Gündem Haberleri

  Burdur.com.tr

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Burdur'da bedelli askerlik yapanlar, internette özel sayfalar açtı. Ve böylece bizim güzelim Burdur, uluslararası üne kavuştu

  Amerika ve Avrupa

  Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerlik görevini bedelli olarak yaptığı Türkiye'deki tek yer olan Burdur, bir başka yönüyle de adını duyurmaya başladı. Amerika ve Avrupa'nın bir çok ülkesinde yaşayan ve vatani görevlerini Burdur'da yapan bedelliler, tezkere aldıktan sonra İnternet'te yüzlerce sayfa açtı.

  Anılarını anlattı

  Yılda yaklaşık 12 bin askerin vatani görevini bedelli olarak yaptığı Burdur, İnternet'te ‘‘Bedelli.com.tr’’ adıyla tanınmaya başladı. Bedelli askerlik yapanlar, İnternet'te açtıkları sayfada anılarını anlatıyor. Fotoğraflarla süslenen safyada, askere giderken yanınıza almanız gereken eşyaların listesi bile bulunuyor.

  Grand Canyon gibi

  Burdur'da dövizli askelik yapan 1415 İlker, İnternet'teki sitede şehri şöyle tarif ediyor; ‘‘Burdur, aynı ismi taşıyan gölün kenarında küçük bir şehir.

  Güneş doğarken ve batarken, çıplak dağların benim çok hoşuma giden bir görüntüsü oluyordu. Benzerini ancak Amerika'da Grand Canyon'a benziyor.’’

  Dövizli askerlik işlemlerinin anlatıldığı İnternet'te, ‘‘Askerin sözlüğü’’, ‘‘Günler nasıl geçiyor’’, ‘‘İzlenimler’’ ve ‘‘Şafak Defteri’’ bölümleri de yeralıyor. Türkiye'de silah ve halısıyla tanınan Burdur, bundan böyle dünya çapında ‘‘Bedelli.com.tr’’ olarak da tanınacak gibi görünüyor. Bedelli sitesini günde yüzlerce kişi ziyaret ediyor.

  Bir askerin anlattıkları

  Burdur'da dövizli askerlik yapan 1415 İlker, İnternet'teki sitede şehri şöyle tarif ediyor; ‘‘Burdur, aynı ismi taşıyan gölün kenarında küçük bir şehir. Dağlarla çevrili. Güneş doğarken ve batarken, çıplak dağların benim çok hoşuma giden bir görüntüsü oluyordu. Benzerini ancak Amerika'da Grand Canyon'da gördüğüm renklerle bezeniyorlar. Şehrin bir ana caddesi var.Ara sokaklarda ve şehirden geçen derenin kenarında eskiden kalma ve bir kısmı anırolmış güzel evler var. Müthiş bir fotoğrafçılık esnafı var. Akla hayale gelmeyen askerlik hatırası kompozisyonları geliştirmişler.’’

  Anılar ticareti

  Bir başka asker Can Bruce ise fotoğrafçılık olayını şöyle anlatıyor; ‘‘Fotoğrafçılarda başınızda yana kaykılmış topçu beresi ile çeşitli pozlar vermek mümkün. Sonra yanınızda sevdiklerinizin resmini götürürseniz, montaj kompozisyonlar da yapılıyor. Görüntüden sonra ses geliyor. Teslim olmadan önce Burdur kasetçilerine sipariş verirseniz, terhis zamanında sizin için özel hazırlanmış kaset dolduruyorlar. Bizim arkadaşlardan biri sipariş verdiği kasetin başına her sabah dinlemekten usandığımız içtimada tekmil vermeyi koydurmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı