Ege Haberleri

EGE

  BURKİNA FASO (*)

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin pamuk ithal ettiği, Batı Afrika ülkesi

  Kalitesiyle dünya lideri olan Ege pamuğunun ekim alanları giderek daralırken, bu yıl çoğu kişinin adını bile duymadığı bir ülkeden ithalat yapıldı.

  PAMUK ihracatçısı ülke konumunu son yıllarda hızla kaybetmeye başlayan Türkiye, bu yıl ithalatta üçüncü sıraya yükseldi. Türkiye, bir çoğumuza yabancı olan, Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'dan bile pamuk aldı.

  İthalat füze gibi

  ÜRETİCİNİN yılladır emeğinin karşılığını alamaması yüzünden pamuk ihtiyacı dış ülkelerden karşılanmaya başladı. Çeşitli ülkelerden gelen pamuk miktarı geçen yıla göre yüzde 46 arttı, 415 bin tona dayandı.

  Yunanistan 2'nci

  ABD, ithalatta ilk sırada yer alırken, komşularımız Yunanistan ikinci, Suriye ise üçüncü oldu. Yılın ilk 5 ayında Türkiye'nin üçte biri büyüklüğünde olan Burkina Faso'dan da 1948 ton pamuk girdi.

  (*)BURKİNA FASO?

  BATI Afrika'da 274.200 kilometrekare büyüklüğünde olan, yaklaşık 10 milyon nüfuslu Burkina Faso; Mali, Nijer, Togo, Gana ve Fildişi Sahili Cumhuriyeti ile çevrili. Burkina Faso'nun en önemli ihraç kalemleri arasında pamuk ve altın yer alıyor.

  BÜYÜK ÇELİŞKİ

  TÜRKİYE'nin ihracatçı ülke konumundan, ithalatçı haline gelmesinin düşündürücü olduğuna dikkati çeken İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özmen, ‘‘Bu yıl Burkina Faso'dan bile pamuk ithal etmemize inanamıyorum’’ dedi.

  İZMİR Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özmen, ihracatçı ülke konumundan, ithalatçı hale gelmemizin düşündürücü olduğuna dikkat çekti, ‘‘Bu yıl Burkina Faso'dan bile pamuk ithal etmemize inanamıyorum. (Dünyanın en kaliteli pamuğu Ege'de çıkıyor) diye övünürken, yanlış tarım politikaları yüzünden pamuk üretimimiz azalıyor. Burkina Faso'ya bu yıl binlerce dolar döviz kazandırdık. Çok daha kalitelisini biz üretebiliyorken, üstelik güçlü bir tekstil-konfeksiyon sektörümüz varken pamuk ithalatçısı olmamız büyük bir çelişki’’ diye konuştu.

  Üretimde 7, ithalatta 3’üncü olduk

  İZMİR Ticaret Borsası'nın hazırladığı rapora göre, bu yıl Türkiye'nin dünya pamuk ihracatı içindeki payı binde 5 oldu, ithalattaki payı ise yüzde 7'ye yükseldi. 1999'da 282 bin ton olan pamuk ithalatının, bu yıl yüzde 46 oranında artarak, 414.158 tona ulaştığına dikkat çekildi. Pamuk üreten ülkeler arasında 7. sırada yer alan Türkiye'nin ithalatta 3. olması dikkat çekti. Türkiye'nin pamuk ithal ettiği başlıca ülkeler ise ABD, Yunanistan, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan, Çin, İsrail, Gürcistan ve Azerbaycan.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı