« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Burası Patagonya mı?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Sanlı SARIALİOĞLU

İnönü Stadı 49 yıllığına Beşiktaş'a kiralanmış. İşte koskoca kuyruklu bir yalan. Stadı kiralayan meğer Beşiktaş değil, Futbol Federasyonu'ymuş. Baksanıza, federasyonumuzun astığı astık, kestiği kestik. Efendim, Beşiktaş'ın Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile yaptığı sözleşmede bir 17. madde varmış. Bu madde dolayısıyla da federasyon 1.Futbol Ligi'nde yer alan diğer kulüplerin resmi müsabakalarını İnönü Stadı'na verme hakkına sahipmiş. Tabii, oynayacak kulübün, bedeli Beşiktaş'a ödemesi koşuluyla. Peki, bedel nasıl belirlenecek? Mukavelede bedelin nasıl belirleneceği yazmıyormuş. Eğer iki kulüp anlaşamazsa, bunu belirleme görevi Futbol Federasyonu'na düşermiş. Stadı Beşiktaş'a Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü kiralayacak, o stada federasyon istediği maçları verecek, bu da yetmeyecek, bir de bedeli belirleyecek. Hukuk adamı değilim ama mantığım isyan ediyor.

Ben, 2 milyon dolar drenaj, çim, koltuk v.s için harcama yapacağım. Benim, yılda yaklaşık 1 milyon dolar işletme giderim olacak. Ben her yıl için 600 bin dolar da kira ödeyeceğim ve federasyonun esiri olacağım. Gerçekten görülmemiş bir saçmalık, resmen skandal. ‘‘Şu kadar kuruşa, şu takım oynayacak.’’ Emrin olur sayın federasyonum.

<ı>ADALETLİ DAĞITIM

Aslında, 17. madde işin bahanesi. 3813 sayılı yasaya göre zaten federasyon her stada istediği maçı verebiliyor. Ancaaak, kulüpler tarafından kiralanan statlarda bedelin belirlenmesi gibi bir yetki federasyonda hiç ama hiç yok. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Futbol Federasyonu'nun 6.8.1996'da yaptığı bir protokol var: ‘‘Kira ücretlerinin tesbitinde federasyon sadece görüş bildirir.’’ Hani nerede, hangi rafta kaldı bu protokol? Geçtiğimiz temmuz ayında Gençlik ve Spor Müdürlüğü, federasyona bir tebliğde bulunuyor, ‘‘İstanbulspor'un maçlarını İnönü, Ali Sami Yen ve Fenerbahçe Statları'na hakkaniyete ve adalete uygun olarak dağıt.’’ Federasyon da İstanbulspor'un maçlarını üçer üçer bu statlara veriyor. Bunu bildiriyor, açıklıyor. Sonra birdenbire fikir değiştiriyor. ‘‘İç saha avantajı kalmıyor’’ gerekçesi ile İstanbulspor'un tüm maçlarının İnönü'de oynanmasını kararlaştırıyor. Üstelik bir de kesin fiyat belirliyor. Böyle rezalet, böyle komedi olamaz. Haydi adaletli dağıtımdan vazgeçtik, peki federasyon fiyat belirleme yetkisini hangi yasadan alıyor?

<ı>ÖTTÜREMEZSİN ARKADAŞ

İstanbulspor canımız, ciğerimiz. Beşiktaşlılar, sakın İstanbulspor'a kızmayın. Onlar stat stat dolaşmak, göçebe olmak istemiyorlar. Ve elbette rakamları aşağıya çekmeye çalışıyorlar. Bu onların en doğal hakkı. Maçlarını İnönü'de oyanamaları şahsen beni sevindirdi. Beni bedelin üç kuruş yahut beş kuruş olması fazla ilgilendirmiyor. Beni öfkelendiren ve hatta çıldırtacak noktaya getiren, ‘‘Bir mülkü 49 yıllığına kiralayanın, bedel belirleme yetkisine bile sahip olmaması.’’ Var mı böyle adalet? Var mı böyle hukuk? Var mı böyle yasa?

Futbol Federasyonumuz, ‘‘Evet, var’’ diyor. Eğer varsa ve Tahkim Kurulu da bu yönde karar verecekse, stat kiralamak koskoca bir aldatmaca. Ben, dünyanın parasını vererek bir düdük kiralayacağım, gelgelelim o düdüğü sadece federasyon öttürecek. Hadi canım sen de... Yok arkadaş burası Patagonya değil. Öttüremezsin benim düdüğümü. Haaa, ‘‘Öttürürüm’’ diyorsan ve de sana öttürteceklerse, o zaman alın statlarınızı çalın başınıza, tepe tepe kullanın.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz