Gündem Haberleri

  Burası kaçak mazot sanayisi olmuş

  Nuray BABACAN-Bülent SARIOĞLU-Oya ARMUTÇU-Nurettin KURT-Hasan TÜFEKÇİ-Ümit ÇETİN
  04.02.2011 - 22:04 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara OSTİM’de üst üste yaşanan iki büyük patlamanın ardından, “Belediyenin yasal olarak ne ruhsat verme, ne de denetim konusunda bir yetkisi var. Yetki Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) yönetiminde olunca esnafın esnafı denetlemesi de çok ciddi olmuyor. Yetkinin belediyelere verilmesi şart” dedi.

  OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

  PATLAMA SONRASI İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  İŞTE PATLAMA SONRASI YAŞANANLAR / WEB TV

  ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / WEB TV 

  YARALILARIN İSİMLERİ BELİRLENDİ

  BAŞKENT'TE İKİNCİ PATLAMA / FOTO GALERİ 

  Konuyu, pazartesi toplanacak ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getireceklerini ve yanıcı malzeme üreten fabrikaların şehir dışına taşınmasını sağlayacaklarını belirten Gökçek, şunları söyledi:Yetki alanımızda değil“2005’e kadar yetki belediyelerdeydi. Kanun değişince ruhsat verme, denetim gibi yetkilerin tamamı OSB’lerin kendi yönetimlerine geçti. Bazı OSB’lerin kendi itfaiyeleri de var ancak ne İvedik de ne de OSTİM’de böyle bir itfaiye olmadığı için Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruyorlar. Biz de iş ortada kalmasın diyerek başvuruları değerlendirip, eksiği olmayan kurum ya da şahıslara belge veriyoruz. ”Vernik ruhsatıyla mazot üretimiKaçak mazot üretimi iddialarını da değerlendiren Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaçak mazotla ilgili bir furya başladığının duyumlarını alıyoruz. Vernik ve boya üretmek için ruhsat alıp, tiner üreticisi olduklarını belirtip kaçak mazot üretimi yaptıkları söyleniyor. Kaçak mazotu 1 TL’ye mal edip, 2.5 TL’ye kamyonculara sattıkları bilgisini aldım. Yeni bir sanayi dalı oluşmuş. Bu patlama olayı olduktan sonra bunlar daha da net ortaya çıktı. Pazartesi günü toplanacak Belediye Meclisi’nde bunu gündeme getirip, kimyasal üretim yapan fabrikaların, şehir dışına taşınması için karar çıkartacağız.”

  Twitter’dan ev sözü

  BELEDİYE Başkanı melih gökçek, OSTİM’de yaşanan yaşamını yitiren işçilerin ailelerine ev yardımı yapılacağını söyledi. Gökçek Twitter’da, “Patlamada yaşamını yitiren ve evli olan hemşehrilerimizin ailelerine meclis üyesi arkadaşlarımızın da onayı ile birer ev vereceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı