının insan haklarının ihlalinin önlenmesinin önündeki en önemli engeldir. Bu nedenle bireylerin ve toplumun zihniyet dönüşümünü sağlayacak bilimsel çalışmaların ve hukuki değişikliklerin yapılması zorunludur” dedi.

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin yıldönümü nedeniyle Bursa Barosu’nda basın açıklaması yapıldı. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun ve avukatların katıldığı basın toplantısında TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu) tarafından hazırlanan bildiriyi Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nazlı Ceren Şendoğan okudu.

Şendoğan, 1930 yılından itibaren çıkartılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclisine seçilme hakkı elde eden kadınların 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişikliklerle milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu hatırlattı. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınların, çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde ettiklerine vurgu yapan Av. Şendoğan, şöyle devam etti:

“Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kadını ve erkeği eşit yurttaş yaratmanın gerekli olduğuna inanan Türkiye Cumhuriyetini kuran irade ve bu iradenin önderi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlarımız birçok gelişmiş ülkeden önce bu haklarını elde etmişlerdir.

Nitekim kadınlarımızın katıldığı ilk genel seçim olan 8 Şubat 1935 yılında yapılan TBMM 5. dönem seçimlerinde, 17 kadın milletvekili TBMM’ne girmiştir. Bugün ise nüfusumuzun yarısını kadınlar oluşturmakta olmasına rağmen kadınlarımızın fiili olarak ‘eşit yurttaş’ olamadıkları açıktır. Fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamın arttırılmaması, siyasi karar alma mekanizmalarının içinde kadının yeterince yer alamaması, kadının insan haklarının ihlaline devam etmesine neden olmaktadır. Kadının her şeyden önce özgür birey olduğunun kabul edilmemesi kadının insan haklarının ihlalinin önlenmesinin önündeki en önemli engeldir. Bu nedenle bireylerin ve toplumun zihniyet dönüşümünü sağlayacak bilimsel çalışmaların ve hukuki değişikliklerin yapılması zorunludur. Kadın- erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak, kadın istihdamını artıracak bir dizi yasanın çıkartılması, yine erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi ve yasaların buna göre düzenlenmesi gereklidir. Bu yasaların çıkartılmasında meclisteki kadın milletvekillerinin katkısının çok daha etkin olması gerekmektedir. Ancak burada da kadın milletvekillerimizin, kadın bakış açısından uzaklaşarak, olaylara mensubu oldukları siyasi parti açısından bakmaları; gerek toplumsal değişimin gerekse yasal değişikliklerin yapılmasını engellemektedir.”

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nazlı Ceren Şendoğan, kadının insan haklarının önündeki engellerin kalkması, yasal değişikliklerin yapılması, kadın-erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için avukatlar olarak çalışma ve mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Osmangazi haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Osmangazi haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av.Şendoğan: Kadınlarımız hala eşit yurttaş değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:10
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:21

BURSA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Cömert Eczanesi

  Osmangazi
 • Pamuk Eczanesi

  Osmangazi
 • Setbaşı Eczanesi

  Osmangazi
 • Sağlık Eczanesi

  Osmangazi
 • Gülbahçe Eczanesi

  Osmangazi
 • Narlı Eczanesi

  Osmangazi
Sayfa Başı