Ege Haberleri

EGE

  Bunaltan bütçe

  Hürriyet Haber
  23 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Aralık 2000 - 00:01

  Ekonomik kriz sinirleri bozdu, İzmir Ticaret Odası Bütçesi'nin 6.6 trilyon liraya bağlandığı meclis gergin geçti, Başkan Ekrem Demirtaş hedef oldu.

  İZMİR Ticaret Odası'nda uzun süredir yaşanan sessizlik bozuldu. Meclis toplantısında Bütçe Komisyonu'ndan Rasim Saraçoğulları'nın oda hesaplarıyla ilgili bilgi alamadığını söylemesiyle başlayıp 7.5 saat süren tartışma, sinirleri gerdi.

  Soğuk duş yaşandı

  9 YILLIK Başkan Ekrem Demirtaş'ın, ‘‘Oda hesapları her isteyene verilmez’’ açıklamasına üyeler adeta ayaklandı. Kadir Sinan'ın, ‘‘Niye saklıyorsunuz, neyi kaçırıyorsunuz’’ sözleri, herkeste soğuk duş etkisi yaptı.

  Demirtaş öfkelendi

  GEÇEN toplantılarda ‘‘tek adam’’ nitelemesine hedef olan Demirtaş, bu sözlere öfkelendi. ‘‘Odanın parasını yediğimizi mi söylemek istiyorsunuz’’ diyerek, kuşku duyanın bakanlık ve mahkemeye başvurmasını istedi.

  Misyon tartışması

  İFTAR arasından sonraki oturum daha da sert geçti. Koçali Al'ın, ‘‘Artık misyonun bitti. Bir daha aday olma’’ sözleriyle tansiyon tırmandı. Demirtaş bantları inceletip, hakaret edenlere dava açacağını bildirdi.

  DEMİRTAŞ

  Biz şerefli insanlarız

  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ‘‘Kullanılan ifadeler çirkin. Oda yönetimine meclis de komisyon da müdahale edemez. Biz burada gece yarısına kadar bu sözleri duymak için çalışmıyoruz. Biz burada hizmet yapan şerefli, itibarlı insanlarız’’ dedi.

  İTO’da gergin saatler

  TİCARET kesiminin temsilcilerinin zorlu ekonomik koşullar altındaki Aralık ayı buluşması ilginç tartışmalara sahne oldu. 115 yıllık geçmişe sahip İzmir Ticaret Odası'nın 6.6 trilyon liralık bütçesini görüşüp, uzun tartışmalarla kabul eden Meclis Üyeleri, Başkan Ekrem Demirtaş'ı uygulamaları nedeniyle kıyasıya eleştirdi.

  DEMİRTAŞ'ın, kamuoyuna dönük mesajlarında yetersiz kaldığı, misyonunu tamamladığı öne sürülen toplantıda, oda hesaplarına ait bilgilerin Bütçe Komisyonu'nun seçilmiş üyesine verilmemesi de tartışmayı sertleştirdi. Başkan Demirtaş'a ‘‘şüphe’’içeren ifadeler yöneltilirken Demirtaş, mahkemeye başvuracağını açıkladı.

  İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan'ın 2000 yılını değerlendirdiği ve ‘‘Feleğimiz şaştı’’ dediği toplantıda, 2001 yılı için öngörülen vergilerin yüksekliğine dikkat çekildi. Meclis üyelerinin güncel konulardaki görüşmelerinin başlamasıyla, tartışma başladı. Bütçe Komisyonu Üyesi Rasim Saraçoğulları, 19 Aralık'ta Muhasebe Müdürü'nden bazı bilgiler istediğinde verilemeyeceği, dilekçe istendiğini söyledi. Daha sonra dilekçe ile Genel Sekreterliğe başvurduğunu anlatan Saraçoğulları, ‘‘Seçilmiş bir komisyon üyesine bu bilgilerin verilmemesini anlamak mümkün değil’’ dedi.

  Bilgilendirme eksik

  DAHA sonra söz alan Meclis Üyesi Kadir Sinan, Saraçoğulları'nın açıklamaları karşısında dehşete düştüğünü söyledi. Sinan'ın konuşması gerilimi artırdı. Kadir Sinan, ‘‘Bu arkadaşımız sıradan bir meclis üyesi değil. Oylarımızla Bütçe Komisyonu'na seçtiğimiz birisi. Herkes kendi hakkını da haddini de bilmeli. Bu ülkede sadece Başbakan'ın örtülü ödeneğine ulaşamazsınız. Niye vermiyorsunuz, neyi kaçırıyorsunuz’’ dedi.

  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, iftar için ara verilmeden önce kürsüye gelip, konuşmalara yanıt verdi. Demirtaş, her isteyenin istediği gibi bilgi alamayacağını öne sürdü, ‘‘Kullanılan ifadeler çirkin. Neyi kaçırıyoruz? Oda yönetimine müdahale edemezsiniz. Yönetime meclis de, komisyon da müdahale edemez. Biz burada geceyarısına kadar bu sözleri duymak için çalışmıyoruz. Bu bilgiyi almak için Genel Sekreter'e gideceksiniz. Prosedür böyle. Neyi kaçırıyorsunuz lafı ayıptır. Biz burada hizmet yapan şerefli itibarlı insanlarız. Odanın parasını mı yiyorsunuz demek istiyorsunuz. Bu odanın bütçesini 6 milyar liradan alıp, 6.6 trilyona getiren biziz. Üstelik oda başkanı mali işlere bakmaz. Bu gelenektir. Başkanvekili bakar. O kişi de her zaman kötü insan olur. Kafanızda soru işareti varsa müfettiş isteyin, mahkemeye gidin. Bizim başımız dik’’ diye konuştu.

  Misyon tartışması

  TOPLAM 7.5 saat süren toplantının iftar sonrası ikinci oturumu daha sert geçti. Ömer Kaplan, Yalçın Erdoğan, Bedri Serter başta olmak üzere bütçeye yöneltilen eleştiriler Demirtaş'ı sinirlendirdi. Bu arada Meclis Üyesi Koç Ali Al'ın konuşması bardağı taşıran son damla oldu. İki dönemdir başkanlık için desteklediği Demirtaş'ın son ekonomik sorunlarla ilgili verdiği mesajların yetersizliğini eleştiren Al, ‘‘Başkanımız TOBB Ticaret Konseyi Başkanı oldu, ama işe yaramadı’’ dedi. Al, 2000 yılı başında ‘‘Yürüyelim arkadaşlar’’ dediğini ve dinlenilmediğini, ancak gelinen noktanın kötü olduğunu vurguladı, ‘‘Mehmet Yıldırım belki içi boş şeyler söylüyor ama sıkıntıları anlatıyor. Bizim sesimiz cılız çıkıyor. Cıngıllı gibileri batarken, biz nasıl batmayız. Neye güveneceğiz. Bunları anlatamadık. Bence, AB'ye girerken siz de misyonunuzu tamamladınız. 10 yıl başarılı çalışmalar yaptınız, ama milenyum yıllarının yönetimini gençlere bırakın. Bir daha aday olmayın’’ diye konuştu.

  Mahkemeye gidiyor

  MECLİS Başkanı Necip Kalkan'ın Al'ın konuşmasının içeriğindeki bazı sözlere müdahale ettiği gözlenirken, Başkan Demirtaş, seçime 11 ay kala bunun seslendirilmesine sinirlendi. Demirtaş, Mehmet Yıldırım gibi bir başkan olmayacağını vurguladı, ‘‘Menşetlere bakın Mehmet Yıldırım uçtu diyorlar. Ben uçan başkan olmayacağım’’ diye konuştu. Demirtaş, Al'a yönelik sözlerini de sertleştirdi, ‘‘İzmir'e bir Hyde Park lazım. Gidin orada konuşun. Herkes ağzına geleni söylüyor. Bunu yapamazsınız. Ben kamuoyu yaratmak için saçmalamam. Ben uçmam. Bu söylediklerini kınıyorum, ayıptır’’ dedi.

  DAHA sonra bütçede söz alan Kadir Sinan, Başkan Demirtaş'a eleştiriye ders verir gibi bağırıp, kızmasına anlam veremediğini belirtti. Sinan, ‘‘Burası ıslah edici sirk değil’’ dedi. Demirtaş, gerilen atmosferin sonunda, kendisine yöneltilen suçlamaları oturumun bantlarını deşifre ettirip, mahkemeye başvuracağını açıkladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı