BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Bursa Barosu:  “Cumhuriyet devrimlerine ilk günkü gibi sahip çıkıyoruz”

DHA
04.10.2017 - 14:13Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)- BURSA Barosu, Türkiye’de hukuk devriminin ve laik hukukun simgesi olan Medeni Kanun’un TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girmesinin 91. yıldönümünü kutladı. Bursa Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “çok hukukluluk provalarının yapıldığı, müftülere resmi nikah yetkisi verilmeye çalışıldığı, imam nikahının adeta teşvik edildiği, gelenek ve görenek kisvesi altında çocuk yaşta evliliklerin ve bu şekilde gerçekleşen cinsel istismar vakıalarının olağan gösterilmeye çalışıldığı sistem karşısında Cumhuriyet Devrimlerine ilk günkü gibi sahip çıkıyoruz” denildi.

Bursa Barosu Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“24 Aralık 1925’te TBMM’ye sunulan tasarı 17 Şubat 1926 tarihinde ‘Türk Medeni Kanunu’ adıyla TBMM’de kabul edildi, 4 Ekim 1926’da da yürürlüğe girdi. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmayı hedefleyen Cumhuriyet devrimlerinden biri olan Medeni Kanun'un kabulü ile birlikte; ailede kadın-erkek eşitliği sağlandı. Evlilikte resmi nikah zorunluluğu getirildi. Erkekler için tek eşle evlilik esası getirildi. Kadınlara, istedikleri mesleğe girebilme hakkı tanındı. Mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın-erkek eşit hale getirildi. Patrikhane’nin din işleri dışındaki yetkileri kaldırıldı. Ve Türk Medeni Kanunu’nun doğal sonucu olarak, kadınlara siyasal alanda haklar tanındı, ki bunlar; 1930’da belediye seçimlerine katılma, 1933’te muhtarlık seçimlerine katılma, 1934’te milletvekili seçme ve seçilme haklarıdır. Cumhuriyet, Medeni Kanun ile kadın ve erkek arasında ekonomik ve sosyal eşitliği sağlamak, ailenin kuruluş ve işleyişini çağdaş kurallara bağlamayı hedeflemiştir. Ülkemiz açısından en büyük hukuk devrimi olan Medeni Kanun ve beraberinde getirdiği hukuk sistemi, toplumsal düzen bazı çevrelerce maalesef özümsenememiş ve itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır. Çok hukukluluk provalarının yapıldığı, Müftülere resmi nikah yetkisi verilmeye çalışıldığı, imam nikahının adeta teşvik edildiği, gelenek ve görenek kisvesi altında çocuk yaşta evliliklerin ve bu şekilde gerçekleşen cinsel istismar vakıalarının olağan gösterilmeye çalışıldığı, kadın ve kız çocuklarının birey olarak görülmediği, kadına yönelik şiddetin görmezden gelinerek onaylandığı bu sömürü sistemi karşısında Bursa Barosu olarak hak ve yaşamlarımızı borçlu olduğumuz Cumhuriyet Devrimlerine ilk günkü gibi sahip çıktığımızı, haklarımızı yok saymak isteyen tüm sistemlere karşı mücadele etmeye devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa Barosu:  “Cumhuriyet devrimlerine ilk günkü gibi sahip çıkıyoruz” haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı