Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bürokrat atama izni

  Hürriyet Haber
  03 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mart 1999 - 00:01

  Zorunlu haller dışında bürokraside atama yapılmaması isteğiyle hükümete destek olan ANAP Lideri Mesut Yılmaz, bundan vazgeçti ve ‘‘Atama yetkisi hükümette’’ dedi. Yılmaz, hükümete güvendiğini söyledi.

  HÜKÜMETE destek verirken, ‘bürokraside zorunlu haller hariç atama yapılmaması ricasını’ getiren ANAP, bu rezervinden vazgeçerek hükümeti rahatlattı. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, atama yetkisinin hükümette olduğunu söyledi. Yılmaz, ‘‘Başbakan Ecevit'le bir mutabakata vardığınız için boşalan önemli görevlere atama yapılamadığı belirtiliyor, doğru mu?’’ sorusunu yanıtlarken, bürokrat atama yetkisinin hükümete ait olduğunu belirtti. Yılmaz, şöyle konuştu:

  ‘‘Bu konuda hükümet tam yetkili. Eğer bizden görüş isterlerse veririz. Bizim desteğimiz öyle şartlı şurtlu olmaz. Hükümete güveniyoruz, destekliyoruz.’’

  Milletvekili adayı olmak için istifa eden üst düzey bürokratlardan 55'inci hükümet döneminde DSP'li bakanlara bağlı olanlarının çoğunun yerine atama yapıldı. SSK Genel Müdürlüğü, Gelirler Genel Müdürlüğü bu atamalar içinde yer alıyor. Buna karşın, ANAP'lı bakanlara bağlı bürokratların makamları halen vekaleten yürütülüyor. Bu önemli kurumların başında da gündeminde çok stratejik anlaşmalar da bulunan BOTAŞ Genel Müdürlüğü geliyor. TEDAŞ Genel Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı Müsteşarlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü de vekaleten yürütülen makamlar arasında bulunuyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı