"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Burçlar aleminde İkizler nerede duruyor?

İkizler, bireyin evrendeki yerinin ve evriminin üçüncü aşamasıdır. Çocuğun hayatında, daha evvelki iki aşamanın artık bir senteze ulaşmasıdır.

Koç’ta kazanılan kendine ve ilk çevreye güven duygusunun, Boğa’da fiziksel dünyaya uygulanması ile bir hareket kazanılmakta ve dahası iletişim başlamaktadır.
İkizler’de, Boğa’daki gibi eline alıp inceleme aşamasından çıkılarak, birden fazla objeyi bir arada algılama ve kavrama aşamasına gelinmiştir. Artık çocuk eylemle düşünceyi birbirine bağlamaya başlamıştır.
Bu dönemin en belirgin özelliği, konuşmaya başlangıçtır. Boğa döneminde çocuk, duyuları vasıtasıyla algıladığı sesleri taklit eder. Yani diğer insanlara benzeme isteği, onları taklit etme davranışı görülür.
Koç’ta kendiyle, Boğa’da objelerle bağlantı kuran çocuk, İkizler’de ise etraftaki insanlarla bağlantılar kurmaya başlar.
Bu aşamada, hareket halindeki İkizler her zaman genç insanlarla birlikte olmak isterler, çünkü erişkinler kendilerine göre ağır kalır.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI