« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bunun hesabını verin

Hacettepe Üniversitesi Doping Merkezi, bir skandala imza attı: Fenerbahçeli oyuncu Taurasi masummuş.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

BU KAYBI KİM KARŞILAYACAK

TAURASI: EĞER GELİRSEM KATİL DAMGASI VURURLAR

104 yıllık bir kulübe “dopingçi” damgası vurdular. Dünyanın en büyük kadın basketbolcusuna “dopingçi” dediler. F.Bahçe’nin olası bir Avrupa şampiyonluğunu engellediler.  F.Bahçe haklılığını kanıtlamasa bu skandal unutulup gidecekti. Hacettepe Doping Merkezi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya... Bu skandalla Türkiye’nin de adını karalayıp leke sürdüler.

FENERBAHÇE Ülker, lideri olduğu THY Avrupa Ligi 2. tur H Grubu’ndaki 4. maçı için dün öğlen saatlerinde Litvanya’ya uçarken, sarı lacivertli kulübün başkanı 10 bin metrede gündemi sarsacak açıklamalar yapıyordu...
Aziz Yıldırım, cuma günü İstanbul’da düzenleyeceği basın toplantısında gündeme getireceği konuyu açıklarken, Basketbol Federasyonu’nun, dopingli çıktığı için sözleşmesi feshedilen Diana Taurasi’nin cezasını kaldırdığı DHA tarafından flaş haber olarak duyuruluyordu... Bu haberin ardından iz sürüp, Türk Spor Tarihi’nin en büyük skandallarından birinin detaylarına ulaştık.

Fenerbahçe’ye leke sürdüler

Doping konusunda çok hassas olan ve tüm sporcularından “doping yaparsanız sözleşmenizi feshederiz” diye taahhütmame alan F.Bahçe Kulübü’ne leke sürdüler. 104 yıllık Fenerbahçe Kulübü’ne “dopingçi” damgası vurdular, dünyanın en büyük kadın basketbolcusu Diana Taurasi’ye “dopingçi” dediler.   Ancak sarı lacivertliler işin peşini bırakmadı, haklılığını kanıtladı.  Hacettepe’deki Türkiye Doping Kontrol Merkezi, hatasını kabullendi. Basketbol Federasyonu, Taurasi’ye koyduğu tedbiri kaldırdı.  Sarı lacivertliler ve Taurasi aklandı. Şimdi milyonlarca Fenerbahçeli ve Türk haklı şu soruyu soruyor; “Bunun hesabını kim verecek?”
Peki bu olay nasıl oldu ve nasıl aydınlandı? İşte yanıtı...

Hacettepe hatayı kabul etti

10 Aralık 2010’da idrarında “Modafinil” adlı yasaklı maddeye rastlandığı gerekçesiyle tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilen Diana Taurasi’nin  6 Ocak’ta açılan B numunesi de pozitif çıkınca F.Bahçe Kulübü, doping yaptığına inanmadığını söylese de ABD’li yıldızla ilişiğini kesti. Taurasi’nin dopingçi damgası yemesinden sonra bu duruma tepki gösteren Penny Taylor da sarı lacivertli takımdan ayrıldı.
Ancak, F.Bahçe Kulübü işin peşini bırakmadı. Özel uzmanlar tutup, Hacettepe’den gelen analiz raporlarıyla  WADA’nın (Dünya Dopingle Mücadele Ajansı) kapısını çaldı. WADA, Hacettepe’nin test yöntemi ve analiz örneklerinin yanlış olduğunu kanıtladı. WADA’dan alınan rapor Hacettepe’ye gönderilirken, doping merkezi hatasını kabul etti. Doping merkezi, yalnızca Taurasi’de değil, Ceyhan Belediye  Kadın Basketbol Takımı oyuncusu Coker ve G.Birliği Futbol Takımı’nın milli oyuncusu Orhan Şam’a da hata yaptıklarını itiraf etti. Basketbol Federasyonu da Taurasi ve Coker’ın tedbirlerini kaldırdı ve oynamaları için önlerinde engel kalmadığını duyurdu.

F.Bahçeliler isyan ediyor

F.Bahçe Kulübü ve Diana Taurasi aklandı. Peki suçlular ne olacak? Milyonlarca F.Bahçeli bu soruları soruyor...
 Doping Kurulu Başkanı Turgay Atasü, daha test sonuçları kesinleşmeden “Taurasi 2 yıl ceza alır” dedi. Bunun hesabını nasıl verecek? İstifa edecek mi?
 Hacettepe’deki Türkiye Doping Kontrol Merkezi, F.Bahçe’nin uğradığı zararlardan dolayı tazminat ödeyecek mi? Bu tazminatı nasıl ödeyecek?
 ABD Milli Basketbol Takımı’nın kaptanını dopingçi yaptılar. Bunun hesabını nasıl verecekler?
 104 yıllık kulübü “dopingçi” ilan edip, leke sürdüler. Bu leke nasıl temizlenecek?

Şampiyonluğumuz güme gitti

F.Bahçe Kulübü Başkanı, Taurasi’nin yokluğunda büyük darbe aldıklarını söylerken, “Muhtemel bir Avrupa şampiyonluğumuz güme gitti” dedi.

FENERBAHÇE Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve sarı lacivertli yöneticiler, Diana Taurasi konusunda yaşananların ardından Basketbol Federasyonu ve Hacettepe’deki doping merkezini adeta topa tuttular. Aziz Yıldırım, “Oyuncumuz haklıydı. Bu işin peşini bırakmadık. Elimizde belgeler var. Konuyu Basketbol Federasyonu ile de paylaştık. Onlar da cezayı kaldırdı.  Durumu tam bir rezalet olarak tanımladılar. Bu durum Hacettepe’nin bundan sonra karar verme durumunu zora sokacak. Doping ünitesi kapanabilir. Muhtemel bir Avrupa şampiyonluğumuz güme gitti” dedi. Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, “Pardon deyip geçiştiremezler. Bunun hukuki sorumluluğu olacaktır” dedi.

Uslu:  Avrupalılar istese bunu yapamazlardı

F.BAHÇE eski yöneticisi Mahmut Uslu, “Futbolda Messi ve Ronaldo neyse, kadın basketbolunda da Taurasi oydu” dedi. Sezona Avrupa şampiyonluğu parolasıyla başlayan F.Bahçe’de Mahmut Uslu yaşananlara tepkiliydi. Uslu şunları söyledi: “Türkiye bu kadar seneden sonra Avrupa şampiyonluğunu getirme ihtimali olan bu yapıyı kendi eliyle yıktı. Avrupalılar istese bunu yapamazlardı. Bu tarz şeyler yeniden gözden geçirilip, yeniden yapılmamalı. F.Bahçe bu kadar emek verip şampiyon olamazsa, bunun bedelini kim ödeyecek? Asgari ücretle hayatını kazanan sporcuların, bu tarz yanlışlarla sporu bırakmasına ne yapacağız?”

Hacettepe’ye ne olacak?

WADA, verdiği hatalı kararlarla imajı zedelenen Hacettepe Doping Kontrol Merkezi’nin lisansını geçici bir süreyle iptal edebilir. F.Bahçe dava açabilir.

Soru: Taurasi dönecek mi?
Cevap: F.Bahçe dönmesini istiyor. Ancak Taurasi, bu konuda pek de olumlu düşünmüyor.
Soru: Dönerse ligde ya da Avrupa’da oynayabilir mi?
Cevap: Ligde oynayabilir. Ancak Avrupa’da takım listesinden çıkarıldığı için oynaması özel izne bağlı.
Soru: Hacettepe’ye ne olacak?
Cevap:Hacettepe’nin lisansı geçici olarak iptal edilebilir.
Soru: Bundan önce dopingli çıkanlar ne yapacak?
Cevap:Coker ve Orhan Şam aklandı. Diğerleri de mahkemeye başvurup haklarını arayabilir.
Soru: F.Bahçe tazminat davası açarsa kim ödeyecek?
Cevap: Böyle bir hakkı var. Uğradığı zarar nedeniyle Basketbol Federasyonu’na ve Türkiye Doping Merkezi’ne tazminat davaları açabilir.

Erdener ve Atasü görüş belirtmedi

TAURASİ konusunda yaşanan gelişmelerden sonra gözler Hacettepe’deki Doping Merkezi’ne çevrildi. Görüş almak için yetkilileri aradık. Ancak, Hacettepe Rektörü Prof. Dr.Uğur Erdener ile Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof.Dr. Turgay Atasü, telefonlarımıza çıkmayarak görüş belirtmekten kaçındılar.

Bir görüş: Dr.Kaya Livanelioğlu ( Dopingle Mücadele Uzmanı):

Yorumda hata olabilir

HER analizde makinenin yaptığı işlem kağıda indirilir. Sporcu, B numunesi analizinin dökümantasyon paketini isteme hakkına sahiptir. Burada bence analiz ile ilgili bir hata yok. Analiz sonucu çıkan bulguların yorumlanmasında bir hata olabilir. Yasaklı madde yapılan analizlerin dökümanlarından kaynaklanıyor.  Daha önce yapılan analizlerde pozitif çıkan sporcular da dokümantasyon paketlerini almıştır. Bu paketleri istedikleri uzmana inceletme hakları vardır.


Bunları da Beğenebilirsiniz