Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Burdan çıkış yok

  Sıddık TURGUT
  13 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ağustos 2006 - 11:32

  Sahada, tribünde kıyasıya yarışan, zaman zaman kavga eden, biraraya geldikleri pek görülmeyen futbolumuzun 3 devi Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, vatan sevgisinde tek yürek, tek bayrak oldu. 3 kulübün taraftarları ülke bütünlüğünü tehdit eden terör olaylarına karşı birlikte hareket etme kararı aldı ve bunu uygulamaya koydu.

  TÜRK futbolunun asırlık çınarları Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki çekişme, zaman zaman gerginliğe dönüşse de çoğunlukla tatlı bir rekabete sahne olur. Küfürü önlemede bir araya gelemeseler de milyonları peşlerinden sürükleyen "Üç Büyükler"in taraftarları, 2006-2007 sezonunda ortak bir amaç uğrunda birleşti; "Vatan sevgisi..."

  Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın taraftarları, son günlerde ülke bütünlüğünü tehdit eden terör olaylarına karşı ortak hareket etme kararı aldı. Sezonun başlamasıyla birlikte her üç kulübün de internetteki taraftar sitelerinin açılış sayfasına teröre karşı hazırlanan ortak bildiri konuldu. Beşiktaşlı taraftarların oluşturduğu www.carsiforum.com ve www.besiktask.net F.Bahçelilerin sitesi www.antu.com ve G.Saraylı taraftarların oluşturduğu www.ultraslan.com’da yer alan ortak bildiride şu ifadeler yer alıyor:

  YETER DİYORUZ

  "Aşığıyız renklerimizin, ama bu vatan hepimizin. Futbolu sevdik, farklı renklere gönül verdik, ama damarlarımızda akan kutsal kanı hiçbir zaman unutmadık. Vatan için şehit olan kardeşlerimizin acısını hep yüreğimizde hissettik. Lige katılan bütün takımların taraftarları olarak artık akan kana ve gözyaşına YETER diyoruz!"

  Bu bildiri, 100 yılı geride bırakan her üç kulübümüzün internetteki taraftar sitelerinde vatan sevgisi mesajları veriliyor. Ayrıca geçen sezonun şampiyonu G.Saray’ın 4 Ağustos Cuma akşamı Ankaraspor’la oynadığı sezonun açılış maçında 19 Mayıs Stadı’nın tribünlerinden terörü lanetleyen sloganlar atıldı.

  Ardından F.Bahçe’nin Kadıköy’de Erciyesspor’u 6-0 yendiği karşılaşmada benzer görüntüler sergilendi. Ve önceki akşam BJK İnönü Stadı’nda oynanan Beşiktaş-Gaziantepspor maçında aynı duygularla çıktı taraftarlar karşımıza...

  Bu vatanı bölemezsiniz

  Siyah beyazlı taraftarlar, maç öncesinde, bölücü terör örgütü PKK’nın yanı sıra, Filistin ve Lübnan’a karşı saldırılarından dolayı İsrail’i protesto etti. Terörü lanetleyen siyah beyazlılar, tribünlerde de Türk bayraklarıyla adeta şov yaptı.

  81 İL ADINA

  Kapalı tribünde Türk bayraklarının altına iliştirilmiş beyaz zemin üzerinde 81 ilin isimlerinin yazıldığı 81 adet flamayla, ülke bütünlüğü için birlik ve beraberlik mesajları verildi. Kapalı tribünün üzerine dev boyutlarda bir Atatürk posteri açılırken, üzerinde "Bu vatanı bölemezsiniz" ifadesi yer aldı.

  Ayrıca 17 Ağustos körfez depremine vurgu yapılarak, "Sesimi duyan var mı? 17 Ağustos 1999. Unutmayacağız" yazılı pankart açıldı./images/100/0x0/55eaf8ccf018fbb8f8a299c3

  Siteler bu bildiri ile açılıyor

  Beşiktaş taraftarlarının siteleri www.carsiforum.com ve www.besiktask.net, Fenerbahçelilerin sitesi www.antu.com ve Galatasaraylı taraftarların sitesi www.ultraslan.com, yukardaki bildiri ile açılıyor.

  Burası İnönü

  Yer; Beşiktaş İnönü Stadı. Tarih: 11 Ağustos 2006. Beşiktaş kendi evinde sezonun ilk maçını oynuyor ve kendine özgü çıkışlarıyla tanınan BJK taraftarı bir ilke daha imza atıyor. "Bu Vatanı Bölemezsiniz" yazılı dev bir pankart asılıyor trübüne. Altında 81 il için 81 bayrak ve flama.

  Aramıza düşmanlık sokmak isteyenlere mesajımızdır

  Alen Markaryan (Beşiktaş’ın tribün lideri) 3 büyük kulübün taraftarlarının oluşturduğu internet sitelerinde ortak hareket edilmesi örnek bir davranış. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan dili, dini ne olursa olsun bir bayrak için savaşan insanların birlik mesajı vermesi gerekir. Terör yüzünden çok ocak söndü. Bunun önüne geçmeliyiz. Tüm sağduyulu arkadaşlarımız bu olumlu tepkiye olumlu yanıt verdi. Biz Çarşı Grubu olarak çok duyarlı bir grubuz. Böylesi önemli bir olay karşısında rengi ve takımı ne olursa olsun bütünleşmemiz Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bir bütün olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu içimize düşmanlık sokmak isteyenlere önemli bir mesajdır.

  Erce Kaftan (www.kartalhaber.com sitesi yöneticisi)
  Üç büyük kulübün taraftarlarının başlattığı bu hareket büyük yankı uyandırdı. Umarız devamı gelir ve küfürün de önüne geçilir.

  Şehitler defnedilirken hatırlanmasın

  Adnan Balın (www.antu.com ve Fenerbahçe’nin tribün liderlerinden)
  Böyle bir olaya niyetlenmişken diğer grupların da böyle bir teklifle gelmesi bizi mutlu etti. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durum, en zor ve imkansız gibi görünen grupları bile bir araya getirebiliyor. Üç büyük takım olarak en fazla tribün grubuna sahip olan Fenerbahçe. Bu gruplara teklif götürdüğümüz zaman hiçbiri hayır demedi. Canı gönülden birlik olduk. Neler yapabiliriz diye teklif geldi. A’da Z ye yüreğimizi ortaya koyarız. Türkiye’de şehitler sadece defnedilirken hatırlanıyor. Ama biz bu olayın spor kamuoyunda da yer bulması istediğimiz için de bu olaya girdik. 18 lig takımını da çağırdık. 3 büyük takım olarak hepsi olaya destek verdiler. Katılmam demediler. 18 takım taraftar grubuna da teşekkür ederiz. Onlar da ellerinden ne geliyorsa yapıyor. Anadolu ve İstanbul takımları ayrımı da kalktı. Tek yürek olduk. Bunun altında verilen duygu çok önemli. Bu saldırılara kayıtsız kalamazdık. Şehitlerle birlikte İsrail olaylarına da tepki gösterdik. Futbol taraftarı artık Türkiye’de belirli bir çerçeveyi aştı.

  Anadolu’daki takımlar da bizimle beraber

  Utku Boztepe (www.ultraslan.com yöneticisi, Galatasaray taraftarı)
  Akan kana dur demek istiyoruz. Sezon sonuna kadar da elimizden ne geliyorsa yapacağız. Asla davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Anadolu takımları da bizimle işbirliği içerisinde. Çok güzel bir hareket. Sezon açılmadan önce 3 büyük takımın tribünü olarak toplantı yaptık. Son zamanlarda artan terör olaylarını, akan kanları nasıl durdurabiliriz ve şehit ailelerine nasıl yardımcı olabiliriz diye bir çalışma başlattık. İlk önce bütün Türkiye’deki bütün takımların tribünlerinde açılmak üzere ’Aşığıyız renklerimizin ama bu vatan hepimizin" şeklinde tek bir pankartla yola çıkmayı düşündük. O pankartlar yapıldı ve bütün kulüplere gönderdik. 3 Ağustos’ta da saat 12.00’de internet sitelerimizde aynı anda açılış sayfalarımızı girdik. Ankara’daki sezon açılışında ilk olarak biz bu pankartı açmak istedik fakat. Ankara Emniyeti siyasi içerilikli diye stada sokmadı. Bizde dışarda açabildik. Diğer tribünlerde bize destek oldu ve bu pankartları açtılar. Fener ve Beşiktaş da açtı. Amacımız bu. Akan kana dur demek, destek olmak."/images/100/0x0/55eaf8ccf018fbb8f8a299c5

  Öncülük ettiler

  Soldan sağa; Murat Akyıldız (Beşiktaş Çarşı Grubu üyesi), Alen Markaryan (Beşiktaş Çarşı Grubu lideri), Utku Boztepe (Galatasaray Ultraslan Sözcüsü), Adnan Balın (ANTU.com ve Fenerlist Genel Sekreteri) teröre karşı ortak tavır koyuşun öncüleri oldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı