İZMİR HABERLERİ

Burger hastası Nadir'e "nadir" çözüm

AA / Efsun Yılmaz
14.01.2015 - 11:33Son Güncelleme :

- Sigara içmekten kaynaklanan bir damar rahatsızlığı olan Burger hastalığına yakalanan 28 yaşındaki Nadir Türkoğlu, DEÜ Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilen ve dünyada az sayıda klinikte uygulanan laparoskopi yöntemiyle bacağını kaybetmekten kurtuldu, yeniden yürümeye başladı

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Sigara içmekten kaynaklanan bir damar rahatsızlığı olan Burger hastalığına yakalanan 28 yaşındaki Nadir Türkoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen ve dünyada az sayıda klinikte uygulanan laparoskopi yöntemiyle bacağını kaybetmekten kurtuldu, yeniden yürümeye başladı.

İzmir'deki bir otelde çalışan ve 4 yıldır sigara içen Nadir Türkoğlu, bir halı saha maçında arka kas adalesi yırtıldıktan sonra ağrı ve yürüyememe şikayetleriyle doktorlara başvurdu ancak uygulanan tedavilere rağmen sağlığına kavuşamadı.

Son olarak DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne giden Türkoğlu, Burger adı verilen ve sigaranın neden olduğu damar hastalığının bulunduğunu, ameliyat olmazsa bacağını kaybedeceğini öğrendi.

DEÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Silistreli başkanlığındaki ekip, ameliyat masasına yatan Nadir Türkoğlu'na dünyada az sayıda klinikte, Türkiye'de ise DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan laparoskopik sempatektomi yöntemini uyguladı.

Karın bölgesindeki 3 küçük kesikten girilerek yapılan ameliyat sayesinde Nadir Türkoğlu, yürümesini kısıtlayan sinir düğümcüklerinden kurtuldu ve 2 günde ayağa kalkarak yürümeye başladı.

- "50 metre yürüyemiyordum"

Nadir Türkoğlu da hastalanmadan önce günde 1 paket sigara içtiğini, bir süre sonra 50 metre bile yürüyemez hale geldiğini, ancak hastalığı uzun süre anlayamadıklarını söyledi.

Çalışma ve sosyal hayatını çok etkileyen hastalığından kurtulduğu için mutlu olduğunu ifade eden Türkoğlu, şöyle konuştu:

"Sigara içmeyi bıraktım, içilen yerde de durmak tehlikeli. Bugün ameliyattan sonraki 12. günüm, artık yürümekte sıkıntı çekmiyorum, ağrı da kalmadı. İnşallah yakında halı saha maçı da yapmak istiyorum. Bundan sonra artık yürümek, koşmak isterim."

- "Hastalığı sigaraya alerji şeklinde düşünebiliriz"

Nadir Türkoğlu'nun doktoru Prof. Dr. Erdem Silistreli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bacaklarında ağrı ve ayağında yaralarla hastaneye başvuran Nadir Türkoğlu'nun Burger hastası olduğunu belirtti.

Genelde genç ve orta yaş erkeklerde görülen hastalığın sigaraya bağlı olarak küçük damarlarda ciddi tıkanmalara yol açtığını, yürüme mesafesini kısalttığını, kangrene neden olduğunu anlatan Silistreli, hastalığın genelde 30 ve 40'lı yaşlarda başladığını ifade etti.

Burger hastalarının yüzde 90'ında bypass şansı bulunmadığını söyleyen Prof. Silistreli, şu bilgileri verdi:

"Hastalığı sigaraya alerji şeklinde düşünebiliriz. Nadir Bey geldiğinde yürüme mesafesinde kısıtlılık vardı ve sağ ayağında yaralar açılmak üzereydi. Bu tür hastaların yüzde 90'ında bypass şansı olmaz. Bacağa giden sempatik sinirlerin düğümleri çıkarılır, damarlarda genişleme sağlanır. Açık ameliyatta karnın yarısını oluşturan kesi yapılırdı. Biz bunu artık laparoskopi yöntemiyle yapıyoruz. Biri 1,5 diğerleri ise 1'er santimlik 3 yerden ışıklı cihazlarla skopik kamerayla girip düğümcükleri çıkarıyoruz."

- Sigara içerse bacağını kaybedecek

Erdem Silistreli, laparoskopik sempatektomi yöntemiyle hastaları büyük yaralardan kurtardıklarını, Nadir Türkoğlu'nun da ameliyat sonrası 2 gün içinde sağlığına kavuştuğunu aktardı.

Çalışmalarını karın içindeki damar ameliyatlarında da devam ettirmeyi amaçladıklarını kaydeden Erdem Silistreli, damar sertliği bulunan ileri yaş hastaları ile anoverizma hastalarının da aynı yöntemden faydalanabileceğini ifade etti.

Silistreli, Burger hastalarının sigaraya içmeye devam ederse bacaklarını kaybedebileceklerini de sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Burger hastası Nadir'e "nadir" çözüm haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı