"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bürokraside 3 bin atama

<B>HÜKÜMET </B>güvenoyu aldıktan sonra gözler bürokraside yapılacak atamalara dikildi. Milletvekillerinin çoğu <B>‘‘torpil’’ </B>için sıkıştırılıyor.

AKP'ye yakın bir dostumuz, ilk etapta 3 bin atama yapılacağını bildiriyor. Atama listelerinin çoğu hazırlanmış.

Bu arada asıl zorluk, birleştirilen bakanlıklara bağlanacak kurumların hukuki durumları...

3 bin yer değiştirme çok büyük değil mi?

- Yüksek düzeydekiler için sayılabilir; daha alttakiler için zamanları var. Ayrıca 30 yıl çalışanlar emekli edilecek. 'Milli Görüşçü'lere yer açılacak.

Geçen hükümetin 3 Kasım'dan sonra yaptıkları atamalar.

- Evet, Bakanlar Kurulu oluşturuncaya kadar geçen 3-17 Kasım tarihleri arasında yapılan atamalar ve geçici görevlendirmeler yeni bakanların önünü tıkıyor. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ilk Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, ANAP ve MHP'li bakanların yaptığı atamaların durdurulacağını söylemesine rağmen 'iptale' dair bir genelge yayınlanmadı.

Biz de böyle bir genelge hatırlamıyoruz.

- Bu arada MHP'li Bayındırlık Bakanlığı'nda, atama yasağını delmek için yapılan 150'ye yakın geçici görevlendirme de yeni Bakan Ergezen'i zor durumda bıraktı. Ayrıca aynı durum SSK için de söz konusu...

İŞ TAKİPÇİSİ VEKİLLER

Milletvekilleri atama peşinde koşuyor diye söylemiştiniz.

- Tabii... Bir örnek vereyim; genel cerrah olmasına karşın Tayyip Erdoğan'ın özel kalem müdürlüğüne talip olan Turhan Çömez, Balıkesir 4. sıradan milletvekili oldu. (Aslında Tayyip Bey, siyaset yapmasını istemiyordu ama A. Gül'ü ikna etmeyi başararak 4. sıraya razı oldu ve seçildi.) Şimdi bu adam İstanbul'da atamalarla neden ilgilenir? Bu tip kişilere parti grubunun gerekli uyarıyı yapması gerekiyor. MÜSİAD'ın ve İçişleri Bakanı Aksu'nun iftarlarına katılanların yüzlerini bir görseydiniz, dillerine bir baksaydınız, bu kişilerin neyin peşinde koştuklarını fark ederdiniz.

ALTINOK VE AYGÜN

Belediye seçimlerinin 2003 Nisan'ında yapılacağı kesinleşiyor.

- Bayramdan sonra durum açıklığa kavuşur. Yerel yönetimler köklü bir yapı değişikliğine uğrayacak. Ankara Belediye Başkanlığı için de Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile ATO Başkanı Sinan Aygün'ün adları geçiyor. Ancak endişelenen Melih Gökçek, el altında tuttuğu DP'yi hemen unutup daha partiye girmemesine rağmen AKP'den aday olacağının işaretini verdi.

İstanbul'da?..

- Sürpriz isim Abdullah Gül!.. Şakir Süter (Akşam) dün köşesinde yazdı. Erdoğan'ın önü açıldıktan sonra Gül'e, istiskal edilmeden böyle bir görev verilecekmiş... Tayyip Erdoğan, 1999'da Erbakan'a Gül'ün adaylığını önerdiği ancak Hoca'nın kabul etmediği biliniyor.

Ali Müfit Gürtuna ne olur?

- Cem Uzan'ın, Gürtuna'ya Genç Parti'den adaylık önerisi götürdüğü Ankara kulislerinde konuşuluyor. (İzmir için de Fevzi Hepşenkal'ın adı ortaya atılmış.)

Bir ihale


ANKARA'dan B.D. adlı okur diyor ki:

Karayolları'nın araç fenni muayene işlemlerinin, geçen MHP (Abdülkadir Akcan) döneminde özel bir firmaya satıldığını öğrendik. Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Karayolları Genel Müdür Turgay Çimen'den bu ayrıcalıklı firmanın adını öğrenebilir mi?

Ergezen'e Koray Aydın döneminde tezgáhlanan ihaleyle ilgili bir sorum var:

11 km'lik yolun maliyeti 150 trilyon olur mu? Yüzde 100'ün üzerine yüzde 260 daha keşif artışı olur mu? Bunun hesabını sormayacak mısınız?

57'nci dönem nedir?

ESKİ
Devlet Bakanı Masum Türker, AKP'nin 20 günlük ekonomi yönetimini nasıl değerlendiriyor?

‘‘AKP iktidarına, sıkıntıları çözülmüş, istikrarlı bir ekonomi bırakılmıştır. Dün köylüye doğrudan gelir desteği ödemeleri için 223 trilyon para bulduklarını söylediler. Bu aslında bizim bütçelendirdiğimiz, Aralık'ta 11 ilde daha ödenmesi için ayırdığımız bir paradır. 32 ilde ödeme yapmıştık, 11 ilde daha ödeniyor; böylece 43 il oluyor. Yani AKP kendi bulduğu kaynakla bir şey yapmış değil.

- Hükümet nasıl maharet göstermelidir?

- Borsada spekülatif hareketleri durdurmalı, faizi indirmelidir. Ayrıca gelirler politikasını hızla kararlaştırıp geçici bütçede bunların bir kısmını uygulamaya başlamalıdır.

- Merkez Bankası...

- Bağımsızlığına asla karışmamalı; tek işlevinin fiyat istikrarı sağlamak ve enflasyonu indirmek hedefine kilitlenmek olduğunu unutmamalıdır. Büyüme stratejilerini Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı politikaları ile ahenkli kılmalıdır.

- Türkbank!..

- Çok şanssız bir banka. Üzerindeki oyunlar Refahyol döneminde başlatıldı, ANAP döneminde de sürdü. Ne yazık ki, bankanın arkasında duracak bir mekanizma da olmadı. Bu durumda yargı kararı uygulanmalı; milli bankacılığın sembolü olarak gerekli sermaye sağlanmalıdır.

- 57'nci dönem (Ecevit) nedir?

- Yolsuzlukların olmadığı, soyguncuların ve hortumcuların ortaya çıkarıldığı dönemdir. Ama ne yazık ki biz bu dönemi anlatamadık. Bizim yerine gelenler yolsuzluğu önleyeceğiz diye geldiler. Ama verilen işaretler şimdilik böyle görülmüyor.

Hoca, siz değişmediniz


ERBAKAN, çelişkilerine karşın Kanal D'de Uğur Dündar'la söyleşisinde eski öğrencilerine ögütler verdi: Irak'a bulaşmayın, AB'ye satılmayın ve Kıbrıs'ı vermeyin. Ne kadar reddetseler de 'Tayyip' ve 'Abdullah'ı 'Milli Görüş'çü saydığı; 'Bülent'i ise ayrı tuttuğu dikkat çekti Hoca'nın... Sözlerinin özeti şu: Çıraklar, ustayı geçemez; çünkü esas maya benim. Hepiniz benim küllerimden doğdunuz, bu nedenle sözümden çıkmayacaksınız. ‘‘Biz değiştik demekle milleti kandıramazsınız. Siz değişmediniz, millet sizden değişmemenizi istiyor. Siz üzerinize düşen esas görevinizi yapın; becerikli olun, türban ve 5+3'te gerekeni yapın. Okuyup anlamadığınızı sorun, gelin size anlatayım. Yoksa söylediklerimi dinlemezseniz Ecevit'in yüzde 1'lik durumuna düşersiniz. Türkiye'yi tersine döndürürsünüz.’’ Yani AKP yönetimini hafifçe kaşıdı; bilinenleri biraz saptırdı, bazen de abarttı. Hoca, galiba Demirel'in ombudsmanlık görevine talip oluyor.

GEÇMİŞİN SÖZÜ


‘‘28 Şubat'ın geldiğini fark edemedik.’’

(Şevket Kazan)


MESAJ


VIII. Tıpta Uzmanlık Kurultayı 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde Ankara'da Hacettepe Kültür Merkezi'nde yapılacaktır. (0312-418 87 00; 8tuk.ato.org.tr)

DEVLET Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün (DHMİ) açtığı yükselme ve terfi sınavlarına katılma referansı Kamu-Sen Şube Başkanlığı'nca verilmiş. Bunun dışındaki kişiler kurs ve sınavlara kabul edilmemiş. Okurlarımızın yakınmalarına DHMİ'den yanıt bekleniyor.

150 sivil toplum örgütünün desteklediği 'Irak'ta Savaşa Hayır' mitingi yarın 12.00'de Çağlayan Meydanı'nda DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'nin konuşması ile başlıyor. Bilgi: 0212-252 72 87, e-mail 1aralıkQnet, web sitesi iraktasavaşahayır.org

3
Kasım'dan önce DSP'den YTP'ye geçen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, 1980'den önce gençlik kollarında görev yaptığı partisi CHP'ye dönüyor. Sarıgül, bugün belediyeyi ziyaret edecek olan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a bir brifing verecek.
X