« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Burası dağ başı değil

Galatasaray Kulübü Başkanı, "Burası dağ başı değil, herkes haddini bilsin. Biz sustukça başkaları meydanı boş buluyor, istediğini yapabileceğini zannediyor. G.Saray olarak artık böyle gelişmelere sessiz kalmayacağız’ dedi.

BAYRAM AYDIN
SON GÜNCELLEME
G.SARAY Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, sporda bir terör ortamı yaratılmak istendiğini ifade etti. Canaydın, son günlerde yaşanan Tahkim Kurulu olayları ve Hasan Şaş'ın küfür olayında ceza almasının gündeme gelmesiyle ilgili sert açıklamalarda bulundu. Başkan göreve geldiğinden bu yana ilk kez bu kadar sert konuştu.

Canaydın, şöyle konuştu: "Olayın vahameti yapılan açıklamalarla daha ağırlaşmaktadır. Yayınlanan bir gazetede konunun muhatabı olan bir üst yönetici, 'Tahkim değişecek, Futbol Federasyonu şimdilik kalabilir' diyor, bunun anlamı nedir? Bu ülkede herkes, her kulüp, her insan haddini bilmelidir. Spor kurumlarının üyelerinin ne zaman ve nasıl değişeceğine kim karar veriyor? Bu ülkede yasalara uymamanın cezası yok da, ödülü mü var? Bu gücü nereden alıyorlar? Soruyorum, gücü yetenin iktidar olduğu bir spor düzeni mi? Yoksa adaletin ve eşitliğin olduğu bir düzen mi? Sporun nihai karar organı Tahkim Kurulu'nun adeta baskın ve tehditlerle istifaya zorlanması sporumuzdaki bütün dengeleri bozmuştur. Bunu yapanlar sonucuna katlanacaktır. Sporda bir terör ortamı yaratılmak isteniyor. Yaratılan bu ortam sporcular, hakemler dahil herkesi etkisi altına almıştır."

Geçtiğimiz hafta sonunda Ali Sami Yen Stadı'nda yaşananların bir de bu gözle değerlendirilmesini isteyen başkan Canaydın, "Futbolcularımızın, taraftarlarımızın, hakemlerimizin nasıl bir ruh haline sokulduğunu açıkça görün. Hepinize soruyorum, gerçek suçlu Hasan Şaş mıdır? Yoksa bu futbolcumuzu bu ruh haline getiren bu ortam mıdır? Tüm bu yaşananlar sahada oynanan oyunu etkilemektedir" dedi.

"Artık yeter. Türkiye'de sporun dengesinin daha fazla bozulmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullanan Özhan Canaydın, artık bu tür olayların peşini bırakmayacaklarını ve asla sessiz kalmayacaklarını dile getirdi.

Özhan Canaydın, şunları söyledi:

"Bugüne kadar biz Türkiye'de kuralların, yasaların işlediğini varsayarak hareket ettik. Herkese çağrı yaptık. Kurallar olsun, hepimiz uyalım. Kuralsızlığının da cezasını hep birlikte çekelim. Taraftara ve tüm spor kamuoyuna da bu davranışlarımızla örnek olalım istedik. Bu tavrımız bilin ki güçsüzlüğümüzden değil, yasalara olan saygımızdandı.

Ama biz sustukça başkaları meydanı boş buluyor, istediğini yaptırabileceğini zannediyor. Kurumların bu olaylara göz yummasına hayret ediyorum. Eğer kuralsızlık ilke olduysa, söylesinler bilelim.

Galatasaray olarak bugüne kadar gösterdiğimiz sağduyulu, kurallara saygılı politikamızı sorgulamaya karar verdik."

Yetkililere çok ciddi ve hayati bir çağrıda bulunduğunu vurgulayan Canaydın, "Ne demektir toplantı basmak? Tahkim Kurulu'nu, sporun nihai karar organını değiştirmeye cüret etmek? Hukukçuları, üyeleri baskılarla yıldırmak, hakaret etmek" dedi.

Başkan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burası dağ başı değildir. Bu çifte standartlarla, kayırmacılıkla Türk sporu hiçbir yere varamayacak. Kurallar adam gibi, gereğince uygulanmalıdır. Bu tür gayri yasal, gayri ahlaki yöntemlerle sadece Türk sporunu geriye götürürsünüz, ileriye değil. Kaos yaratırsınız, anarşi yaratırsınız ve bu taraftara sirayet eder. Haksızlıkların, çifte standartların ülkemizde sporu seven genç beyinlerde nasıl sonuçlar yaratacağını hesaba katmanız gerekir."

Konuşmasının sonunda ilginç bir cümle kuran Canaydın, Fenerbahçe'ye taş atarak, ‘Legal olmayan başarılar kalıcı değildir. Tüm yetkilileri bir kez daha göreve davet ediyorum" ifadesini kullandı.

Canaydın, metinden okuduğu konuşmasını bitirdikten sonra çok sayıda basın mensubunun izlediği toplantıda, soru kabul etmezken, "Haftaya genel anlamda ve G.Saray'ın üstüne oynanan oyunlar anlamında bir toplantı düzenleyeceğim" diyerek konuşmasını bitirdi.

Cimbom'da konuşma yasağı

G.SARAY
Kulübü Yönetim Kurulu, yönetici ve futbolcularına medyaya konuşma yasağı getirdi. Alınan karar gereğince, Gerets dışında, tüm canlı bağlantı, özel röportaj, telefonla yayına katılım, maç sonrası değerlendirmelerin durdurulduğu belirtildi.

300 koltuk kırdılar

G.SARAY-Denizlispor maçından sonra olay çıkaran ve Ali Sami Yen Stadı'nda bazı yerleri ateşe veren taraftarların, 300'ü aşkın koltuğu kırdığı ve yaktığı öğrenildi. Maçtan sonra yaklaşık 15 dakika stadı terketmeyen ve hırslarını koltukları kırarak yenmeye çalışan taraftarların, verdiği zararın 1500 doları bulduğu ifade edildi. Taraftarlar, maç sonrasında yönetimi istifaya çağırmış ve çeşitli protestolarda bulunmuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler