Gündem Haberleri

  Bürokraside ilk istifa

  Hürriyet Haber
  05.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seçimlerde aday olmak isteyen bürokratlar istifa etmeye başladı. MTA Genel Müdürü Cengiz Atak, ANAP'tan belediye başkan adayı olmak amacıyla istifa eden ilk bürokrat oldu.

  Cengiz Atak, dün bağlı bulunduğu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'e istifa dilekçesini verdi. Atak istifa dilekçesinde aday olduğu makamı ve partisini açık açık belirtti. Atak'ın dilekçesi şöyle:

  ‘‘Yürütmekte olduğum MTA Genel Müdürlüğü görevimden 18 Nisan yerel seçimlerinde ANAP'tan Yenimahalle Belediye Başkan adayı olmak üzere ilgili kanun mucibince istifa ediyorum.’’

  FP Kocaeli Milletvekili Necati Çelik'in de İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday adayı olacağı açıklandı. FP Kocaeli İl Başkanı Orhan Atabay, dün partililerle yaptığı toplantıda Çelik'in aday adaylığının Genel Merkez tarafından onaylandığını bildirdi.

  DYP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura ise nabız yoklamak için önümüzdeki günlerde Ankara'ya gidecek. Gönlünde milletvekilliği yatan Özfatura, yeniden belediye başkanı adayı olmasında ısrar eden Tansu Çiller'i ikna etmeye çalışacak.

  GÜRÜZ VE DÜNDAR ADAY DEĞİL

  Başbakan Mesut Yılmaz'a yakınlığı nedeniyle ANAP'tan milletvekili adayı olacağı ileri sürülen YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ile ANAP anketinde adı geçen ünlü televizyon programcısı Uğur Dündar, aday olmadıklarını açıkladılar.

  YÖK Başkanlığı görevi 2000 yılında sona erecek olan Gürüz, milletvekili adaylığını hiçbir zaman düşünmediğini belirterek, ‘‘Böyle bir şey yok. İstifa da, adaylık da yok. Görevimin başındayım. Yarın da (bugün) görevimle ilgili olarak Bişkek'e gidiyorum’’ dedi.

  Uğur Dündar ise ANAP'ın İstanbul Belediye Başkanlığı için yaptırdığı ankette adının yaralmasına tepki gösterdi. Dündar, ‘‘Geçmişte de adımı gündeme getirdiler. Ben hayatım boyunca politikayı düşünmediğimi defalarca söyledim. Daha anlamıyorlar mı? Ben işimi seviyorum ve bütün partilere eşit uzaklıktayım’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı