BALIKESİR HABERLERİ

Burhaniye’de Toplum Sağlığından Yaşlılar Günü Açıklaması

IHA
30.09.2015 - 14:29Son Güncelleme :

YAŞLILAR HAFTASI NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI YAYINLADI.

IHA

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, okullarda sağlık taraması ve aşılama çalışmalarını sürdüren Toplum Sağlığı Merkezi Tabipliği, yaşlılar günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.
Dr. Faruk Kendigelen imzasıyla yapılan açıklama da 1 Ekim’in Uluslararası Yaşlılar Günü olarak kabul edildiği vurgulandı. Burhaniye Toplum Sağlığı Merkezinden yapılan açıklama da şunlara yer verildi” 1 Ekim ülkemizde ve dünyada “Uluslararası Yaşlılar Günü’’ olarak kabul edilmiştir. 21.Yüzyılda ön plana çıkan en önemli demografik olgulardan birisi nüfusumuzun yaşlanmasıdır. Dünyada insanlar daha uzun yaşamakta, doğum oranları azaltmakta ve yaşlı nüfus sayısal olarak artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde daha belirgin olan yaşlanma olgusu, artık gelişmekte olan ülkeler açısından da önem kazanmakta olup ülkemizde yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Nüfus yaşlanması, sağlıktan sosyal güvenliğe, eğitime, iş imkanlarına ve aile hayatına kadar toplumun her yönünü etkilemektedir. Yapılan araştırmalar, ülkemizin yeni bir demografik yapıya geçmekte olduğunu göstermektedir.2005 yılında %5,7 olan ülkemizde 65 yaş üzeri nüfus 2009 yılında %7 olmuştur.2050 yılında ise %17,6 ulaşacağı tahmin edilmektedir. Her insan için değişik anlam ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus (65 yaş ve üzeri) giderek artmaktadır. Bu artış, teknolojik ilerlemelerin sağladığı yaşam koşullarındaki kolaylıklar ve tıbbın sağladığı gelişmelerle beklenen yaşam süresinin artmasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturmak, 65 ve üzeri yaş grubuna yönelik sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Yaşlanma süreci doğumla başlayan biyolojik bir zincirdir. Bu olguların son basamağı ise yaşlılık olarak isimlendirilmektedir. Yaşlılık daha çok organizmanın geriye dönüşü olamayan bir şekilde yıpranması, işlevlerinin bozulmaya başlamasıdır. Her bireyde yaşlanma aynı hızla meydana gelmemektedir. Yaşlanmayla birlikte işitme, görme, tat ve koku alma duyularında da belirgin azalma görülmektedir. Yaşlılarda hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, kanser, diyabet, kemik ve eklem hastalıkları, mental hastalıklar, böbrek hastalıkları, solunum ve sindirim sistemi gibi rahatsızlıklara sık rastlanılmaktadır. .Bizleri bu günlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, onlara gereken saygıyı ve ihtimamı göstermek, toplum olarak hepimizin görevidir. Yaşlılarımız, yaşanmışlıklarıyla geçmişimiz; örnek aldığımız tecrübeleriyle geleceğimizdir. Onlar örfümüz, adetimiz, geleneklerimiz ve hoş sohbetlerimizdir. Onlara verdiğimiz değerler ile geleceğimizi yeniden kuracağız” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Burhaniye’de Toplum Sağlığından Yaşlılar Günü Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 14 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Burhaniye’de Toplum Sağlığından Yaşlılar Günü Açıklaması haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Mart 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:04
 • Öğle
  13:22
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:28
 • Yatsı
  20:46
Sayfa Başı