BALIKESİR HABERLERİ

Burhaniye’de Uzmanlar Kahvehanede Fıstıkçamını Anlattı

IHA
26.02.2015 - 15:15Son Güncelleme :

BALIKESİR’İN BURHANİYE İLÇESİNDE, HACIBOZLAR MAHALLESİNDE; FISTIK ÇAMI YETİŞTİRİCİLİĞİ, HASTALIK ZARARLILARI, FISTIK ÇAMI BUDAMASI VE ZEYTİN HASTALIK ZARARLILARI KONULARINDA EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI. TOPLANTI; İLÇE GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ ERDAL ALDAĞ, İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNDEN ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ FERHAT SAPITMAZ, ZİRAAT MÜHENDİSLERİ YENER ERDEN, UMUT KÜÇÜKYILDIZ, ZİRAAT TEKNİKERİ TUNCAY AKŞİT VE SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ ÖMER KAZIM İNCE VE HACIBOZLAR SAKİNLERİNİN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİ.

IHA

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Hacıbozlar Mahallesinde; Fıstık Çamı Yetiştiriciliği, Hastalık Zararlıları, Fıstık Çamı Budaması ve Zeytin Hastalık Zararlıları konularında eğitim toplantısı yapıldı. Toplantı; İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdal Aldağ, İlçe Müdürlüğü Personelinden Ziraat Yüksek Mühendisi Ferhat Sapıtmaz, Ziraat Mühendisleri Yener Erden, Umut Küçükyıldız, Ziraat Teknikeri Tuncay Akşit ve Su Ürünleri Mühendisi Ömer Kazım İnce ve Hacıbozlar sakinlerinin katılımı ile gerçekleşti.
Katılımcılara teşekkür eden İlçe Müdürü Erdal Aldağ, her akşam bir başka mahallede toplantı yaptıklarını söyledi. Müdür Erdal Aldağ,” Geceleri mahalle ziyaretlerine aralıksız bir şekilde devam ediyoruz. Bu kapsamda şu anda sizlerle beraberiz. Hacıbozlar, Burhaniye’mize çok uzak olarak algılanabilir. Ama, bize göre uzak değil. Biz sürekli çiftçimizle birlikteyiz. Çünkü teknolojinin son imkânlarını kullanarak sizin için sms sistemini devreye aldık. Bu bağlamda çiftçilerimize anlık olarak tüm gelişmeleri cep telefonlarına gelen sms ile nerede olurlarsa olsunlar ulaşabiliyoruz. Bu yüzden herkesin cep telefonlarını sms sistemimize kayıt ettirmelerini istiyoruz. Dünya’da Tarım ve Teknolojilerinin ve özellikle de Zeytin ve Zeytinyağındaki kalitenin artık çok önemli bir noktalara gelmiştir. Kaliteli zeytinyağı üreterek ve kurmak için gayret gösterdiğimiz Laboratuvar’da test ettirip ürünün kalitesini ortaya koyanların ürünlerini çok yüksek bedellerle satabilecektir.. Geçmişten gelen alışkanlıkların bir kenara bırakılmasını gerektiğine inanıyoruz. Artık günümüz teknolojik imkânlarına göre tüm gelişmelere çiftçilerimizin ayak uydurmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçektir. Bu amaçla sizlerle dönem dönem birlikte toplantılar yapıp uzman arkadaşlarla buluşturacağız. Bölgenin özel bir durumu var Fıstık Çamı ile ilgili olarak bu husus Orman Bölge Müdürlüğünün sorumluluk sahasına girse de mühendis arkadaşımız size bu hususta kısa bir sunum yaparak sizleri bilgilendirecektir” dedi. Ziraat Yüksek Mühendisi Ferhat Sapıtmaz ise, Fıstık Çamı yetiştiriciliğine konusunda bilgiler verdi. Katılımcılara budama ile ilgili teknik bilgiler sundu. Budama da gövdenin güneş ve hava ile temasının amaçlandığını ve bu sayede çam ağacının meyve kalitesinin arttığını ifade etti. Sunumunu Budama yapılan çam ağacı videosu izlettirdi. Sapıtmaz; Çam Fıstığında kayıpların nedenine değinerek özellikle son dönemde ortaya Leftoglosus occidentalis adlı bir böcek türünün ilk yıl yapraklara zarar verdiğini ikinci yıl ise genç kozalakların meyve içi öz suyunu emerek zarar verdiğinin tespit edildiğini buna yönelik olarak ilaçlama çalışmasının yapıldığını ifade etti. Toprak Analizinin öneminden de söz eden Sapıtmaz, toprak analizi için araziden örnek toprağın nasıl alınacağını anlattı. Burhaniye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bünyesinde yer alan Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuarına mutlaka toprak numunelerinin teslim edilerek, teşhis konulduktan sonra ona göre toprağını neye ihtiyacı varsa onu verilmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Burhaniye’de Uzmanlar Kahvehanede Fıstıkçamını Anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 15 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Burhaniye’de Uzmanlar Kahvehanede Fıstıkçamını Anlattı haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı