BURDUR HABERLERİ

Burdur'da FETÖ/PDY yargılanmaları

DHA
25.04.2017 - 17:33Son Güncelleme :
Burdurda FETÖ/PDY yargılanmaları
DHA

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA) - FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklu yargılanan Burdur İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube eski Müdürü A.U., "23 yıllık tecrübemle söylüyorum önce fişleme yapıldı sonra üzerine delil bina edildi. O zaman cemaatti, şimdi terör örgütü. O zaman herkesin rağbet ettiği okula ben de çocuğumu gönderdim" dedi.

FETÖ/PDY soruşması kapsamında tutuklanan Burdur Çevik Kuvvet Şube eski Müdürü A.U., Polisevi eski Müdürü M.Y., polis memuru A.D., Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi eski araştırma görevlisi M.A., Aile ve Sosyal Politikalar eski İl Müdürü O.Ç. ve kurumun eski fizyoterapisti U.G.'nin yargılanmasına Burdur Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Mehmet Ali Yüce başkanlığındaki duruşmada ifade veren Çevik Kuvvet Şube eski Müdürü A.U., “23 yıllık tecrübemle söylüyorum. Önce fişleme yapıldı. Sonra üzerine delil bina edildi. O zaman cemaatti, şimdi terör örgütü. O zaman herkesin rağbet ettiği okula çocuğumu gönderdim. Bank Asya ile çalıştıklarını söylediler. Onun için hesap açtırdım. Örgüt liderinin talimatıyla hareket ederek hesabımı kapatmadım" dedi.

'ByLock' kullandığı iddialarını da kabul etmeyen A.U., "Böyle bir program yok demiyorum. Devlet tespit ettiyse vardır. Ama ben kesinlikle kullanmadım. Kurunun yanında yaşta yandı" dedi.

Eski polis memuru A.D. ise FETÖ üyesi olmadığını ve faaliyetlerine katılmadığını söyledi. Telefonuna örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' indirmediğini belirten A.D., “Listeler çok önceden oluşturuldu. Terfii hak ettiğim halde terfi ettirilmedim. Dava açtım. Bu yüzden kurumun saygınlığını zedeledim diye fişlendim. Tamamen soyut iddialarla açığa alındım. Önce liste oluşturuldu, sonra delil oluşturuldu" diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında KKTC'de olduğunu da anlatan A.D., "Yıllık izindeydim. İzinlerin iptal edildiğini öğrenince görevime döndüm. İstesem geri dönmezdim. Rum kesimine geçmem kurtuluşum olurdu, ama döndüm" dedi.

MAKÜ Veteriner Fakültesi eski araştırma görevlisi M.A. ise kendisinin terörist olmadığını, terörist faaliyette bulunmadığını hayatımın en ağır iftirasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Polisevi eski müdürü M.Y. ise "Emniyet Müdürlüğü'nde daha önceden yapılan bir fişleme yüzünden karşınızdayım. Bir mahalle muhtarının listesinde adım var. FETÖ/PDY ile bir bağım yok. Rütbe terfii hak ettim ama 3 yıl terfi ettirilmedim. Danıştay'a dava açtım. Yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu yüzden fişlendim" dedi. M.Y, ByLock kullanmadığını belirtti.

Fizyoterapist U.G. de devlet ve millet aleyhine olacak faaliyette bulunmadığını, FETÖ'nün yetiştirdiği bir kişi olmadığını savundu.

Aile ve Sosyal Politikalar eski İl Müdürü O.Ç. ise 28 yıllık devlet memuru olduğunu ve hakkındaki iddiaların gülünç olduğunu söyledi. O. Ç., "Hakkımda açıkmış herhangi bir idari soruşturma yok ama bir anda terör örgütü üyesi olarak nitelendirildik" dedi.

Mahkeme Başkanının çocuklarını FETÖ'ye ait yurtlara gönderdiğini sorması üzerine O. Ç., "2001-2002'de FETÖ yoktu. Cemaat olarak biliniyordu. Çocuklarım İmam Hatip Lisesi'nde okuyordu ve oranın yetkilileri buralara gönderebileceğimizi söylemişti. O zaman buraların cemaatin yurdu olduğunu bilmiyordum" dedi.

Mahkeme Heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden Burdur'da FETÖ/PDY yargılanmaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2017 tarihinde saat 17 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Burdur'da FETÖ/PDY yargılanmaları haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı