BURDUR HABERLERİ

Burdur’da Göletlere 76 Bin Pullu Sazan Bırakıldı

IHA
14.07.2015 - 16:03Son Güncelleme :

BURDUR'DAKİ GÖLETLERE 76 BİN PULLU SAZAN BIRAKILDI

IHA

Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından sürdürülen balıklandırma çalışmaları kapsamında Burdur’daki göletlere 76 bin adet pullu sazan bırakıldı. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü’nden teslim alınarak getirilen sazan yavruları, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından program dahilindeki göletlere bırakıldı.
Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, şehirde sportif balıkçılığın geliştirilmesini hedeflediklerini söyledi. Erkal, “Gelecek nesil ve zamanlara su ürünleri varlığımızı miras bırakmak adına bölge halkımızın su ürünleri yasaklarına uymaları gerekmektedir. Amatör su ürünleri avcılığı yapacak vatandaşlarımız bir takım oltada üç iğneyi geçmeyecek şekilde en fazla dört olta takımı ile avcılık yapabilir. Bunun yanında bölgemizdeki göl ve göletlerde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında av yasağı, diğer zamanlarda boy ve adet yasağı uygulanmaktadır” dedi.
KÜÇÜK BALIKLARI SUYA GERİ BIRAKIN
Balıkçıların boy yasağına uymasını isteyen Müdür Erkal, “Göletlerimizdeki balıkların en az bir kere üremesinin sağlanabilmesi için olta balıkçılığı yapan vatandaşlarımızın boy yasağına riayet etmesi gerekir. Bu sebeple özellikle sazan balığı için 40 santimetre’den küçük balıkların avlanmaması, yanlışlıkla oltalarına takılan küçük boydaki balıkların itinayla oltadaki iğneden çıkararak zarar vermeden ait olduğu suya bırakılması gerekir” diye konuştu.
BİR YERDE TUTULAN BALIĞI BAŞKA YERE GÖTÜRMEYİN
Balıkların tutukları yer haricinde başka yere bırakılmasının doğal yaşamlarına büyük zarar verdiğini belirten Erkal, “Amatör balıkçılıkla uğraşan vatandaşlardan önemli bir isteğimiz de bir yerde tutulan balıkların başka bir yere bırakılmamasıdır. Çünkü bu durum yarardan çok zarar vermektedir. Bunun bir örneği de göl ve göletlere gelişigüzel bırakılan ve tehlikeli bir tür olan halk arasında Çin Sazanı veya Takoz diye anılan havuz balığının diğer balık türlerinin neslini tehdit etmiştir” şeklinde konuştu.
Erkal, 2015 yılı içinde Burdur’a bağlı Hasanpaşa, Başpınar, Elmacık, Kemer Merkez, Akpınar, İğdeli, Kozluca, Gökçebağ, Hisarköy ve Öteyüzü göletlerinde balıklandırma çalışması yapıldığını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden Burdur’da Göletlere 76 Bin Pullu Sazan Bırakıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Burdur’da Göletlere 76 Bin Pullu Sazan Bırakıldı haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:42
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı