Gündem Haberleri

GÜNDEM

  “Bunlar yarın 'padişahlığı da getireceğiz' derler"

  ANKA
  20 Ekim 2007 - 14:53Son Güncelleme : 20 Ekim 2007 - 14:55

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, vatandaşlara “Referanduma gitmeyin ya da ‘Hayır’ oyu verin” çağrısında bulundu. Selvi, “Bunlar yarın 'padişahlığı da getireceğiz' derler” dedi.

  Selvi bir televizyon programında yaptığı konuşmada, referandumun, vatandaşın işsizlik, ekonomik sıkıntılar gibi gerçek sorunlarını unutturmak için yapıldığını söyleyerek, “AKP vatandaşla istediği gibi oynayabileceğini sanıyor. Bunlar yarın padişahlığı da getireceğiz derler” dedi.

  AKP’nin ‘Referandum Kültürü’ tartışması açmasına ve referandumu demokrasinin önemli bir unsuru gibi sunmasına tepki gösteren Selvi, 21 Ekim referandumunun hukuka aykırı ve demokrasiye zarar verecek şekilde düzenlendiğini, AKP’nin demokrasiyi yozlaştırdığını savundu. Referandumda neyin oylandığı ile ilgili olarak halkın aydınlatılmadığını belirten Cevdet Selvi, "Halkı medya aracılığıyla yönlendirerek halkın çıkarlarına aykırı yasaları çıkartabilirler" diye konuştu.

  Referandumda çok sayıda soruya tek bir cevap istenmesi nedeniyle, “AKP’nin torba yasaları” benzetmesinde bulunan Selvi, AKP’nin sadece kendi istediği konuları halk oyuna sunduğuna, ancak Türkiye’nin ve halkın önemli sorunlarının referanduma götürülmediğine dikkat çekti. Selvi, “Referandum kültürünü yerleştireceğiz diyorlar. Neden AB’yi, emekli maaşları, emeklilik süresi, vergi adaleti ve dokunulmazlıkları referanduma götürmüyorlar” diye sordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı