Dünya Haberleri

DÜNYA

  Burası Türkiye, yok öyle

  Hürriyet Haber
  03 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2000 - 00:01

  Clinton’a politikacıların tepkisi


  ABD Başkanı Bill Clinton'ın, kendisiyle dalga geçtiği televizyon klibi, büyük yankı uyandırdı. Türk parlamenterlerin büyük bir kısmı, ‘Burası Türkiye’ diyerek, burada böyle bir tavır sergilenemeyeceğini belirtirken, bir kısmı Clinton'ın tavrına gönülden destek verdi.

  İşte milletvekillerinin Clionton'ın klibiyle ilgili ilginç yorumları:

  İtalya beğendi

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın ilk ‘oyunculuk deneyi’ İtalyanları kıskandırdı. Başrolünü oynadığı ‘Beyaz Saray’ klibinde, ABD Başkanı kendi kendiyle dalga geçiyor. İtalyanlar ‘biz böyle lider isteriz’ derken, politikacılar, Clinton'ı hafiflikle itham etti.

  İtalyan televizyonları ve gazeteleri, halkın ve siyasetçilerin Clinton'ın klibi hakkındaki görüşlerini sordu. İtalyan halkı, Clinton'ın klibini çok beğendiklerini ve İtalyan siyasetçilerinden de bu türde bir davranış beklediklerini dile getirdiler. Siyasetçiler ise, Clinton'ın kamera karşısında yaptıklarını, ‘Hafiflik, sululuk ve kabul edilemez’ olarak değerlendirdi. Bazı siyasilerin düşünceleri ise şöyle:

  Eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga: ‘Şimdi bunu ben yapsam. İtalyan halkı beni topa tutardı. Bir devlet başkanına yakışmadı.’

  Eski cumhurbaşkanlarından Giovanni Leone ve Oscar Luigi Scalfaro: ‘Süper gücün liderine yakıştıramıyorum.’

  Başbakan Giuliano Amato: ‘Amerika böyle şakaları kaldırıyor.’

  İtalyanlar'ın % 67'si Clinton'ın bu davranışını samimi olmasına bağladı. Yaşlı İtalyanlar ise, Clinton'un klibinin ciddiyetten uzak olduğunu savundu. Reha ERUS/ROMA

  Devlet adamlığı illa kasılmak değildir

  Bayıldım. Devlet adamlığının illa kasım kasım kasılmak olmadığını gösteriyor. İcraatı ve tavrıyla bütün dünyaya bunun için Amerika örnek oluyor. Adamların büyüklük taslamaya ihtiyacı yok, gerçeten büyükler çünkü.

  Bizde de arabasını yıkayanlar var

  Türk siyasetinde de kendi arabasını yıkayan, Clinton'un yaptığını yapan çok siyasetçi var; ama Clinton yapınca meydana çıkıyor. Bizde bu görülebilir mi? Burası Amerika değil. Her ülkenin insanlarının yapısı, kültürü değişik. Ben kendi cumhurbaşkanımın kendisine benzemesini isterim. Clinton'a benzemesini istemem. Kendisi neyse de odur. Her yiğidin yoğurt yiyişi değişik.

  Artık taklitten vaz geçelim

  Biz artık kendi işimize bakalım. Cumhurbaşkanımızı seçelim, Türkiye'nin ihtiyacı olan sosyal ve ekonomik reformları gerçekleştirelim. Türk ulusu, farklı özelliklere sahip. Bazı dönemlerde, Batılı liderlerin taklit edildiklerini gördük. Artık taklitten vazgeçelim. Gerçek cevherler, Anadolu'da var.

  Ben de olsam aynısını yapardım

  Clinton'un klibi çok hoşuma gitti. Siyasilerin hayatında böyle renkler olması gerektiğine inanıyorum. Ancak Türkiye'de bazen bu tür davranışlar yanlış anlaşılabiliyor. Ben son derece sıcak, insancıl ve keyifli buldum. Böyle bir olay siyasetçinin halktan kopmadığını, onların içinden biri olduğu mesajını verir. Ben de olsam aynısını yapardım. Dünyanın en güçlü insanının, son derece mütevazi olabileceğini gösteren bir örnek.

  Yakında bizde de görebiliriz

  İnsanda, kendine güven ve erdemin en önemli öğelerinden biri, kendisini de alaya alabilmesidir. Geçirdiği 8 yıllık başkanlıktan sonra da sade vatandaş olarak halkla içiçe, onlarla özdeşleşerek yaşayabileceğini ortaya koyuyor. Bizdeki siyasetçi ve yönetici daha ciddi görünümlüdür. Espri sınırı daha dar yönetici modeli beklenir. Ama 21'inci yüzyılda artık Türk toplumu beklentilerinde ciddi bir değişim gösteriyor. Clinton'un bu yaptığı önümüzdeki dönemde bizde de rahatça görülebilecek şeylerdir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı