« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bunun adı mucize

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Süreyya Ayhan tam 4 ay çıkık kalça kemiği ile koşmuş

1500 metrede yarı finale yükselen atletimiz, bu gerçeği ancak bir kaç gün öğrendi

Yarıştan önce dizindeki ağrıdan şikayet etti. Ona ağrı kesici diye ‘‘su’’ verdiler.

Atletizmdeki temsilcimiz Süreyya Ayhan, 1500 metre yarışında serisinde 4. oldu ve yarı finale yükseldi. Birinci seride, Szabo, Hamilton ve Logacova gibi ünlü atlerle koşan Ayhan, ilk bin metreyi önde geçti. Daha sonra rakiplerinin ataklarına aynı şekilde karşılık verdi ve 4.08.37'lik derecesiyle 4. oldu ve yarı finale yükseldi.

Süreyya Ayhan, 44 atlet arasında, genel klasmanda dördüncülüğü elde ederken inanılmaz bir gerçekte ortaya çıktı. Kalça kemiği çıkıktı. Ayhan yaklaşık 4 aydır sağ ayağının arka adalesinde ağrı hissediyordu. Türkiye'deki doktorlar fizik tedavi önermişlerdi. Bu programı uygulayan Süreyya ağrıları ile koştu ve arka arkaya Türkiye rekorları kırdı.

Sydney'e geldiğinde ağrıları yine devam ediyordu. Artık antrenman bile yapamıyordu. Antrenörü Yücel Kop ile konuştu. Avustralya'nın ünlü bir spor doktoruna müracaat edildi. Doktorun muayenesi sonrasında Süreyya Ayhan'ın kalça kemiğinin yerinden iki santim çıktığı ve bunun baldır adalesine ağrı yaptığı saptandı.

Avustralyalı doktor onun bu halde koştuğunu öğrenince şaşkına döndü. Hemen küçük bir müdahale yapıldı. Çıkan kemik yerine yerleştirildi. Süreyya'nın ağrıları geçmişti. Ancak, aylardır çıkık kalça kemiği ile koştuğu için bu kez dengesini sağlayamıyordu. Bunun üzerine doktorlar, sporcumuzun ayakkabısını tabanına plastik takviyeler yapıldı.

Ancak yarıştan bir gün önce başka bir sorun ortaya çıktı. Süreyya bu kez dizindeki ağrıdan şikayet ediyordu. Bir Azeri antrenör ona bir tüp ilaç verdi. ‘‘Kullan bunu geçer’’ dedi. Süreyya, ilacın doping maddesi içerebileceği korkusuyla antrenörüne ve doktorlara danıştı.

Tüpün içindeki ilaç hemen incelemeye alındı. Korkulan olmamıştı. Tüpün içindeki sadece suydu. Ancak Süreyya'ya bu söylenmedi. Bu ilacı kullanırsa ağrılarının geçeceği söylendi. Ayhan, ilacı kullandı. ‘‘İyiyim’’ dedi. Ve yarışa hazırlandı, koştu yarı finale yükseldi. Su dopingi işe yaramıştı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler