« Hürriyet.com.tr

Burası Davutlar

Hürriyet Haber
X

İster ıhlamur ve kestane ağaçları arasında yürüyün... İster ormanın bittiği yerde başlayan denize girin...

Davutlar'ı bilir misiniz? Atlas Tatil Dergisi bu ay sayfalarını bu tatil beldesini tanıtmaya ayırmış. Plajları, ağaçlarının gölgesindeki yürüyüş parkurları ve görkemli doğası Davutlar Milli Parkı'nı çok yönlü bir tatil mekanı kılıyor.

Nisandan aralığa kadar yürüyüş, su sporları ve piknik yapıp yaz boyunca denize girebileceğiniz bir yer Kuşadası yakınlarındaki milli park. Daha önce Dilek Yarımadası'nı kapsayan park alanına Menderes Deltası'da dahil edilince parkın adıda büyümüş. Bugünkü adıyla Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, 27 bin 600 hektarlık bir alanı kapsıyor. Doğal olarak halk bu kadar uzun bir isim yerine Davutlar Parkı demeyi tercih ediyor.

Kuşadası ve Söke'den kolayca ulaşılabilen parkta her türden turiste göre bir seçenek var. Kendinize en uygun olanını siz belirleyin: Ormanın bittiği yerde başlayan plajlardan denize girin, ıhlamur ve kestane ağaçları arasında yürüyüşe çıkın, iki yanı çam ağaçlarıyla sarılmış yolda bisiklete binin, sarp kayalıklara tırmanın, balık tutun, nesli tükenmekte olan tepeli pelikan ve cüce karabatak gibi kuşların, hatta şansınıza güveniyorsanız yabani atların fotoğrafını çekmeye çalışın, ateş yakmadan yanınızda getirdiğiniz soğuk yemeklerle piknik yapın ya da her koyda bulunan restoranların birinde yemek yiyin.

GEZME SANATI DERGİSİ

Atlas Tatil'in eylül sayısında Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından doğa ve tarih merkezleri tanıtılıyor: Arnavut kaldırımlı yolları, ahşap evleri ve kiliseleriyle Makedonya; bir dönemin metropolü, gösterişli yapılar ve heykellerle süslü Perge; İnkaların kayıp kenti Machu Picchu; sukunet, tarih nostalji ve denizin birleştiği Cunda; turkuaz okyanusun ortasındaki yüzlerce küçük nokta, Maldiv Adaları; çekiciliğini doğal güzelliği kadar görkemli bir tarihe borçlu olan Toscana; Bodrum Yarımadası'nın kuzeye bakan sahillerine ustalıkla gizlenmiş iki olağanüstü köy, Gölköy ve Türkbükü...

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bilim insanları uyardı! Antarktika’nın altında 91 volkan tespit edildi
YazYaz
Antalya Demre'deki gizemli güzellik!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Her şeyi kuşlar şehirleri terk etmesin diye yapıyor!
YazYaz
Enerjik bir bayram tatili planlayanlara özel öneriler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Orta Avrupa'da bir utanç müzesi!
YazYaz
Denize girmek için son şans! Yurt içinde en güzel 10 yer