« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bundan sonraki rekor 125 metre olacak

Paletli sabit ağırlık serbest dalış kategorisinde 87 metrelik dalışıyla dünya rekoru kıran Milli Sporcu Devrim Cenk Ulusoy, yeni bir dünya rekoruna hazırlanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ulusoy, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaret etti. Vali Tuna, ziyarette yaptığı konuşmada, Çanakkale'nin sporcuların başarılarıyla da gündeme geldiğini söyledi.

Alınan başarıları zaman zaman paylaştıklarını, sporcuları kutladıklarını ve ödüller vermeye çalıştıklarını ifade eden Tuna, “Bu değerli kardeşimiz de biliyorsunuz, büyük bir başarı elde etti. Geçenlerde basında gündeme geldi ama biz burada değildik, yurt dışındaydık. O yüzden görüşemedik, kendisini kutlayamadık. Kendisini tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Elimizden gelen desteği bundan sonra da vermeye devam edeceğiz” dedi. Ulusoy da zor olan iki dünya rekorunu üst üste kırmanın dünyada ilk defa gerçekleşen bir şey olduğunu belirterek, normalde bir dünya rekoru için herkesin 6-7 ay çalıştığını dile getirdi. “Ama biz 25 günde bunu başaracağız dedik ekip olarak ve başardık” diyen Ulusoy, çalışmalarının tamamını Çanakkale'de yaptığını kaydetti.

“Çanakkale'nin inanılmaz manevi bir gücü var, o sinerji ile dalıyorum”

Çanakkale'nin inanılmaz manevi bir gücü olduğunu ve o sinerji ile daldığını belirten Ulusoy, kırdığı rekoru, “çok güzel bir rekor oldu” diye yorumladı.

Yeni bir dünya rekoruna hazırlandığını anlatan Ulusoy, şöyle konuştu: “Bundan sonraki rekor 125 metre olacak. İlk olacağı için bütün dünyanın gözlerinin bizde olmasını sağlayacak. Farklı bir stilde olacak, temmuz ayı gibi düşünüyoruz. Bunu Çanakkale'de yapmayı çok istiyoruz ama 365 günün 300 günü maalesef burası rüzgarlı ve risk alma durumu söz konusu. Bu derinliklerde risk affetmiyor. Geçen sene bir bayan arkadaşımızın yaşadığı talihsiz olayı o derinliklerde yaşamak istemiyoruz. Ondan dolayı yine ben bir Türk evladı olarak yine Türkiye sınırları içerisinde, Antalya Kaş'ta yapmayı hedefliyorum. Ama şöyle bir durum söz konusu olabilir, rotaya bakıp Behramkale taraflarında da yapabiliriz diye düşünüyorum. Çanakkale'nin sınırlarından da çıkmayı istemiyoruz. Çok istiyorum Çanakkale'de bir rekor yapmak, ama tek problem havası. Bu disiplin, makineyle 30 kiloluk asansörle ineceğiz ama kendi gücümle çıkacağım. Kendi gücümle o metreden çıkmak zor. Asansörle inmek kolay, 125 metre olarak düşünüyoruz o branşı.”

Dünya Sualtı Konfederasyonunun (CMAS) tanıtım yüzü olduğunu, bugüne kadar aldığı rekorları dünyaya kendisinin tanıttığını ifade eden şampiyon sporcu, “Bu da dünya arenasına bir Türk olarak ayrı bir gurur. Bu branş da benimle beraber açılıyor. 'Paletsiz değişken ağırlık' branşında dalacağım. O derinliğe asansör yardımıyla ineceğiz, yukarıya da paletsiz çıkacağız. Sadece kol ve ayak kuvvetiyle” şeklinde konuştu.

Vali Tuna, açıklamasının ardından Ulusoy'a, sınırları çok fazla zorlamamak gerektiğini söyleyerek, “Rekor kırmak güzel bir şey de sağlığı da riske atmamak gerekiyor” tavsiyesinde bulundu. Ulusoy da bunun üzerine “Doktor bey söyledi. 28 atmosfere kadar, yani 270 - 280 metreye kadar inebilecek fizyolojiye sahibim. Ama tabii ki o sınırları zorlamak düşüncesinde değiliz. En azından yarı yarıya, yani sağlıklı bir şekilde devam ederiz spor yaşantımıza” diye konuştu. Vali Tuna daha sonra Ulusoy'a plaket ve çiçek verdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz