ANKARA HABERLERİ

‘Burs’a karşılık kazı çalışması

Hürriyet Haber
03.08.2012 - 00:00 |Son Güncelleme :

AÜ Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ayla Sevim Erol, başkanlığını yaptığı, ‘Çankırı Çorak Yerler Kazısı’ çalışmalarına, kazıda görev alan lisansüstü öğrencilerine yurtdışı burs desteği vermeleri şartıyla ilk kez yabancı bilim adamlarının da kabul edeceğini söyledi.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında Çankırı’da yürütülen fosil kazı çalışmalarına, bundan sonra yabancı bilim adamları da katılabilecek.

Antropoloji literatüründe ‘Çankırı Çorak Yerler Kazısı’ olarak geçen Çankırı’daki fosil kazılarıyla ilgili Erol, 15 yıldan bu yana sürdürülen fosil kazı çalışmalarına, kazıda görev alan lisansüstü öğrencilerine yurtdışı burs desteği vermeleri şartıyla ilk kez yabancı bilim adamlarının da katılabileceği söyledi.

Üç bine yakın fosil

Bakanlar kurulu desteği ile yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümüne üç üniversiteden 17 öğrenci, 5 akademisyenin katıldığını belirten Kazı Prof.Dr. Ayla Sevim Erol, şunları söyledi: “Çalışmalarımızda bugüne kadar üç bine yakın fosil buluntusu ortaya çıkarıldı. Yaptığımız fosil kazı çalışmalarına yabancı bilim adamlarının da ilgisi her geçen gün artıyor. Biz de bu alanda çalışmalar yapmak bundan böyle üzere yabancı bilim adamlarının ve kazı ekiplerinin buraya gelebileceklerini düşünüyoruz. Yabancı bilim adamlarının bu kazıda görev alan lisansüstü öğrencilerimize yurtdışı burs için destek vermeleri kaydı ile burada çalışma yapmalarına izin verilebilir.”

Fosil müzesi kurulsun

Çorakyerler Kazısı’nın dünya antropoloji literatüründe önemli bir yeri bulunduğunu ifade eden Erol, “Çorakyerler Bölgesi’nden çıkardığımız fosillerin bir bölümü Çankırı Müzesi’ndeki küçük bir seksiyonda sergilenmektedir. Ancak, çıkardığımız fosiller artık özgün bir müzede sergilenebilecek potansiyele ulaştı. Türkiye’de bir ilk olacak olan bir fosil müzesinin bir an önce kurulmasını temenni ediyoruz. Çankırı böyle bir müzeye kavuşmakla bilim dünyasında önemli bir yere sahip olacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ‘Burs’a karşılık kazı çalışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:48
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı