Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Burnundaki kulak kıkırdağı

Michael Jackson’ın sayısız ameliyat geçirdikten sonra sabitleştirilmekte zorluk çekilen burnu, son olarak ünlü plastik cerrah Dr. Werner Mang’ın ellerine teslim edildi.

Mang, Jackson’ın burnunun ucuna koyduğu kulak kıkırdağını, beyazlaşmasına neden olan vitiligo hastalığını ve cildinin nasıl bir parşömen kağıdına döndüğünü Defne Barak’a anlattı.

Dr. Werner Mang, dünyadaki en iyi plastik cerrahlardan biri. Almanya’daki kliniğinde günde yaklaşık 10 ameliyat yapan Mang, özellikle burun estetiğinde uzman. Mang, aynı zamanda Michael Jackson’ın sayısız estetik ameliyat yaptırmaktan iyice küçülen ve cildi parşömen kağıdına döndüğü için sabitleştirmekte güçlük çekilen burnunu düzeltme ameliyatını yapan doktorlardan biri. Dr. Werner Mang, ünlü sanatçının artık estetik ameliyatlara dur demesi gerektiğini düşünüyor.

- Michael Jackson’la nasıl tanıştınız?

Michael Jackson’ın plastik cerrahı Stephen Hoefflin’i 10 senedir tanıyorum ve onu birçok kez Santa Monica’daki kliniğinde ziyaret ettim. Michael Jackson, onun kliniğinde 10’dan fazla operasyon geçirdiği için Jackson’ın problemlerini birlikte çok tartıştık.

- Ne gibi problemler?

Michael Jackson’ın ‘Thriller’ albümüne kadar çok iyi gözüken bir yüzü vardı. 90’ların sonunda, 1997 ve 1998’de cildiyle ilgili problemler ortaya çıktı. Deri ve yüzde ortaya çıkan problemler estetikte en önemli problemdir. Michael Jackson’ın burnuna ve yüzüne 10’dan fazla estetik yapıldığı için, cildi giderek incelmişti.

- Bütün problemlerin nedeni ameliyatlar o zaman...

Evet, ama başka nedenler de var. Burna enjekte edilen kortizon da cildin incelmesine neden oluyor. Bir de şarkıcının vitiligo hastalığı var. Bu hastalık yüzünden yüzünde ve vücudunda beyaz lekeler var. Lazerle cildi daha da beyaz yapabiliyorsunuz. Şarkıcının üç tane problemi var, ama estetik cerrahide en önemli problem derinin giderek incelmesi.

- Arkadaşınız Dr. Hoefflin bir gün sizi Jackson’la ilgili aradı ve...

Çok uzun zaman önceydi. Stephen Hoefflin’le bir konferans sırasında tanıştım ve başka problemlerden konuştuk. Ben burun konusunda uzman olduğum için söz dönüp dolaşıp şarkıcının burnuna da geldi. Burnu sabitleştirmek problem teşkil ediyordu. Sabitleştirmenin en iyi yolu benim geliştirdiğim bir yöntem olan burnun ucuna kulaktan alınan kıkırdağın konmasıydı. Şu anda Jackson’ın burnunda bir sorun yok. Silikon yerine kulak kıkırdağı var.

BEYAZ BİR KADINA DÖNMEK İSTİYOR

- Sizce neden bu kadar ameliyat oldu?

Benim estetik cerrahi felsefeme göre, doktor ‘Thriller’ albümünden sonra ameliyatlara son vermeliydi. O albümden sonra Michael Jackson’ın iyi bir görünüşü vardı. Bence ameliyat işini abarttı. Bundan sonra kesinlikle yüzüne estetik yaptırmaması gerekiyor, çünkü cildi için çok tehlikeli.

- Bunu Michael’a söylediniz mi?

Evet, bunu Stephen Hoefflin’e de söyledim. Estetik ameliyatlara bir son vermesi gerektiğini belirttim. Ama sanırım Michael Jackson zenci bir erkekten beyaz bir kadına dönüşmek istiyor. Stephen Hoefflin’e sık sık gidip ‘Dövme yaptırabilir miyim?’, ‘Daha ince bir burnum olamaz mı?’ diye sorduğunu biliyorum. Yüzünü sevdiğini düşünüyorum, ama şu anda problemli çünkü cildi oldukça ince, tıpkı parşömen kağıdı gibi. Güneşle ilgili problemleri de var.

- O yüzden mi güneş gözlükleri ve şemsiye kullanıyor?

Evet, güneş ve rüzgarın neden olacağı komplikasyonlara karşı güneş gözlükleri ve şemsiyeyle korunuyor.

- Michael’a ameliyatlara son vermesini söylediğinizde tepkisi ne oldu?

Sanırım Stephen Hoefflin sadece Michael ısrar ettiği için ameliyatlara devam etti. Michael’a cildinin durumu ve bütün komplikasyonlar ciddi bir şekilde anlatılsaydı, belki de dinlerdi.

- Kortizonun problemlerden biri olduğunu söylüyorsunuz. Öyleyse neden yapıldı?

Zenci burnunda cilt çok kalın oluyor ve cildi kortizon enjekte ederek inceltebiliyorsunuz. Michael Jackson’ın 20 sene önceki haliyle bugünkü hali arasında büyük bir fark var. Burnun ne hale geldiğine inanamıyorsunuz. En büyük sorun tabii ki çok sayıda operasyon. Ben her zaman söylerim, eğer yüzünüzü üç kereden fazla gerdirirseniz doğallıktan uzak bir yüze sahip olursunuz. Burun estetiğinde de aynı şey söz konusu.

- Şarkıcı vitiligo hastalığıyla mı doğmuş?

Hiçkimse bilmiyor. Bu, az rastlanan bir hastalık ama Michael bundan pek rahatsız değil çünkü giderek beyazlaşıyor.

- Zenci bir adamdan beyaz bir kadına dönüşmek istiyor dediniz...

Bu, benim düşüncem. Bence onun çocukluğundan gelen bir şey. Zenci bir adamdan beyaz bir kadına dönüşmek istiyor. Ben onun çocuklarla ilişkiye girdiğini düşünmüyorum. O bana göre eğlendirmeyi en iyi bilen insanlardan biri. Umarım estetiklere bir son verir ve yeni bir albümle müziğe geri döner.

- Michael’ın burnunu düzeltmek için Los Angeles’a mı gittiniz?

Estetik burun ameliyatları konusunda oldukça tanınmış biriyim. Bir konferansta Dr. Hoefflin’le Michael Jackson’ın problemlerini tartıştık. Burnu düzeltmenin en iyi yolu kulak kıkırdağıyla düzeltmek. Ben bu fikrimi Dr. Hoefflin’le paylaştım ve o da bu işlemi uyguladı. Ben tavsiye verdim, o uyguladı yani. Stephen Hoefflin çok iyi bir cerrahtır.

- Bu işlem ne zaman yapıldı?

1998 ya da 1999’un sonuydu.

- Bu ameliyatta Dr. Hoefflin’in yanında mıydınız?

Evet, ameliyat yaklaşık iki saat sürdü.

HER ALBÜM SONRASI ESTETİK YAPTIRIRMIŞ

- Michael Jackson’ın estetik takıntısı var diyebilir misiniz?

Estetik cerrahi takıntısı olduğunu düşünüyorum. Stephen Hoefflin, bana her albümden sonra estetik yaptırdığını söylemişti.

- Sadece burun mu?

Burun ve çene estetiği. Ama asıl ameliyatlar burnuna yapıldı, çünkü zenci burnundan nefret ediyor. Daha kadınsı bir burun istiyordu.

- Michael bir röportajda sadece iki estetiği olduğunu söylemişti...

Evet, bunu duyunca çok şaşırmıştım. Sanırım kimse de inanmadı. Eğer zenci burnuna sahipseniz, en az 3 ya da 4 ameliyat yaptırmanız gerekir.

- Michael çocukları taciz etmediğini de söylüyor. Estetikleri konusunda yalan söyleyen birine nasıl güvenebiliriz?

Bana göre Michael Jackson çocuklarla hiçbir zaman ilişkiye girmedi. Ameliyat sayısı hakkında yalan söylemesi hiç akıllıca değildi. Çünkü çocuklar ve seks hakkında söylediklerinin de yalan olabileceğini düşünüyor birçok kişi.

- Onunla tanıştığınızda daha fazla estetik yaptırmaması gerektiğini anlamadığını, çünkü çocuk gibi olduğunu söylemiştiniz...

Çocuk gibi. Çocuklarla ilişkiye giren bir suçlu değil. İyi bir terapiye ihtiyacı var bence.

Kahvaltıdan sonra burun estetiği öğleden sonra yüz germe yaptım

Dr. Werner Mang’ın Almanya’daki kliniği, Avrupa’nın en büyük estetik plastik cerrahi kliniği. Yılda 3000’e yakın ameliyat yapılıyor. Amerika’dan, Avustralya’dan ve İtalya’dan çok sayıda hasta geliyor. Liposuction, yüz germe ve burun estetiği klinikte en çok yapılan işlemler.

- Günde kaç ameliyat yapıyorsunuz?

Her gün 10’a yakın ameliyat yapıyorum ve çok iyi bir ekibim var. Günde iki burun estetiği, bir yüz germe, iki liposuction, vücut şekillendirme yapmayı seviyorum. Kahvaltıdan sonra burun estetiği, daha sonra liposuction ve sonrasında yüz germe... Bu sıralamayı izlemeyi seviyorum. Şimdiye kadar 30 binin üzerinde ameliyat yaptım ve hálá aynı heyecanı taşıyorum.

- Sizin uzmanlık alanınız burun değil mi?

Burun benim hobim, 14 yaşındayken burun modelleri yapar ve burun resimleri çizerdim. Aslında burun estetiği çok zor bir operasyon, çünkü cilt, kemik, mukoza ve kıkırdak var. Çok iyi hissetmeniz gerekiyor, eğer fazla yaparsanız doğal olmayan bir burun olur. Burun, estetik cerrahinin en etkileyici yanlarından biri. Yine de gözkapağı ameliyatını, yüz germeyi, liposuction yapmayı da seviyorum.

Davası 2005’te

45 yaşındaki Michael Jackson, nisan ayında küçüklere cinsel tacizden 10 ayrı suçla itham edildi. Suçsuz olduğunu söyleyen şarkıcı, 3 milyon dolar kefaletle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Jackson’ın eylül ayında başlaması öngörülen davası 31 Ocak 2005’e ertelendi.
X