Gündem Haberleri

  Burdur’un büyük sitemi

  Hürriyet Haber
  10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gümrüğü bile çok görüyorlar

  Burdurlu sanayiciler patladı: İhracatı 50 milyon dolara yükselttik ama bir gümrük müdürlüğünü bile bize çok görüyorlar.

  BURDUR'da yıllık ihracatın 50 milyon dolara yükseldiğini söyleyen Organize Sanayicileri Yardımlaşma ve Geliştirme Derneği Başkanı Fevzi Oktay, sorunlarına çözüm istedi. En ufak bir gümrük işlemi için ta İstanbul'a gitmek zorunda kaldıklarından yakınan Oktay, ‘‘Bürokrasi belimizi büküyor. Boşuna zaman kaybediyoruz. Burdur'a gümrük müdürlüğü kurulması bu kadar mı zor’’ diye sordu.

  KAMBİYO SORUNU

  Sanayiciler olarak önlerine çıkarılan engelleri anlayamadıklarını belirten Oktay, şöyle konuştu: ‘‘Bir TIR karnesi almak için İstanbul'a, kambiyo işlemi için ise en yakın il Antalya'ya gidilmesi gerekiyor. Çünkü Burdur'da kambiyo işlemi yapacak özel veya resmi banka şubesi yok. Kurulacak gümrük müdürlüğü için yerimiz hazır. Malzeme alımını da biz üstleniyoruz.’’

  ZAMAN KAYBEDİYORUZ

  Burdur silah sanayiinin Amerika'ya silah pazarlayacak düzeye yükseldiğini hatırlatan Oktay, ‘‘Ancak gümrük müdürlüğü ile ilgili sorunlarımızı dile getirdiğimizde bize başka illerdeki üniteleri gösteriyorlar. Halbuki biz zaman kaybını ortadan kaldırıp hem ihracat, hem de işletme kapasitesini artırmak istiyoruz’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı