Gündem Haberleri

  Burcuoğlu ve Ermeni Büyükelçi soruları yanıtlıyor

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  11.01.2012 - 10:58 | Son Güncelleme:

  FRANSA’da 1915 olaylarını inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasa teklifinin senatoya gelip gelmeyeceğinin tartışıldığı günlerde Paris’te Türk ve Ermeni Büyükelçiler karşı karşıya gelecek.

  Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ve Ermenistan’ın Büyükelçisi Vigen Chitechian Fransa Parlamentosu’ndaki sosyalistlerin sorularını yanıtlayacak.

  Fransa iktidar partisinin parlamento gündemine sunduğu tasarının 22 Aralık’ta kabul edilmesinin ardından Ankara Burcuoğlu’nu istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırmıştı. Cumartesi günü Paris’e geri dönen Burcuoğlu, tasarının Senato'da kabul edilmemesi yönünde çalışmalarına başladı.

  Bu kapsamda Burcuoğlu’nun şu saatlerde Senato'da katıldığı bir toplantı ise dikkat çekici.

  BÜYÜKELÇİLER ANLATIYOR
  Fransa’da Sosyalistler 5 Ocak’ta bir toplantı düzenleyerek, tasarının senatoda kabul edilip edilmemesi konusunda ortak bir değerlendirme yaptı.

  Sosyalistlerin şu saatlerde başlayan ikinci toplantısı ise hem Burcuoğlu’na hem de Chitechian’e ev sahipliği yapacak. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Sosyalistler'e önce Burcuoğlu ardından da Chitechian ayrı ayrı birer konuşma yapacak. Her iki büyükelçi de Senato'da gündeme gelecek kararı kendi ülkeleri açısından savunacak. Daha sonra büyükelçiler Sosyalistler'in sorularını yanıtlayacak.

  PLATONİK SEVMESİNLER
  Aynı kaynaklar, tasarının Fransız Senatosu’nun gündemine gelmesine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundular:

  “Bu ay sonuna doğru tasarının Senato gündemine gelmesi söz konusu. Ancak şu günlerde sosyalistler kendi içlerinde ne yapacakları tartışıyorlar. Onların da hemen hemen aynı içeriğe sahip kendi teklifleri var. Gündemin belirleneceği tarihin 17 Ocak olacağına dair duyumlarımız var. 17 Ocak’ta Başkanlık Divanı’nda Senato'da hangi teklifin, hangi tarihte ele alınacağının belirlenmesi bekleniyor.

  Sadece Senota'yla sınırlı kalmamak üzere her kesimle görüşüyoruz. Senato'da ve tüm partilerde bizi seven çok dostumuz var. Ama bizi platonik sevmeleri değil bunu göstermelerini sağlamak istiyoruz. Sadece Senato üyeleriyle değil her kesimle tasarının kabul edilmemesi için görüşmelerimizi sürdüyoruz.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı