Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bunlar daha hain

  Hürriyet Haber
  03 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2010 - 10:09

  Orgeneral İlker Başbuğ, Tunceli’de 4 askerin şehit olmasının ardından basın yoluyla TSK’ya yapılan saldırılara, “Bugün maalesef Türkiye’de basının bir bölümü, İstiklal Savaşı’ndaki mütareke basınını aratacak seviyede. Her şeyde TSK’yı eksik ve hatalı olarak göstermek, hainliktir” diyerek sert çıktı.

  Başbuğ'un ziyaretinden fotoğraflar

  İŞTE BAŞBUĞ'UN O SERT AÇIKLAMALARI /WEB TV 

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Tunceli’de 4 askerin şehit olduğu saldırıdan sonra bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere sert tepki gösterdi.                  

  Başbuğ, “Bugün maalesef Türkiye’de basının bir bölümü, çok açık söylüyorum; İstiklal Savaşı’ndaki Mütareke basınını aratacak seviyede. Mütareke basını dahi bu kadar ön yargılı, hain değildi. Her şeyde TSK’yı eksik ve hatalı olarak göstermek, hainliktir” dedi. Orgeneral Başbuğ, Kara Harp Okulu’na girişinin 50. yıldönümü nedeniyle, aralarında eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da bulunduğu devre arkadaşlarıyla Anıtkabir’i ziyaretinde şunları söyledi:

  Şehitlere haksızlık yapmayın

  Basının öyle bir kısmı var ki, her vesileyle TSK’ya saldırmayı görev addediyor. Bunların başka görevleri yok. Ben, gerçekten İstiklal Harbi’ndeki Mütareke basının bile bunlardan daha düzgün, daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum, bu kadar hain değildi. Uzman şehit oluyor, ‘Niçin yalnız uzmanlar şehit oluyor’ diyorlar. Bu kadar hainlik ayıp. Her şeyden önce bu şehitlere haksızlık yapıyorsunuz, bunu yapmaya hakkınız yok.

  Niyetleri nifak sokmak

  Niyetleri tamamen TSK arasına nifak sokmak. Bu adiliktir. Niçin uzmanlar şehit oluyor, ertesi gün niye subay şehit olmuyor, utansınlar. Bakın iki günde 6 şehidimizden biri subay, bir astsubay, bir uzman çavuş, bir erbaş ve iki tane Mehmetçik. Bunlar omuz omuza mücadele ediyorlar. Bana göstersinler, hangi orduda tugayının başında 20-30 gün harekata katılan bir general var. Terbiyesizliktir artık bu. Bana desinler ki, şu orduda askeriyle birlikte harekata gider, göstersinler.

  Helikopter kalkamadı

  Karakola saldırı sırasında hava şartları kötü, görüş imkanı yoktu. Helikopter kalkamadı. Saldırı üç saat sürdü. Karakol komutanı astsubayımız, emrindeki 70 astsubay, uzman çavuş, erbaş ve erlerimiz omuz omuza mücadele ettiler. O karakol orada bölgedeki insanımızın güvenliğini sağlamak, o alanları teröristlere boş bırakmamak için var. Bin noktada da yeterli güç ve kuvvetle bulundurmak zorundayız. Hava şartlarını, herşeyi biliyoruz. Son olayda hava şartları nedeniyle, bir tek silahlı helikopter yok. Onun dışında herşey yeterli.

  Tırmanış bekliyorduk

  Nisan-Mayıs aylarında, terör eylemlerinde bir tırmanışın, artışın olduğunu görmekteyiz. Son dönemde terör örgütünün kendi içinde yaptığı değerlendirmelere ve verdiği talimatlara bakınca, bu aylar itibariyle terör olaylarında bir artış, tırmanma olabileceğini beklemekteydik.

  62 mezunları huzurda

  Kara Harp Okulu 1962 yılı mezunları Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve silah arkadaşları eşleriyle beraber Anıtkabir’i ziyaret etti. Başbuğ, Atatürk’ün mozalesinin önünde saygı duruşunda bulunan silah arkadaşları birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Orgeneral Başbuğ, eşi Sevil Başbuğ’la beraber en ön sırada poz verirken Ergenekon Soruşturması çerçevesine tutuklanıp 7 ay cezaevinde kalan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve eşi Ayla Tolon, Başbuğ’un solunda yer aldı. Ziyarete Jandarma Genel eski Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri de katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı