Gündem Haberleri

  Burhan Kuzu'dan "pantolon" teklifi açıklaması

  A.A
  11.10.2011 - 19:59 | Son Güncelleme:

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, kadın milletvekillerinin Genel Kurulda pantolon giymesine imkan veren İçtüzük değişikliği teklifinin geri çekilmesi konusunda, “İçtüzük ile ilgili daha geniş kapsamlı bir değişiklik düşünülebilir. Bu konu yeni anayasanın ne kadar acil olduğunu da gösteriyor” dedi.

  Kuzu, teklifin geri çekilmesinin ardından ne yapılacağı konusunda AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, TBMM İçtüzüğü konusunda geçen dönem oluşturulan Uzlaşma Komisyonunun bir metin ortaya çıkardığını hatırlatarak, “Belki o metin canlandırılabilir. İçtüzük ile ilgili daha geniş kapsamlı bir değişiklik yapılabilir” görüşünü ifade etti.

  Kıyafet konusunu “sağa sola çekmenin anlamı olmadığını” belirten Kuzu, kendi içinde bütünlüğü olan yeni bir metnin gündeme gelebileceğini, bunu da diğer partilerle birlikte yapabileceklerini anlattı. Kılık kıyafet konusunun “anayasa boyutu” olduğuna işaret eden Kuzu, “Bu konu yeni anayasanın aciliyetini ortaya çıkarıyor. Yeni anayasa olsa, ona göre de bir İçtüzük yapılabilir” dedi.

  Kuzu, TBMM Genel Kurulunda teklifin Komisyon geri çekilmesi konusundaki tartışmalara işaret ederek, “Komisyon Başkanı olarak oraya oturarak da teklifi geri çekebilirim, oturmadan da çekebilirim. Bunun geçmişte çok uygulamaları oldu. Hiçbir gerekçe gösterilmeden Komisyon Başkanı teklif ya da tasarıyı Komisyona geri çekebilir. Bu görüşmesiz de yapılabilir. Bu konuda Genel Kurulda oylamaya da gerek yoktur. O nedenle olayı büyütmenin anlamı yok” diye konuştu.

  TBMM İçtüzüğünün hantal ve çalışmayı zorlaştırdığını savunan Kuzu, yeni bir İçtüzük yapılması gerektiğini ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı