BURDUR HABERLERİ

Burdur'da "Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende" projesi

AA / Gökmen Yüce
19.01.2015 - 11:11Son Güncelleme :

- Burdur İl Sağlık Müdürlüğünün hayata geçirdiği proje kapsamında köy ve ilçelere giden sağlık ekipleri, diyabet hastalarında oluşabilecek böbrek hastalıklarının önüne geçmek amacıyla vatandaşları bilgilendiriyor - Nefroloji Uzmanı Dr. Eren : - "Doktorun görevi en başta hastanın eğitimi olmalı. Çünkü tek başına ilaç yazmak hem hastaya yeterli tedaviyi sağlamaz, hem de hasta üzerine düşen görevleri bilmez. Bu görevleri yapmazsa da sonuca ulaşamayız"

AA / Gökmen Yüce

BURDUR (AA) - Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, diyabet hastalarında oluşabilecek böbrek hastalıklarını önlemek amacıyla "Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende" projesi başlattı.

Sağlık Müdürlüğü ekipleri Ağlasun ilçesine bağlı Yazırköy, Yeşilbaşköy, Dereköy ve Mamak köylerindeki diyabet hastalarına yönelik bilgilendirme toplantıları düzenledi.

Burdur İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Musa Murat Erk, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 yılında il genelinde 3 bin 500 vatandaşın kan şekeri ölçümlerini yaptıklarını ve bunlardan diyabet hastası olup tanı konulmamış 250 kişiyi tespit ettiklerini söyledi.

Bunun üzerine müdürlükleri bünyesinde "Diyabet Okulu" kurduklarını hatırlatan Erk, bu okuldan yaklaşık 300 kişinin mezun olduğunu bildirdi.

- Erken teşhis ve tedavi böbrek hastalığının önlenmesinde önemli

Diyabet hastalarının daha kaliteli bir yaşam sürmesi amacıyla bu yıl "Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende" projesini hayata geçindiklerini anlatan Erk, şöyle konuştu:

"Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; diyabet hastalığında kan şekerinin kontrol altına alınamaması böbrekleri etkilemekte ve çeşitli böbrek rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Diyabet hastalarında erken teşhis ve tedavi böbrek hastalığının önlenmesinde son derece önemlidir. Müdürlüğümüz, diyabet hastalarında oluşabilecek böbrek hastalıklarının önüne geçmek amacıyla bu projeyi başlattı. Proje kapsamında bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Ayrıca bu hastalarımız aile hekimlerimiz tarafından özel hasta statüsünde kabul edilecek."

- Diyabet en çok böbrek, kalp, beyin ve göze zararlı

Burdur Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Mustafa Eren ise diyabetin bütün vücudu tehdit eden bir hastalık olduğunu bildirdi. Hastalığın en çok böbrekler, kalp, beyin ve gözleri olumsuz etkilediğini anlatan Eren, halkın bu konuda bilgilenmesi gerektiğini vurguladı.

Hastalığın kontrol altına alınması durumunda vücuda zarar verme ihtimalinin azalacağını anlatan Eren, şunları kaydetti:

"Bu konuya dikkat çekmek için böyle bir proje başlattık. Doktorun görevi en başta hastanın eğitimi olmalı. Çünkü tek başına ilaç yazmak hem hastaya yeterli tedaviyi sağlamaz, hem de hasta üzerine düşen görevleri bilmez. Bu görevleri yapmazsa da sonuca ulaşamayız. O yüzden biz biraz daha ilaç olmadan hastanın bazı pratik konulardaki bilgilerini artırmayı hedefliyoruz. Bundan da genelde iyi sonuçlar alıyoruz. Çünkü hastalarımız bilgiye ulaşınca daha mutlu oluyor."

Projenin diğer ilçe ve köylerde de sürdürülmesi planlanıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden Burdur'da "Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende" projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 11 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Burdur'da "Diyabetim Dengede Böbreğim Güvende" projesi haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Şubat 2018, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:52
 • Yatsı
  20:07
Sayfa Başı