Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri

  Hürriyet Haber
  04 Kasım 2009 - 21:53Son Güncelleme : 04 Kasım 2009 - 21:53

  Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) meslekte 50. yılını doldurmuş olup hala gazetecilik yapanlara verilen “Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri” sahiplerini buldu.

  TGC Burhan Felek Konferans Salonu'ndaki törenin sunuculuğunu, ödül alanlar arasında spor yazarı ve spikeri arkadaşları bulunan Halit Kıvanç yaptı.

  Tören, Kıvanç'ın, davetlileri Ulu Önder Atatürk, Burhan Felek ve vefat eden diğer gazeteciler adına saygı duruşuna davetiyle başladı.

  Daha sonra, Hıfzı Topuz başkanlığında, Ara Güler, Aysel Okan, Nurhan Aydın, Muammer Tuncer, Turgay Olcayto, Vahap Munyar, Ümit Kanoğlu ve Celal Toprak'tan oluşan jürinin değerlendirmesiyle seçilen ve aralarında TGC Başkanı Orhan Erinç'in de bulunduğu 14 duayen gazeteciye ödülleri sunuldu.

  Erdoğan Sevgin'e ödülünü, İstanbul Valisi Muammer Güler verdi.

  Halit Kıvanç'ın espriyle, “Herkes için gülmek önemli, ama o, kanunen gülmek zorunda” diyerek çağırdığı Güler, bu ödülü almanın diğer ödüllere göre oldukça zor olduğunu belirterek, “Hem 70 yaşını dolduracaksın hem 50 yıl hizmet etmiş olacaksın hem de hala hizmete devam edeceksin” dedi.

  Ödülünü Erinç'e sunan TGC'nin bir önceki başkanı Nail Güreli de Erinç'e görevi gönül rahatlığıyla devretmiş olduğunu anlatarak, “Ne kadar isabetli davrandığımı bugün aynı mutlulukla hissediyorum. Erinç'in bu ödülü kazanmış olmasının, Burhan Felek ustanın ruhunu şad ettiğine de inanıyorum” dedi.

  Erinç de Burhan Felek için bir ödül düzenlenmesi kararının altında kendi imzası da bulunduğunu, ancak o günlerde, bir gün bu ödülü alabilecek kadar uzun süre “ayaklarının üzerinde duracağını” düşünmediğini dile getirdi.

  Ödüle aday gösterilmekten başta tereddüt duyduğunu da ifade eden Erinç, şöyle devam etti:
  “Burhan Felek Ödülü'nü almış olmaktan dolayı çok mutluyum, ama biraz tedirgin olduğumu da itiraf etmek zorundayım. Çünkü, cemiyet başkanıyken bu ödülü almak benim kurallarımla doğrusu bağdaşmaz. Geçen yıl ben jüriye, 'beni aday listesine koymayın' dedim, ama sonra şunun farkına vardım ki aday olmam gerektiği dönemde aday olmazsam, bundan sonra aday olacak arkadaşlara haksız rekabet oluşturacağım. Burhan Felek adına düzenlenen bir ödülü almak, benim için onun koltuğuna oturmuş olmanın yanında daha katmerli bir mutluluk yaratıyor.”
  Agah Güçlü'ye ödülünü veren Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi de “Böyle duayenlerimize bu ödülü verdiği için jüri üyelerine teşekkürlerimi arz ediyorum. Agah Bey'e de mesleğe katkıları dolayısıyla şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

  Gecede, Burhan Felek Basın Hizmet Ödüllerini almaya hak kazanan diğer isimler Refik Erduran, Coşkun Özarı, Ahmet Güner Elgin, Adnan Özyalçıner, Ahmet Zeki Sözer, Sökmen Baykara, Mehmet Mercan, Yalçın Toker, Orhan Ayhan, Togay Bayatlı ve Ergüder Tırnova'ya da ödülleri takdim edildi.

  Ödüle değer bulunanlardan spor yazarı ya da spikeri olanlara, Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanı Esat Yılmaer de derneğin ödülünü sundu.

  Tören, ödül alan gazetecilerin toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

  İlki 1983'te verilen “Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü” için adayların 70 yaşını bitirmiş olmaları, 50 yılı aşkın süreyle basına hizmet vermeleri ve bu hizmetlerini sürdürüyor olmaları şartı aranıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı