« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bunlar bir tezgah

Galatasaray eski başkanlarından Mehmet Cansun Radyospor’a konuştu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Radyospor’da Özgür Sancar’la Spor Kazanı programına katılan Cansun, Cemal Nalga olayının G.Saray’a yapılmış bir komplo olabileceğini öne sürdü. Cansun, " Bu komployu Galatsaray'ın rakipleri, Fenerbahçe'de yapmış olabilir" dedi.

ŞAKA GİBİ BİR HADİSE

Galatasaray'a verilen cezaları değerlendirerek sözlerine başlayan Mehmet Cansun, "Yerinde bir karar. Yapılan hadise belli. Bu cezaların da verilmesi gayet doğal. Ama bence anormal olan bu olayın kendisi. Yani böyle bir şeyin olabilimesi bana göre şaka gibi bir hadise. Burada iki ihtimal var, bir tanesi Galatasaray kulübüne karşı yapılmış bir senaryo veya komplo olabilir. İkincisi Galatasaray kulübüne karşı yapılmadıysa bugünkü yönetimine karşı yapılmış bir olay olabilir. Bunu normal sıradan bir yanlışlık veyahut da yanlış değerlendirilerek bir yanlışlık olduğuna ben inanmıyorum.

OLAY FENERBAHÇE GALİBİYETİNDEN SONRA ORTAYA ÇIKTI

Cansun, Cemal Nalga’nın oynatıldığı maçlarını hiçbir öneminin olmadığını, olayın üzerinden 2 ay geçtikten ve olaylı Fenerbahçe maçının ardından patlak vermesine dikkat çekti.

“Orada bir tek Koray'ı tanırdım. Çok eski bildiğim bir insandır. Onun dışındaki arkadaşlarım genç insanlar. Onların hakkında, şahıslar hakkında fikir yürütmem son derece yanlış olur. Buradaki işin özüne bakarsanız dünyada yapılan her olayın bir sebebi olduğu kanaatindeyim. hayatımda ki tecrübelerim bana bunu gösteriyor. Tesadüfler olabilir ama tesadüflerin bu derece yanlışlarla birlikte tekrar etmesine imkan yok. Düşünebiliyor musunuz adını bile bilmediğiniz Almanya'nın bir kasabasında basket maçı oynuyorsunuz hiç bir özelliği yok. Karşı takımın hocası bu olay ortaya çıktıktan sonra beyanat veriyor. Bana söyleselerdi bizim yeni adamlarımız daha takıma katılmadı, elimizdekilerde sakat var, biz takım kuramıyoruz, 5-5 oynardık oyuncu değiştirmezdik ya da maçı iptal ederdik. Burada bir neden yok Cemal Nalga'nın o takıma bile bile cezalı bir oyuncuyu başka bir oyuncunun formasıyla çıkarmasına gerek olacak bir maç değil. Ondan sonraki diğer maç aynı şekilde. Ondan sonraki maç yine aynı şekilde bitmiyor. Burada bu arkadaşların bu ekip gidiyorlar Banvit turnuvasında yine aynı şekilde. Bu maçların tamamı özel maç. Hiç bir ödülü yok. Kupası yok. Para ödülü yok. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Kupası, derbi, lig maçı değil hiç bir maç değil. Şimdi bu birinci bölümü. geldik ikinci bölüme Oyak Renault maçı oynanıyor lig başlıyor. Oyak Renault şikayet ediyor federasyona Galatasaray'ı. Diyor ki Cemal Nalga'yı bunlar oynattı Almanya'da. Bizim maçta da oynattılar beş maçlık cezası dolmadı. Cemal özel maçta alıyor yine cezayı. Siz düşünebiliyor musunuz bu ne demek. Biri sizin bu yapmış olduğunuz bu işten haberdar. Adam sizi şikayet ediyor çünkü Oyak Renault baktığınız vakit bir Fenerbahçe, Beşiktaş, Karşıyaka değil. Bu takım, bu kulühp yetkilileri eğer ellerinde böyle bir bilgi gelmediyse, sufle edilmediyse ne işi var Cemal Nalga'yı Federasyon'a şikayet etmeleriyle. Buna rağmen aynı şekilde olay devam ediyor ve düşünün ki iki aya yakın bir süre 1.5 aydan fazla bir süre bu olay devam ediyor. ne bir belge, fotoğraf, çekilmiş video kamerası ne tv'de bir görüntü var. Çünkü oynanan maçlar burada Türk basınında bir veya iki satır ya çıkmıştır ya da çıkmamıştır. Hiç bir kıymeti olmayan maçlar. Kimse bilmiyor. Galatasaray - Fenerbahçe maçı oynanıyor. Fenerbahçe mağlup oluyor 24 saat sonra bütün gazete ve televizyonlarda, federasyonun elinde herkeste her türlü belge var. Fotoğraflar var, çekilmiş olan videolar var. Filmler her şey var. Peki bunlar neredeydi iki ay.”

BU BİR TEZGAH

Cansun, olayların tezgah olduğunu savundu ve sözlerine şöyle devam etti; “Cemal Nalga itiraz etti, federasyon reddetti. Niye kimse bunlardan bir tanesini Oyak Renault'un eline vermedi. Dikkat edin olaya. normal mi? Yaptıkları yanlışın dışında onun için ben diyorum ki bu dört başı mamur bir tezgah. Ama kimin yaptığını değerlendiremiyorum. Ben dışarıdan bunu bulamam. Ama bugünkü Galatasaray yönetiminin ve başkanının birinci görevi bunu bulmaktır. Bu bir bedel karşılığı mı yapıldı Galatasaray'a veya başka bir menfaat karşılığımı yapıldı. Ama bunun bir sebebi ve nedeni vardır bunu bulmaları lazım ve bunu mutlaka bulacaklardır. Bu normal bir hadise değil.


Oyak Renault'nun itirazına Federasyon red cevabı veriyor. Renault'un elinde herhangi bir resim veya kanıt yok. İtirazına red alınca geri çekiliyor. Birileri diyor ki otur oturduğun yerde. Bu belgeler bize lazım diyor. Aklı başında olan bir insan, bırakın bu işin profesyonelini siz kendinizi koyun bu olaya başka bir arkadaş getirelim. Oyak Renault gibi bir kulüp senin direk rakibin olmayan bir spor kulübü bir müessese kulübü seni şikayet ediyor. Bu belli ki biri bu arkadaşlara söylemiş. Beyler bunlar bir şeyler yaptı. Bunlar Cemal Nalga'yı oynattı diyor. Yani enayilik diyeceğim. Bu adamı diyorsa hiç bir şey yapmasan orada toparlanırsın. Gidersin dersin ki, afedersin biz bir yanlışlık yaptık, özür dileriz, kusurluyuz, silin bizim üç puanımızı. Ama sonra maçlara çıkıyor. Sen bunlara rağmen bizimkiler için söylüyorum bunları, hiç sesini çıkarmıyorsun ve oynuyorsun oynuyorsun. Fenerbahçe maçından sonra bir anda herkesin elinde ne kadar belge var. Açın bütün gazeteleri bizim Cemal Nalga'nın fotoğrafları var. Kim servis etti bunları. Niye Oyak Renault şikayet ettiği vakit çıkmadı da, Fenerbahçe şikayet ettiğinde çıktı.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler