Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Burası Türkiye abicim!..

Emin ÇÖLAŞAN

Ülkemizde olup biteni hayretle ve ibretle izliyoruz, aklımız almıyor. Hiçbir şey anlamıyoruz.

RTÜK bundan bir ay önce bir yönetmelik hazırlıyor ve Resmi Gazete'de yayınlanması için Başbakanlığa gönderiyor. Bu yönetmelik uyarınca ekranlarda altyazı geçilmesi yasaklanıyor.

Örneğin Tansu-Özer ikilisi adına yayın yapan ve seçim yasaklarına rağmen YSK'nın gözleri önünde bile 24 saat boyunca herkese küfür, hakaret, tehdit ve iftira yağdıran televizyon kanalı, bu marifetini genelde altyazı ile sergiliyor. DYP takımı Başbakanlığa bastırıyor ve bu yönetmelik bir türlü yayınlanmıyor!

Başbakanlık makamında Bülent Ecevit oturuyor, ama Başbakanlıkta başkalarının, örneğin Tansu takımının borusu ötüyor.

* * *

Ankara Büyükşehir Belediyesi, seçim öncesinde din sömürüsüne hız verdi. Elimde bir belge var. Seçim gününe kadar fakir ailelere bedava ekmek dağıtılacak.

Basılı belge çok ilginç! Belediye tarafından her mahallede dağıtılıyor. Altına üç imza yeri açılmış. Muhtar, okul müdürü ve imam!

‘‘Ankara Büyükşehir Belediyesi Herkese Bir Ekmek Yardım Talep Formu.

Mahallemizin sakinlerinden olan yukarıdaki aileyi tanıyorum. Maddi durumları sıkıntılıdır. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca başlatılan herkese bir ekmek yardımından faydalanmaları uygundur.’’

Bendeki belgede isim ve imzalar şöyle:

‘‘Şenyuva Mahallesi Muhtarı Ebubekir Aktaş, imza ve mühür. Okul Müdürü İlyas Özcan, imza ve mühür. Cami İmamı Arif Çoltu, imza.’’

Dikkat ediniz, İ Melih'in oy sömürüsüne mahalledeki okul müdürleri ile cami imamları bile ortak ediliyor.

Fakir fukaranın sırtından böyle oy sömürüsü yapmak ayıptır, günahtır. Ekmek yardımı altında başlatılan bu sömürü 19 Nisan günü, seçim ertesi bitecek.

Ama seçime kadar geçecek günlerde İ nokta Melih ve Fazilet Partisi, kamu parasıyla ekmek dağıtıp birkaç bin oy toplayacak!

Değer mi be!

Siyaset bu kadar mı ucuzladı?

Müslümanlık bu kadar mı ayaklar altına alınıp paspas gibi çiğnenecek bir din oldu?

* * *

Şunun şurasında seçime 40 gün kalmış ve liste dışı kalan milletvekilleri yeterli imza toplayıp Meclis'i toplantıya çağırıyorlar.

Seçim kararı alınırken oy veren siz değil miydiniz?

Aranızda niçin listelerde (birkaç Fazilet'li dışında) iyi yer kapmış bir tek Allah kulu yok?

Biz birkaç hafta öncesine kadar burada yırtınıyorduk, ‘‘Ey milletvekilleri, lütfen tüymeyin. Şu Meclis'i çalıştırın da bazı önemli yasaları çıkarın’’ diye... Ve umurunuzda bile değildi. Çoğunuz listede iyi bir yer kapmanın hayali ile yaşıyordunuz.

Ne zaman ki liste dışı kaldığınızı, ya da seçilemeyecek bir sırada olduğunuzu gördünüz ve hayal kırıklığına uğradınız, işte o anda jetonunuz düştü ve Meclis'i toplantıya çağırdınız!

Hem de ‘‘terör’’ gibi önemli bir konunun tartışılması amacıyla!

Ama ardında planınız var!

Çoğunluk sağlanır da Meclis toplanırsa, seçimin ertelenmesini gündeme getirip kabul ettirmeye çalışacaksınız.

Bu toplantıyı sadece ve sadece kendi kişisel çıkarlarınız için düzenlediniz. İkinci bir amacınız yok.

Eğer listede yer alsaydınız, garantili bir yer kapsaydınız, bu kez diğerleri toplantı isteyecek ve sizler şiddetle karşı çıkacaktınız!

İkincisi, ortada Necmettin Erbakan'ın bir oyunu var gibi görünüyor. Onun listelerde iyi yer kapmış bazı adamları da imza verdi. Recai Kutan şaşkın, ne olduğunu anlayamıyor, bu yüzden tepki veremiyor! Bakalım cumartesi günü ne yapacak!

Sizlere saygı duymuyoruz.

Milleti ‘‘vekil’’ olarak temsil ediyorsunuz, ama bizim gerçek vekilimiz falan değilsiniz. Sadece kendi kişisel ve parasal çıkarlarını düşünen bir kitlesiniz.

* * *

Bugün Muharrem Sarıkaya'nın haberi muhteşem. Refahyol döneminin DYP'li Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam Kahramanmaraş Milletvekili.

Bu sağlam Mehmet'in yakınları Kahramanmaraş'ta yüzlerce vatandaştan milyarlarca lira para topluyorlar, onları bazı DYP'li belediyelerde çalışıyor gibi gösterip Milli Eğitim Bakanlığı'nda Mehmet'in kadrolarına transfer ederek işe sokuyorlar. Tümü sahte belgelerle.

Garibanlardan bir bölümü sahtecilik suçundan hapis yatıyor.

Sırtını Milli Eğitim Bakanı sağlam Mehmet'e dayayan şebeke, nice saf vatandaşları para karşılığı kandırıyor...

Ve şebekenin ardından Mehmet'in kardeşi Bekir Sıtkı Sağlam çıkıyor! Bu şahıs o günlerde Kahramanmaraş'a bağlı Göksun İlçesi'nde DYP İlçe Başkanı! Şimdi ise yine DYP'den Göksun Belediye Başkan adayı!

Abisi Mehmet Sağlam yine birinci sıra milletvekili adayı!

Mahkeme, Mehmet'in kardeşi Bekir Sıtkı hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi. Bu şahıs şimdi aranıyor, ama ortada yok!

Siyasete bak Türkiye'de!

Adam Milli Eğitim Bakanı, kardeşi milletten avanta toplayıp yüzlerce vatandaşı sahte belgelerle Milli Eğitim'e sokuyor!

Hem de paralar lira değil, mark olarak toplanıyor. Malı götüren götürüyor, bir sürü gariban içeri atılıyor.

* * *

Çıkmayan RTÜK yönetmeliği, İ nokta Melih'in ekmek sömürüsü, Meclis'in küskünler tarafından toplantıya çağrılması, Mehmet Sağlam'ın sağlam kardeşi!..

Bir günün gündeminden seçebildiklerim bunlar!

Burası Türkiye abicim!X

YAZARIN DİĞER YAZILARI