Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bunları yakalamaktan bıktık

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

  Emniyet Müdürü Özdemir ‘‘Mala Karşı İşlenen Suçlarla Mücadele Semineri’’nde polisin kapkaççı, gaspçı, yankesici ve hırsızları yakalamaktan bıktığını, bunların hemen salındığını, cezaların arttırılması gerektiğini söyledi.

  İİstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, 1997 yılı verilerine göre İstanbul'da kişi başına düşen suç oranının 101'de 1 olduğunu, bu rakamın diğer metropollerle kıyaslandığında İstanbul polisinin az sayıdaki görevlisiyle suçluluk oranının düşük tuttuğunu söyledi. Önceki gün Çırağan'da yapılan ve Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ile Marmara Üniversitesi (MÜ) İnsan Hakları ve Kriminoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce düzenlenen ‘‘Mala Karşı İşlenen Suçlarla Mücadele Semineri’’nde bir konuşma yapan Hasan Özdemir, ‘‘Biz yakalayıp getiriyoruz, cezalar yetersiz olduğu için suçluları bir ay sonra tekrar sokakta buluyoruz. Polis bunları yakalamaktan bıkmıştır’’ dedi.

  Hırsızlar çok genç

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın açış konuşmasını yaptığı toplantı sırasında söz alan Özdemir, 1993'te yürülüğe giren CMUK'ta değişiklik yapan 384 sayılı yasa uygulamaya geçtikten sonra mala karşı işlenen suçlarda artış olduğunu ifade etti. Özdemir, bu suçları işleyen kişilere karşı cezai müeyyide'nin yetersiz olduğunu söyledi.

  ‘‘Cezaevlerinin eğitim yuvası haline gelmesi ve sanıkların tutuksuz olarak yargılanması bu suçlarla mücadeleyi zorlaştırmaktadır’’ diyen Özdemir, konuşmasını örnekler vererek sürdürdü. Özdemir, 1978 doğumlu bir gencin 1985'ten bu yana 142 ayrı yankesicilik olayından yakalandığını fakat bu ve bunun gibi kişilerin cezai müeyyidenin yetersiz olması nedeniyle meslek haline getirdikleri eylemlerini sürdürdüklerini söyledi. Bu kişilerle uğraşmaktan polise yılgınlık geldiğini söyleyen Özdemir, bu konuda kanuni düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istedi.

  Özellikle küçük yaştaki çocukların hırsızlık olaylarında kullanıldığını anlatan Özdemir, 18 yaşından küçük çocukların suç işlediğinin saptanmasının ardından velayetlerinin ailelerinden alınıp, Çocuk Esirgeme Kurumu'na verilmesini sağlayacak yasal düzenlemenin gerekliliğine işaret etti. Mala karşı işlenen suçların cezalarının az olduğundan yakınan İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, cezaların artırılması gerektiğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı