"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Burca göre makamlar

Geçen hafta, internette yayınlanan bir yazı, asistanım Mehmet’in ilgisini çekmiş. Ben bu tür bir araştırma yapmadığım için, doğru olup olmadığını bilemiyorum.

Ancak Mehmet kadar sizin de ilginizi çekebilir diye düşünerek, haberi bire bir paylaşalım dedik. İşte o haber:

Her burcun bir müzik makamının olduğu, insanların burçlarına uygun makamı dinlemesi durumunda ruhsal açıdan rahatlayacağı, hastaysa ise iyileşmeye önemli katkı sağlayacağı öne sürüldü.

Konya’da düzenlenen 1. Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi’ne katılan Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Nizami Ebediyat Enstitüsü’nden Dr. Firudin Gurbansoy, insanların yaratılışlarına göre teni ile yere, ruhu ile evrene bağlı olduğunu söyledi.

Evrende insana yakın olan 7 gezegen ve 12 burcun ruhu doğrudan etkilediğini ileri süren Gurbansoy, ruhta olan değişimlerin vücutta da fiziki anlamda kendini göstereceğini, bu yüzden uzun yıllardır genellikle ten tedavisinin bitkilerle, ruh tedavisinin ise müzikle yapıldığını bildirdi.

Müziğin insanın ruhunu etkileyen, onu çeşitli hallere sokan iyi bir tedavi aracı olduğunu vurgulayan Gurbansoy, fiziki tedavilerde de iyi sonuç alınması için zaman zaman müzikli tedaviye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yapılan araştırmalarda her burcun bir makamının olduğunun belirlendiğini dile getiren Gurbansoy, burçlara göre makamları şöyle sıraladı:

Koç: Rast

BoĞa: Irak

İkizler ve Yengeç: İsfahan

Yengeç: Zirefkend

Aslan: Büzürk

BaŞak ve Terazi: Zengule

Terazi: Rehavi

Akrep ve Kova: Hüseyni

Yay: Hicaz

OĞlak: Nihavend

Kova ve OĞlak: Neva

BalIk: UŞŞak

Gurbansoy, insanların burcuna göre uygun makamı dinlemesinin onların ruhsal tedavisine iyi geldiğini savunarak, şöyle devam etti:

"Burca göre makamlar, kişiyi ruhsal açıdan iyileştiriyor. Kişi hastaysa, makamlar tedavide önemli rol oynuyor. Türk toplulukları, tarihler boyunca hastalıklarda müziği tedavi amaçlı kullandı. Bu alanda ciddi araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Gezegenlerin hareketleri, ayın hilal şeklinden kaybolmasına kadar geçen 28 gündeki değişimler gibi birçok etkenin tedavide kullanıldığı biliniyor."
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI