Gündem Haberleri

  Burada “dünya kadar” su var

  A.A
  27.05.2011 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Dünya gezegeninin uydusu Ay'ın, Dünya'daki kadar su miktarı barındırdığı bildirildi.

  İnternette yayımlanan Science Express adlı bilimsel dergide yer alan bir araştırma, Ay'da düşünülenden 100 kat daha fazla su olduğunu gösteriyor.

   

  Araştırmayı kaleme alan bilim adamları, Aralık 1972’de Ay'a yapılan son seferde, Apollo 17'nin astronotlarının Ay'dan getirdikleri küçük volkanik kristallerin barındırdığı kurumuş magmanın içinde su ve başka uçucu maddelere rastlandığını belirtti.

   

  AY'IN YÜZEYİNDEN OLAĞANÜSTÜ FOTOĞRAFLAR

   

  Araştırmayı kaleme alanlardan jeoloji profesörü James Van Orman, “Milyarlarca yıl önce yaşanan volkanik faaliyetlerle, Ay'ın derinliklerinden yüzeye fırlatılan ve daha sonra kuruyan magmadan alınan örnekler, bize Ay'ın derinliklerinde ne kadar miktar su bulunabileceğini gösterebilecek en iyi ölçü” ifadesini kullandı.

   

  Van Orman, “Ay'ın içyapısının Dünya'nın içyapısına çok benzediğini” sözlerine ekledi.

   

  AY’IN OLUŞUMU DA AÇIKLANABİLİR

  Araştırma, bilim adamlarının Ay'dan getirilen volkanik kristallerde bulunan magma üzerinde yaptığı araştırmada, su birikintilerine, flor, klor ve kükürt gibi uçucu maddelere rastladığını, su ve bu maddelerin, Dünya'daki okyanusların dibinde kurumuş magmalara eşit olduğunu kaydediyor.

   

  NASA UZAYA GÖKTAŞI ROBOTU GÖNDERECEK

   

  Araştırmaya katılan jeolog Alberto Saal, “Bu araştırma bize, Ay’daki kurumuş magmada bulunan ilkel su miktarının Dünya gezegeni kabuğunun üst tabakasındaki kurumuş magmanın içinde bulunan su miktarıyla aynı olduğunu gösteriyor” dedi.

   

  Araştırmayı kaleme alan bilim adamları, buluşlarının aynı zamanda, Dünya'nın ilk şekil alma sıralarında bir miktar madde kütlesinin, dönen bir diskten sıçrayan çamur gibi dünyadan ayrıldığını ve bu maddenin Ay'ı meydana getirdiğini savunan teoriyi de güçlendirdiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı