ANKARA HABERLERİ

Bürokratevi tartışması

Deniz GÜREL
07 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 2007 - 19:46

Ankara Hürriyet’in gündeme getirdiği öğretmenevleri sorununda eğitim sendikaları da konuştu. Sendikacılar, "Büyük bir ticari gelir getiren ve üzerinden kar yapılmaya çalışılan bu kurumdan öğretmenler hizmet almakta zorlanıyor. Öğretmenevleri öğretmenler dışında pek çok bürokratın mekanları haline geldi" dediler.

Deniz GÜREL

BAŞKENT Öğretmenevi Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Erciyas ve Başkent Öğretmenevi Müdürü Servet Akarsu arasındaki söz düellosuna sendikalar da katıldı. Başkent’te gündeme öğretmenevlerinin işlevini yitirip yitirmediği sorusu bomba gibi düştü. Türkiye’nin önde gelen sendikaları Eğitim-Sen, BES ve Eğitim-İş’in başkanları öğretmenevlerinin işlevini yitirdiği konusunda uzlaştı.

Başkent Öğretmenevi’nin öğretmenlere hizmetten çok ticari kaygı güden bir kurum haline geldiğini belirten Eğitim-Sen Başkanı Alaaddin Dinçer şöyle konuştu:

"Başkent’teki yatak, yemek, fiyatları ve diğer hizmetlerin alımında neredeyse dört yıldızlı oteller ayarında. Hal böyle olunca da Başkent Öğretmenevi öğretmenler için çalışan bir sosyal tesis olmaktan çıktı. Tamamen ticari bir işletme oldu. Büyük bir ticari gelir getiren ve üzerinden kar yapılmaya çalışılan bu kurumdan öğretmenler hizmet almakta zorlanıyor. Öğretmenevleri, öğretmenler dışında pek çok bürokratın mekanları haline geldi. Öğretmenevlerinin müdürleri de büyük oranda hükümetin kadrolarından. Maalesef öğretmenevleri siyasallaştırıldı, öğretmenler dışlandı."

GİDEMESEK DE KALAMASAK DA

Öğretmenevlerinin öğretmenlerin çok uzağında yerler olduğunu vurgulayan BES Başkanı Gürkan Avcı, "Öğretmenevleri öğretmenler için ’gidemesek de kalamasak da var’ dedikleri yerler haline geldi" dedi. Diğer meslek grubu misafirhaneleriyle öğretmenevlerinin kıyaslanamayacağının altını çizen Avcı sözlerine şöyle devam etti:

"Polis evleri, ordu evleri ve ormancı misafirhaneleri de var. Bu yerler ait oldukları meslek grubuna hizmet için var ve fiyatları çok makul. Ama öğretmenvlerinde, başta Başkent Öğretmenevi olmak üzere bu durum çok farklı. Öğretmenevlerinde amaç öğretmene hizmet değil. Bizim maaşlarımızdan kesilen paralarla yapılan bu evlerdeki ama nasıl daha çok kar edileceği. Müdür Akarsu’nun ’30 gün dışında her zaman yer var’ söylemi inandırıcı değil. Eğer yönetmeyi beceremiyorlarsa devretsinler sendikalara hizmet nasıl yapılır gösterelim. Ama bırakın öğretmenlerin memnuniyetini, öğretmenler öğretmenevinin ismini duyunca sinirleri bozuluyor."

İDEOLOJİK DAVRANIYORLAR

Yönetsel anlamda bilgi ve birikimi olmayan insanların, ideolojik atamalarla öğretmenevlerini yönettiğini iddia eden Eğitim-İş Başkanı Yüksel Adıbelli şunları söyledi:

"Yönetsel anlamda bilgi birikimi olmayan insanlar öğretmenevlerinin yönetiminde olmamalı. Maalesef atamalarda ideolojik davranıyorlar. Görev gereği Türkiye’deki, tüm öğretmenevlerini gezdik. Öğretmenevi demeye bin şahit lazım. Başkent Öğretmenevi’nde de durum aynı. Yer bulmak çok zor. Öğretmenler kendi evleri olan öğretmenevlerinde misafir durumuna düştüler. Başkent Öğretmenevi bakanlık bürokratlarının ve işadamalarının özel mekanı haline geldi. Öğretmenler bizleri arayıp ’Yer bulabilir miyiz, tanıdıklar var mı?’ diye soruyorsa durum içler acısı demektir. İnsan kendi evinde kalmak için aracı insan arar mı?"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bürokratevi tartışması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı